Kalendarz ciąży. 38 tydzień ciąży

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

Twoje dziecko

Rezerwy na pierwsze dni na zewnątrz

Twoje dziecko ma teraz około 51 cm długości i już nie będzie rosło. Za to nadal przybiera na wadze: około 20 do 30 gramów każdego dnia. To będzie jego rezerwa energetyczna na pierwsze dni po narodzinach, aż do czasu, gdy organizm całkowicie przestawi się na przyswajanie i trawienie pokarmu dostarczanego z zewnątrz.

W twoim brzuchu jest teraz tak ciasno, że maleństwu brakuje miejsca na porządną gimnastykę i przestaje kopać. Może być to w pewnym momencie irytujące, gdy masz za sobą stosunkowo „ruchliwe” tygodnie. W czasie badania USG, lekarz zauważa niewielkie ruchy, których sama często nie wyczuwasz. Twoje dziecko bawi się teraz swoimi rączkami, ćwiczy mimikę, zamyka i otwiera oczy. Czasami rozkracza nóżki, a za chwilę ściąga z powrotem kolana do siebie. Ruchy twojego dziecka świadczą o tym, że wszystko jest w porządku. Jeżeli czujesz swojego malca przeważnie trzy razy dziennie, oznacza to, ze nie powinnaś się o nic martwić.

Pamiętaj: Część dzieci już teraz jest „dojrzała” i przychodzi na świat krótko przed terminem.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 37. a 40. tygodniem ciąży


Co mówi medycyna

Jakie środki przeciwbólowe pomagają?

Dowiedz się u twojej położnej, jakie metody łagodzenia bólu porodowego proponuje. Nie mogą one szkodzić dziecku. Powszechnie stosowane w większości szpitali są lekarstwa rozluźniające i znieczulenie zewnątrzoponowe (ZZO), które eliminuje ból, ale pozostawia pełną sprawność całego ciała.

Pamiętaj: przeciwwskazaniem do podania ZZO są: epilepsja, dyskopatia i choroby kręgosłupa, zaburzenia krzepnięcia krwi. Jeśli cierpisz na którąś z tych dolegliwości porozmawiaj z położną lub lekarzem o innych sposobach łagodzenia bólu porodowego.

Warto wiedzieć

Kiedy konieczne jest cesarskie cięcie?

Najlepszym sposobem przyjścia dziecka na świat jest poród naturalny, jednak czasem operacja jest jedynym rozwiązaniem. Wskazania to m.in. wady budowy miednicy u matki, przodujące łożysko, pośladkowe lub poprzeczne ułożenie dziecka, ciąża mnoga, bardzo silna wada wzroku u matki. Cesarskie cięcie okazuje się też konieczne, kiedy poród siłami natury nie postępuje prawidłowo: np. gdy łożysko się oderwie, wystąpi spadek tętna u dziecka, dziecko jest kilkakrotnie owinięte pępowiną.

Pamiętaj: Podczas porodu wydzielają się hormony, które odpowiadają za uruchomienie laktacji, uśmierzenie bólu, tworzenie się więzi między matką a dzieckiem. Podczas zaplanowanej operacji, nic takiego się nie dzieje. Dlatego część lekarzy czeka z decyzją o cesarskim cięciu do momentu, gdy pojawią się skurcze i bóle porodowe (tylko jeśli nie zagraża to zdrowiu matki i dziecka).

Ciągła przyjemność

Mieć duży brzuch i nadal czuć się atrakcyjnie? Jeszcze przed kilkoma tygodniami było to możliwe, ale teraz? Nie potrafisz sobie wyobrazić siebie kuszącej i pełnej erotyzmu? Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę, jak wielu mężczyzn postrzega krągłości i obfitości ciężarnych kobiet za bardzo atrakcyjne i pociągające. Twoja ociężałość nie musi być wcale nudna, a może rozpalać.

Dokładnie tak samo może być z ochotą na seks. Uprawianie seksu jest dozwolone do momentu bólów porodowych (jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza). Niektórzy twierdzą, że hormony znajdujące się w spermie mogą przyśpieszyć poród i wywołać pierwsze bóle porodowe. Nie martw się o to. Ich ilość jest zbyt mała aby wywołać poród, jeśli organizm nie jest jeszcze na to gotowy.

Kochanie, to już!

To jest właśnie to magiczne zdanie. Twój ukochany nigdy go nie zapomni, tak jak drogi do szpitala. Jego pasażerka ma właśnie bóle porodowe! Nasze rady:

- w ostatnich tygodniach ciąży miejcie zawsze zatankowane auto
- przetestujcie różne warianty dojazdu do szpitala, na wypadek gdyby wasze dziecko bardzo śpieszyło się na świat, a na ulicach panował duży ruch
- miej przygotowany numer korporacji taksówkowej jeżeli twój partner chętniej będzie trzymał cię za rękę niż siedział za kierownicą
- przygotuj ręczniki lub jakiś nieprzemakalny podkład na siedzenia auta, w przypadku gdyby wody płodowe odeszły ci w drodze do szpitala

Ostatnie poprawki

Kusi cię, aby wybrać się na ostatnią rundkę po sklepach i dokupić jeszcze kilka tych słodkich pajacyków i koszulek? Zanim wyruszysz, sprawdź raz jeszcze na naszej liście, czy macie wszystkie potrzebne rzeczy.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Znieczulenie porodu

Jak urodzić bez bólu

10 pytań o znieczulenie przy porodzie

Cesarka na życzenie


<< Zobacz: 37. tydzień ciąży Zobacz: 39. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię