Kalendarz ciąży. 30 tydzień ciąży

Trzydziesty tydzień ciąży

Twoje dziecko

Dziecko staje się pulchne

Maluch w brzuchu zaczyna intensywnie „obrastać” tkanką tłuszczową i przybierać na wadze Wytwarza też maź płodową, która stanowi pewien rodzaj „kremu do skóry”, składający się z tłuszczu i białka. Biała warstwa na skórze zapobiega jej marszczeniu się pod wpływem oddziaływania wód płodowych.

Twojemu dziecku rośnie czuprynka

Delikatne futerko, które do tej pory pokrywało całe ciałko twojego maleństwa, powoli zanika. Za to teraz zaczynają mu rosnąć włosy na głowie! Co ciekawe, podczas USG możesz zobaczyć jego fryzurę, ponieważ jasno się świeci. Twój lekarz potrafi na tej podstawie powiedzieć, czy twoje dziecko przyjdzie na świat z bujną czupryną, czy z delikatnym meszkiem.

Pamiętaj: Jeżeli twoje dziecko przyszłoby teraz na świat, mogłoby samodzielnie oddychać.

Co mówi medycyna

Duży "przegląd" ultrasonograficzny

Pomiędzy 28. a 32. tygodniem nienarodzone dziecko jest jeszcze raz bardzo dokładnie oglądane: czy jego organy wewnętrzne są w porządku? Lekarz ogląda dokładnie serce, nerki, mózg. Jeżeli odkryje coś niepokojącego, to możliwe jest, że poród zostanie wywołany wcześniej i nastąpi natychmiastowe leczenie.

Pamiętaj: Nie lekceważ żadnego terminu badania profilaktycznego!

Warto wiedzieć

Problemy z oddychaniem i zmęczenie

Problemy z oddychaniem w tym stadium ciąży nie są niczym rzadkim. Rosnąca macica uciska inne organy, także płuca. Efekt to kłucie pod żebrami lub trudności z oddychaniem. Możesz również szybciej się męczyć, w końcu nosisz ze sobą kilka kilogramów więcej.

Jak będzie nazywało się twoje dziecko?

Wybierzesz modne imię, tradycyjne, po przodkach, a może bardzo oryginalne? Decyzja musi być dobrze przemyślana, ponieważ twoje dziecko będzie nosić je przez całe życie. W imienniku serwisu Rodzice.pl znajdziesz wszystkie znane (i dozwolone w Polsce) imiona od A do Z. Możesz też sprawdzić, czy dane imię pasuje do nazwiska, jakie będzie nosić dziecko.

Pamiętaj: Jeżeli wybierzesz bardzo nietypowe imię, urzędnik może odmówić zarejestrowania pod nim dziecka. Wówczas możesz zwrócić się o opinie do Rady Języka Polskiego. Jeśli będzie ona pozytywna, urzędnik nie może odmówić zarejestrowania dziecka.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 29. a 32. tygodniem ciąży


Co się dzieje w brzuszku?

Jesteś spokojna, zrelaksowana, nic cię nie boli. Nagle czujesz, jak twój brzuch twardnieje, napina się. Nie towarzyszy temu ból, ale uczucie jest dziwne.

Spokojnie! To tylko skurcze przepowiadające, które oznaczają, że organizm rozpoczął przygotowania do porodu. Martwisz się zapewne, jak rozpoznasz, czy to niewinne skurcze przepowiadające, czy początek porodu? Gdy je poczujesz, usiądź spokojnie i po ok. godzinie odpowiedz na te pytania:
- czy twój brzuch staje się twardy na dłużej niż 25-30 sekund?
- czy skurcze pojawiają się częściej niż trzy razy na godzinę?
- czy w ciągu dnia jest ich więcej niż 10?
- czy podczas skurczy odczuwasz silny ból?
Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałaś „nie”, oznacza to, że jeszcze nie rodzisz. Gdyby któryś z parametrów odbiegał od normy, dla pewności skonsultuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Piersi gotowe do pracy

Nie da się nie zauważyć, że twoje piersi przygotowują się do karmienia dziecka. Stały się wyraźnie większe i cięższe. Pora na zmianę rozmiaru i fasonu stanika – delikatne koronki na razie wędrują na dno szafy, teraz potrzebujesz bawełnianego biustonosza na solidnych ramiączkach.

Po porodzie, gdy laktacja ruszy na dobre, twój biust prawdopodobnie zwiększy się o kolejny rozmiar lub dwa, dlatego nie wydawaj teraz majątku na specjalną bieliznę do karmienia, bo może okazać się za mała.

Zadbaj o piersi podczas codziennej pielęgnacji: pod prysznicem polewaj je letnią wodą, myj delikatnym mydłem lub żelem pod prysznic. Nie rób żadnych masaży ostrą gąbką ani rękawicą, to tylko podrażnia wrażliwą skórę. Żadnego maltretowania brodawek sutkowych szczoteczką do zębów, chociaż w niektórych poradnikach dla karmiących znajdziesz tego typu rady. Takie hartowanie nie ma żadnego sensu – jeśli po porodzie od początku postarasz się prawidłowo przystawiać maluszka do piersi, unikniesz poranienia brodawek i związanego z tym bólu.

Cieszy cię krąglejszy biust? Eksponuj ten i inne swoje atuty w czasie ciąży! Tutaj znajdziesz podpowiedzi, jak to zrobić.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W harmonii ze swoim ciałem

Księga imion

Imiona dla dziewczynek

Imiona dla chłopców


<< Zobacz: 29. tydzień ciąży Zobacz: 31. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię