Kalendarz ciąży. 20 tydzień ciąży

Dwudziesty tydzień ciąży

Twoje dziecko

Połóweczka!

Między 18 a 22 tygodniem ciąży czeka cię bardzo ważne badanie – tzw. USG połówkowe. Lekarz sprawdzi podczas niego, czy twoje maleństwo rozwija się prawidłowo. Zmierzy m.in. jego długość od czubka głowy do kości ogonowej , obwód główki, obwód klatki piersiowej, długość kości udowej. Zbada również puls dziecka. Jeśli nie udało się tego ustalić wcześniej, postara się określić płeć maluszka. Przyjrzy się organom wewnętrznym i sprawdzi, czy funkcjonują prawidłowo. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla dziecka.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 17. a 20. tygodniem ciąży


Pobaw się ze swoim dzieckiem!

Dziecko ma teraz ponad 20 cm długości, idealny profil i jest zdolne do kontaktu z tobą! Połóż dłonie na brzuchu – wyjdzie ci naprzeciw! Nawet jeśli nie możesz tego zobaczyć, możesz poczuć, jak maluszek przemieści się w stronę źródła ciepła. A jeśli tata lekko „zapuka” w brzuch, być może dziecko dopowie mu kopnięciem!

Owłosienie lanugo

Jeśli nazywasz teraz swoje dziecko myszką, jest to poniekąd zgodne z prawdą. Ciało maluszka pokrywają teraz delikatne włoski, nazywane fachowo meszkiem płodowym.

Meszek płodowy rośnie na całym ciele dziecka. Do czego służy to „futerko”? Jego zadaniem jest ochrona delikatnego ciałka przed zbyt silnym oddziaływaniem wód płodowych. Wypadnie on między ósmym miesiącem a porodem, by po pewnym czasie utworzyć się na nowo i pozostać na całe życie.

Twoje dziecko mierzy teraz około 25 centymetrów i waży 400 gramów. To mniej więcej tyle, co dwa duże jabłka.

Bicie serca

Kiedy przyłoży się ucho do brzucha matki, można usłyszeć bicie serca dziecka.

Pamiętaj: Dawkowany z umiarem sport dobrze ci teraz zrobi i pozwoli zachować formę do porodu. Szczególnie polecane jest pływanie.

Co mówi medycyna

Łożysko "źle" ułożone

Czy badanie ultrasonograficzne pokazało, że łożysko znajduje się dość nisko – w ujściu macicy lub przed nim? Nie przejmuj się na razie perspektywą porodu przez cesarskie cięcie: Prawie zawsze łożysko „wędruje” wraz z rosnącym płodem dalej ku górze.

Bóle pleców

Z powodu objętości brzucha zwiększa się coraz bardziej obciążenie kręgosłupa. Ulgę może przynieść pas podtrzymujący brzuch i prosta postawa, którą możesz ćwiczyć, balansując z grubą książką na głowie. Zwracaj baczną uwagę na swoją postawę.

Warto wiedzieć

Co z pracą po porodzie?

Jesteś na półmetku ciąży. Do porodu zostało sporo czasu, ale warto już teraz przemyśleć kwestie związane z pracą. Jeśli odpowiednio wcześnie poinformujesz pracodawcę, jak długo planujesz zostać po porodzie w domu z dzieckiem, będziecie mogli wspólnie opracować optymalne rozwiązanie dla ciebie i firmy. Pamiętaj, że obowiązkowo musisz wykorzystać 16 pierwszych tygodni urlopu macierzyńskiego. Więcej na temat urlopów i prawa pracy przeczytasz tutaj i na naszym forum.

Pamiętaj: Również ojcowie mogą wziąć urlop wychowawczy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zmiany w urlopach macierzyńskich

Dziewczynka czy chłopiec?

Bólowi pleców powiedz: nie!


<< Zobacz: 19. tydzień ciąży Zobacz: 21. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię