Kalendarz ciąży. 33 tydzień ciąży

Trzydziesty trzeci tydzień ciąży

Twoje dziecko

Okrągłe i różowe

Nienarodzone dziecko ma teraz ponad 30 cm długości (od czubka główki do pupy) i waży około 2200 gramów. Maluch z dnia na dzień robi się coraz pulchniejszy, skóra staje się różowa i gładka.

Czy twoje dziecko nadal ułożone jest główką do góry? Nie martw się, prawdopodobnie wkrótce się obróci i przyjmie najlepszą do porodu pozycję: głową na dół.

Pamiętaj: Znasz dobrego pediatrę? Jeżeli nie, zapytaj innych rodziców, czy mogą ci kogoś polecić. (Może na naszym forum jest ktoś z Twojej okolicy?)

Jak rozwija się Twoje dziecko między 33. a 36. tygodniem ciąży


Co mówi medycyna

Co dzieje się, kiedy pęka pęcherz płodowy?

Co robić, jeśli wody płodowe odejdą na długo przed terminem porodu? Jeżeli rzeczywiście pęcherz płodowy pęknie wcześniej (to zdarza się jedynie u 10 procent wszystkich kobiet w ciąży), należy natychmiast powiadomić położną lub lekarza. Najczęściej po 24 godzinach zaczną się bóle porodowe.

Pamiętaj: Brzuch uciska teraz na pęcherz moczowy, dlatego musisz częściej odwiedzać toaletę.

Intymne przygotowanie do porodu

Każda przyszła mama wzdryga się, gdy usłyszy te dwa słowa: „nacięcie krocza”. Być skaleczoną w tak delikatnym i intymnym miejscu jest straszną wizją dla każdej z nas. Na szczęście, podejście personelu medycznego do tej kwestii pomału się zmienia. Jeśli chcesz uniknąć nacięcia, poinformuj o tym położną, która będzie ci towarzyszyć podczas porodu. Jeżeli poród będzie przebiegał prawidłowo, dziecko nie okaże się wyjątkowo duże, a ty będziesz dobrze współpracować, powinno się udać. Aby zwiększyć szanse, już teraz pracuj nad elastycznością krocza, wykonując specjalny masaż. W naszym artykule znajdziesz instrukcję, jak to zrobić.

Warto wiedzieć

To tu urodzę swoje dziecko?

Jeśli tylko masz taką możliwość, umów się na obejrzenie sali porodowej w szpitalu, w którym chcesz rodzić. Poznając to miejsce wcześniej zmniejszysz stres związany z przebywaniem w nieznanym otoczeniu podczas porodu. Poza tym, jeśli cokolwiek wzbudzi twój niepokój, zawsze masz jeszcze czas na zmianę zdania. Gdy dotrzesz tu ze skurczami porodowymi, pewnie będzie już za późno.

Podczas oględzin nie wahaj się zadawać pytań – dowiedz się, w jakich pozycjach można rodzić, czy praktykowane są porody w wodzie, jak wygląda kwestia znieczulenia zewnątrzoponowego na żądanie? Jeśli odpowiedzi będą dla ciebie zadowalające – gratulacje, już wiesz, gdzie chcesz rodzić. Jeśli pojawią się wątpliwości – szukaj dalej.

Jak się wyspać z takim brzuchem?

Z pewnością już dawno znalazłaś pozycję, w której najlepiej ci się śpi. Brzuch i kolana w pozycji bocznej można łatwo podeprzeć miękkimi poduszkami. Jeśli masz problemy z zasypianiem, po południu nie pij już czarnej herbaty ani kawy. Niektóre matki uspokaja ciepła (nie gorąca) kąpiel lub odprężająca muzyka.

Pamiętaj: Środki nasenne to teraz tabu. Nieszkodliwe preparaty o działaniu uspokajającym to: waleriana, magnez, tabletki z wapniem, środki homeopatyczne.

Problemy skórne

Twoja skóra może się teraz stać sucha i łuszcząca, spowodowane jest to zmianami hormonalnymi. Pij dużo wody i regularnie nawilżaj skórę balsamem.

Tata mówi!

Twoje dziecko potrafi już świadomie przypominać sobie różne rzeczy. Umie między innymi rozróżniać dźwięki: gdy mówi do niego tata, słucha wyjątkowo uważnie. Głęboki, męski głos jest bardzo interesujący dla dziecka w brzuchu. Naturalnie, lubi też słuchać spokojnej muzyki. Dowiedziono, że dziecko po przyjściu na świat pamięta muzykę słyszaną jeszcze w łonie matki. Wystarczy mu kilkunastominutowy „seans muzyczny” raz dziennie, nie musisz spędzać dnia ze słuchawkami na brzuchu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Obróć się, kochanie!

Dbaj o higienę intymną!

Niech przyjdzie sen


<< Zobacz: 32. tydzień ciąży Zobacz: 34. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię