Kalendarz ciąży. 6 tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży

Twoje dziecko

Każdego dnia o jeden milimetr większe

W pierwszych czterech tygodniach życia dochodzi do nieprawdopodobnych zmian: powstają miliony komórek i łączą się ze sobą według przemyślanego „planu budowy”. Powstaje punkt, z którego będą wyrastały rączki i nóżki. Powoli tworzyć się będą oczy, nos, usta i język. Nawet pęcherzyki mlecznych zębów są już w szczęce. Maluch jest w ciągłym ruchu i wierci się w swoim ciepłym baseniku.

Na koniec tego tygodnia twoje dziecko będzie wielkości około 8,5 milimetra. Maleństwo rozwija się niewiarygodnie szybko, każdego dnia rośnie o jeden milimetr. (Możesz obliczyć wielkość dziecka w poszczególnych dniach ciąży na naszym kalkulatorze wielkości dziecka).

Przeskakujący punkcik

Dzieje się teraz tak wiele rzeczy, których nigdy nie zapomnisz. Lekarz pokaże ci w czasie badania USG pęcherzyk płodowy – ciemny krążek, a w nim jasny punkt – twoje DZIECKO! Widać wyraźnie, jak coś się porusza, rytmicznie podskakuje i miga: to bije maleńkie serce. Około 65 razy na minutę. Jeśli nie chcesz przeżywać tego podniosłego momentu sama, weź ze sobą na tę wizytę partnera.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 5. a 8. tygodniem ciąży


Co mówi medycyna

Książeczka ciążowa

Pierwsza wizyta u lekarza trwa najdłużej. Lekarz wykona badanie USG, które potwierdzi twój stan oraz przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad. Zostaniesz zważona, a pielęgniarka zmierzy ci ciśnienie. Te dwa pomiary będą wykonywane przy każdej wizycie – pomiar ciśnienia służy wczesnemu wykryciu takich powikłań jak cukrzyca ciążowa, zaś kontrola wagi – sprawdzaniu, czy przybywa ci kilogramów w prawidłowym tempie. Wyniki zostaną zapisane w książeczce ciążowej, która na najbliższe miesiące stanie się twoim najważniejszym dokumentem. Wizyty kontrolne będą odbywały się raz w miesiącu.

Masz problem z rozszyfrowaniem wszystkich skrótów z książeczki ciążowej? Zajrzyj do naszej wirtualnej książeczki ciąży!

Pamiętaj: Książeczka ciążowa będzie potrzebna, gdybyś nagle gorzej się poczuła, dlatego zawsze noś ją przy sobie.

Warto wiedzieć

Zmieniają się piersi

Twój brzuch jest nadal płaski, ale masz wrażenie, że z twoimi piersiami dzieje się coś dziwnego? Skóra jest napięta i bardziej wrażliwa, bielizna drapie, dotyk partnera sprawia ból. Powód? Już w pierwszym okresie ciąży twoje piersi przygotowują się do karmienia. Pęcherzyki mleczne, które do tej pory nie były używane rozchylają się, tkanka składuje więcej wody. Kiedy patrzysz w lustro, widzisz, że twoje brodawki stały się ciemniejsze, a sutki wyraźniejsze. Nie martw się, ta nadwrażliwość wkrótce minie, a ty będziesz mogła po prostu cieszyć się pięknym dekoltem.

Pamiętaj: Jeśli jeszcze nie zgłosiłaś się do ginekologa, zrób to jak najszybciej! Sprawdź też, kiedy Twoje dziecko przyjdzie na świat (kalkulator terminu porodu).

Praca, praca, praca

Twoja koleżanka może już coś zauważyła, ponieważ przestałaś pić kawę i szybko otwierasz okno, gdy ktoś zaczyna palić. Z pewnością nie wiesz, jak na tę wiadomość zareaguje twój szef. Pierwszym tygodniom towarzyszy też niepewność: czy donoszę tę ciążę? A co, jeżeli nie, a wszyscy będą już o niej wiedzieć? Jedno jest pewne, Ty sama decydujesz, kiedy wtajemniczysz swojego przełożonego. Naturalnie wszystkie prawa dotyczące ustawy o ochronie matek zaczną działać w momencie, gdy twoja firma zostanie poinformowana o twoim stanie.
I jeszcze coś: chyba nie chcesz, żeby szef dowiedział się wszystkiego od twoich kolegów? Przełożeni nie szanują tego typu informacji zasłyszanych w charakterze plotki korytarzowej. Zadbaj więc o to, aby tak ważna nowina dotarła do niego właściwą drogą.

Pamiętaj: Jeżeli pracujesz, czas zastanowić się, kiedy powiesz pracodawcy o ciąży. Jeśli pracujesz w szkodliwych warunkach, zrób to jak najszybciej - pracodawca ma wówczas obowiązek przesunąć cię na inne stanowisko, nie stanowiące zagrożenia dla ciebie i dziecka. Co ważne, nie może przy tym zmniejszyć twojego wynagrodzenia. Jeśli praca nie jest uciążliwa, możesz jeszcze trochę poczekać – część kobiet woli ogłosić tę nowinę po 12. tygodniu ciąży, gdy spada ryzyko poronienia.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Jak pielęgnować biust w ciąży?

Sekret pięknych piersi

Piękne ciało w ciąży


<< Zobacz: 5. tydzień ciąży Zobacz: 7. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię