Kalendarz ciąży. 9 tydzień ciąży

Dziewiąty tydzień ciąży

Twoje dziecko

Mózg rośnie szybko

Dla matki jest to 9. tydzień ciąży. Embrion ma siedem tygodni, około 3 cm długości i 12 gramów wagi (to mniej więcej tyle, co oliwka; wielkość dziecka w poszczególnych dniach ciąży sprawdzisz na naszym kalkulatorze wielkości dziecka). Najszybciej rośnie mózg: w każdej minucie powstaje 100 000 nowych komórek nerwowych! Dzięki małym wyrostkom nawiązują one kontakt ze sobą. Układ nerwowy i mięśnie łączą się ze sobą, dzięki czemu pojawiają się mimowolne odruchy maleństwa. Niestety, jest jeszcze za wcześnie, aby przyszła mama mogła je wyczuć.

Mózg twojego dziecka rozwija się szalenie szybko. Do tego czasu ten centralny organ dowodzenia był jednorodną całością, teraz tworzą się w nim obszary z odrębnymi kompetencjami: słuch i wzrok, ruch, radość, złość, ból i przyjemność. Maleństwo mierzy teraz około 25 milimetrów, może już kręcić główką, porusza ramionami. Zaczyna też funkcjonować w pewnym rytmie: na zmianę jest aktywne i odpoczywa. Wprawdzie do porodu jest jeszcze mnóstwo czasu, ale na tym etapie mózg jest do niego najlepiej przygotowany.

Pamiętaj: Ostrożnie z lekarstwami! Również w przypadku leków bez recepty i na bazie wyciągów z roślin zawsze pytaj lekarza, zanim je zażyjesz.

Jak rozwija się Twoje dziecko między 9. a 12. tygodniem ciąży


Co mówi medycyna

Czy w twojej rodzinie występują alergie?

Kiedy jedno z rodziców cierpi na alergię, to u 20 - 40% dzieci rozwinie się również taka nadwrażliwość. Jeśli alergikami są i mama i tata, ryzyko wystąpienia dolegliwości u dziecka wzrasta do 80%. Gdy okaże się, ze należycie do grupy podwyższonego ryzyka, możesz zastosować środki zaradcze: zdrowa dieta, oparta na nieprzetworzonych produktach oraz konsekwentne unikanie miejsc, w których pali się papierosy (nie pozwól nikomu z rodziny palić w twojej obecności, nawet jeśli to twój teść, albo bardzo ważny wujek). Koniecznie zapytaj lekarza, czy istnieją środki, dzięki którym możesz zmniejszyć ryzyko alergii u swojego maleństwa.

Pamiętaj: Jeżeli masz nadwagę – nie powinnaś stosować diety podczas ciąży! Amerykańscy naukowcy dowiedli, że nawyki żywieniowe matki podczas ciąży mają znaczny wpływ na rozwój jej dziecka. Dzieci, których matki podczas ciąży głodziły się, musiały nauczyć się wykorzystywać te niewielkie ilości pokarmu, które do nich docierały. Skutek jest taki, że gdy tylko po narodzinach dostały wystarczająco dużo pożywienia, szybko tyły.

Warto wiedzieć

Ciąża po 35 roku życia?

Optymalny wiek na zajście w ciążę to 20-26 lat. Oczywiście, kobiety w starszym wieku również bez problemu rodzą zdrowe dzieci, jednak po 35 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia powikłań i wad płodu. Jeśli znajdujesz się w tej grupie wiekowej i nie chcesz pozostawać w niepewności, możesz zdecydować się na badania prenatalne. Na początek wykonuje się badania nieinwazyjne, które nie niosą ze sobą żadnego ryzyka dla dziecka. Szczegółowych informacji udzieli ci lekarz prowadzący ciążę.

Pamiętaj: Zasięgnij wyczerpującej informacji o korzyściach i zagrożeniach związanych z diagnostyką prenatalną, zanim zdecydujesz się na nią lub ją odrzucisz.

Krwawiące dziąsła

Aby zapobiegać stanom zapalnym, zapewnij swoim zębom szczególną pielęgnację. Ponieważ poziom pH śliny ma teraz wyraźny odczyn kwasowy, wzrasta ryzyko próchnicy. Aby chronić swoje zęby, powinnaś teraz szczególnie dbać o ich higienę i spożywać potrawy bogate w wapń, jak np. jogurty, ser żółty i orzechy.

Wrażliwość

Twoje narządy zmysłów są teraz szczególnie wyczulone. Obok zmysłu węchu i smaku także słuch i skóra stają się bardziej wrażliwe.

Mama opowiada: Będąc w ciąży czułam się chwilami jak pies gończy, tak bardzo stałam się wyczulona na zapachy. Potrafiłam co godzinę zmieniać wodę w wazonie z kwiatami, bo czuć ją było mułem, papierosa wyczuwałam na kilometr, a o używaniu perfum mogłam zapomnieć. Przyczyną jest uaktywnienie się w ciąży systemu wczesnego ostrzegania naszych nozdrzy. Co brzydko pachnie może być niebezpieczne, więc lepiej jest trzymać się od tego z daleka.
Wrażliwy nos ma również zalety. Zapewni ci intensywne doznania podczas intymnych chwil z partnerem – jego skóra nie pachniała jeszcze nigdy tak zniewalająco...

Czy odżywiasz się zdrowo

Teraz potrzebujesz dużo zdrowej energii! Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny i w jakich ilościach kobiety powinny go spożywać? Tego i innych ważnych rzeczy na temat odżywiania w ciąży dowiesz się z naszego artykułu Odpowiednie odżywianie w czasie ciąży.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Mama last minute

Późne macierzyństwo

20, 30, 40-latka w ciąży

Już w brzuchu chroń malca przed alergią


<< Zobacz: 8. tydzień ciąży Zobacz: 10. tydzień ciąży >>


Wybierz interesujący Cię tydzień ciąży...
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24.
25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32.
33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40.

...lub podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię