Kalendarz ciąży. 28 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dobre szanse dla dzieci z konfliktu serologicznego

Jeżeli ty masz ujemny czynnik Rh, a twój partner dodatni może dojść do tzw. konfliktu serologicznego. Organizm matki wytwarza wówczas przeciwciała przeciw czerwonym krwinkom płodu. Może to grozić anemią i żółtaczką hemolityczną dziecka, dlatego przyszłe mamy z konfliktem wykonują regularnie dodatkowe badania na poziom przeciwciał. Konflikt występuje rzadko przy pierwszej ciąży, natomiast powszechnie – przy kolejnych, dlatego każda kobieta z ujemnym Rh po pierwszym porodzie otrzymuje immunoglobulinę antyD, która w przyszłości ochroni kolejne dziecko przed jej przeciwciałami. Więcej na temat konfliktu serologicznego przeczytasz tutaj.

Pamiętaj: Czy zdecydowaliście już, gdzie będzie spać wasze dziecko? Na początku nie potrzebuje swojego osobnego pokoju, wygodniej będzie postawić jego łóżeczko lub kołyskę w waszej sypialni.

Dam sobie radę!

Osiągnęliście ważny etap: gdyby twoje dziecko przyszło teraz na świat, ma już duże szanse przeżycia. Dzięki osiągnięciom medycyny nawet wcześniaki urodzone na przełomie 6 i 7 miesiąca ciąży wyrastają na zdrowe, prawidłowo rozwijające się dzieci. Oczywiście, taki maluszek musi stale przybywać w inkubatorze –nie potrafi jeszcze utrzymać odpowiedniej temperatury ciała i szybko się wyziębia, jest bardzo podatny na urazy i infekcje. Od niedawna lekarze zalecają jednak „kangurowanie” wcześniaków, których stan jest stabilny. Polega ono na tuleniu dziecka do nagiej skóry mamy – badania dowodzą, że dzięki temu przedwcześnie urodzony maluszek lepiej się rozwija. Więcej na temat wcześniaków przeczytasz tutaj.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 25. a 28. tygodniem ciąży


Co mówi medycyna

Czy zagraża mi zatrucie ciążowe?

W ciąży normalnym zjawiskiem jest zatrzymywanie wody przez organizm. Jeśli jednak obrzęki utrzymują się całą dobę i nie znikają nawet po nocnym wypoczynku, może to oznaczać zatrucie ciążowe. Nie leczona choroba może przejść w rzucawkę ciążową, która jest bardzo groźna dla matki i dziecka. Gdy objawy wystąpią u ciebie, lekarz zbada ciśnienie krwi i zleci regularne badania moczu (do objawów należy białko w moczu).

"Ćwiczenia" macicy

Możesz teraz zacząć odczuwać nieregularne twardnienie brzucha. Położne nazywają to „stawianiem się” macicy – w ten sposób przygotowuje się ona do wysiłku podczas porodu. Dopóki skurcze nie są bardzo bolesne i nie trwają dłużej niż godzinę, nie ma najmniejszego powodu do obaw. Jeśli ból jest silny i odczuwasz go również w podbrzuszu, lepiej dla spokoju skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Warto wiedzieć

Brzuch rośnie inaczej, niż się spodziewałaś

Na początku ciąży macica jest wielkości gruszki, na końcu – sporego arbuza. Jej rozmiar jest zbliżony u wszystkich kobiet w ciąży, a mimo to brzuchy wyglądają różnie. Ostateczny kształt i niskie lub wysokie osadzenie brzucha zależy od wzrostu kobiety, struktury tkanki łącznej, kształtu miednicy i zakrzywienia kręgosłupa.

Pamiętaj: Uważaj teraz na swoją postawę – lordoza potęguje bóle pleców!

Stylowo z brzuszkiem

Ciąża to piękny stan, a podkreślanie go sprawia jeszcze większą przyjemność. Moda dla przyszłych mam nie dawała jeszcze nigdy tylu możliwości. Wybierasz się wkrótce na zakupy? Oto pięć naszych podstawowych rad:
Kupuj z głową – grunt to dobra baza , np. ciążowe dżinsy lub lniane spodnie na lato, do której z łatwością dobierzesz różne kombinacje „góry” i dodatków.
Zostań wierna swojemu stylowi. Jedyny wyjątek: jeśli nosiłaś głównie czarne rzeczy, zdecyduj się na zakup górnych części twojej garderoby w soczystych (jeśli jesteś szatynką lub brunetką) lub pastelowych (jeśli masz blond włosy) kolorach. Będziesz wyglądała w nich dużo lepiej.
Nie noś koszulek z bufiastymi rękawami ani T-shirtów luźnych w talii i na biodrach, ponieważ sprawia to, że niepotrzebnie wyglądasz przysadziście.
Nakładanie na siebie kilku warstw wygląda dobrze – najpierw koszulka bez rękawów, na niego rozpinana bluzka z krótkim lub długim rękawem ( guziki pozostaw nie zapięte). Na to kurtka, której również nie zapinaj.
Masz ochotę na coś bardzo szykownego? Kup klasyczne, wygodne czółenka. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie - twoje stawy są teraz bardziej miękkie, a środek ciężkości przesunięty i łatwo o kontuzje.

Pytanie, panie doktorze

Nawet, jeżeli lekarz poświęca ci dużo czasu przy każdej wizycie, zapominasz czasem zadać pytania, które od dawna masz przygotowane. Najlepiej jest spisywać wszystkie pytania do notesu i zabierać go na każda kolejną wizytę kontrolną.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co oznaczają wszystkie skróty w twojej książeczce ciąży, zajrzyj tutaj.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Gdy tata ma Rh+, a mama Rh-

Zastrzyk życia

Urządzamy pokoik dla dziecka


<< Zobacz: 27. tydzień ciąży Zobacz: 29. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię