Karmienie piersią a okres: Jaki wpływ na menstruację ma laktacja i kiedy możesz spodziewać się powrotu okresu po porodzie?

Czy miesiączka po porodzie może wrócić mimo karmienia piersią? Kiedy karmienie piersią a okres wzajemnie wykluczają? Sprawdź, co zrobić, by okres po porodzie wrócił jak najpóźniej!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Powrót menstruacji po porodzie uwarunkowany jest gospodarką hormonalną kobiety.
  • Regularne karmienie piersią dziecka może znacznie opóźnić w czasie pojawienie się miesiączki.
  • Okres nie jest powodem do odstawienia dziecka od piersi.
  • Zmiana ilości oraz smaku pokarmu, która w tym czasie może wystąpić, jest tylko chwilowa. Już po 2-3 dnia wszystko wraca do normy.
  • Karmienie piersią nie daje gwarancji, że kobieta nie zajdzie w ciążę.

Karmienie piersią a okres

9 miesięcy ciąży to czas, kiedy z reguły mamy „spokój” z comiesięcznym okresem, PMS-em i wszelkimi dolegliwościami z nimi związanymi. Oczywiście matka natura zadbała o to, abyśmy się w tym czasie zbytnio nie przyzwyczaiły do spokoju i podarowała nam w prezencie wszelkie przyjemności związane z błogosławionym stanem. Huśtawki nastrojów, skurcze brzucha, bolesność piersi, częste wizyty w toalecie i poobijane przez fikającego maluszka wnętrzności to tylko niektóre z ciążowych przypadłości urozmaicających czas radosnego oczekiwania.
Gdy już przebrniemy przez poród i cieszymy się pierwszymi chwilami z maleństwem przy piersi, nawiedza nas widmo powracającej menstruacji. I mimo, że to właśnie m.in. dzięki miesiączce możemy zostać mamami, powrót regularnego okresu po porodzie niekoniecznie napawa nas radością. Większość świeżo upieczonych mam zadaje sobie pytanie: kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie? Jaka jest zależność pomiędzy okresem a karmieniem piersią?

Dlaczego podczas laktacji nie występuje miesiączka?

U wielu kobiet w czasie karmienia piersią, zwłaszcza przez pierwsze 6 miesięcy, kiedy dziecko karmione jest wyłącznie mlekiem mamy, nie dochodzi do powrotu miesiączki. Jest to związane z wysokim poziomem prolaktyny, który w czasie laktacji jest wysoki i tym samym blokuje owulację. Kiedy dziecko zaczyna ssać pierś rzadziej, mama stosuje karmienie mieszane lub rozpoczęła rozszerzanie diety maluszka, poziom prolaktyny w organizmie kobiety spada, co ma bezpośredni wpływ na przyspieszenie wystąpienia owulacji, a tym samym pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie.

Okres przy karmieniu piersią

Dobrą wiadomością jest to, że decydując się na karmienie piersią, mamy szansę na odsunięcie w czasie pierwszego okresu po porodzie. Gorsza wiadomość jest taka, że niestety nie ma reguły, która dałaby nam 100% pewności, że miesiączka szybko nie wróci. Na, to kiedy okres po karmieniu piersią się pojawi, ma wpływ bardzo wiele czynników: począwszy od wrażliwości organizmu kobiety na wahania hormonalne, poprzez częstotliwość karmień, długość snu dziecka, a nawet to, czy używa ono smoczka lub jest dokarmiane butelką. Niektóre mamy dostają miesiączkę podczas karmienia piersią, inne dopiero wtedy, kiedy całkowicie odstawią malucha od piersi.

Częstotliwość karmienia a powrót menstruacji

Przyjmuje się, że najczęściej w przypadku kobiet zdrowych, karmiących dziecko na żądanie miesiączka pojawia się między 9 a 18 miesiącem życia dziecka, zakładając, że dziecko karmione jest nie rzadziej niż co 4 godziny w ciągu dnia i nie rzadziej niż co 6 godzin w nocy. Zdarza się, że przy takiej częstotliwości karmień, miesiączka nie wraca nawet przez 2 lata, jednak nie jest to regułą. W przypadku szybszego zakończenia karmienia piersią lub gdy od początku mama karmi dziecko tylko mlekiem modyfikowanym, powrót okresu po porodzie będzie znacznie szybszy. Może pojawić się już nawet po 6 tygodniach od porodu.

Okres po porodzie przy karmieniu piersią

Wiele kobiet zastanawia się, czy okres po porodzie będzie taki sam oraz czy dolegliwości bólowe lub zmiany hormonalne będą dokuczały w takim samym stopniu jak przed ciążą. Trudno tu o znalezienie wspólnej dla wszystkich mam reguły. Wiele kobiet deklaruje, że po porodzie ich miesiączki stały się bardziej regularne, mniej obfite, a dolegliwości bólowe mniej dokuczliwe.

Są jednak przypadki, gdy po porodzie z powodu nieuregulowanej jeszcze gospodarki hormonalnej pojawia się nieregularny okres podczas karmienia piersią, PMS jest znacznie bardziej dokuczliwy i zaczyna się wcześniej. Wszystko zależy do organizmu kobiety. Warto wszelkie zmiany, zwłaszcza te niepokojące lub uciążliwe, przedyskutować ze swoim ginekologiem. Być może będzie konieczne zlecenie badań na poziom hormonów lub suplementacja odpowiednich witamin tak, aby organizm kobiety mógł lepiej i szybciej się zregenerować i wrócić do normy.

Laktacja a okres i płodność kobiety

Wokół płodności kobiety po porodzie narosło wiele mitów – chociażby ten najpopularniejszy, że karmienie piersią dają 100% pewność, że kobieta nie jest płodna. Niestety na tej metodzie antykoncepcji nie możemy polegać, ponieważ nawet jeżeli miesiączka jeszcze się nie pojawiła, to owulacja odbywa się przed pojawieniem się krwawienia miesiączkowego.  Tak więc możemy zajść w ciążę również przed pojawieniem się pierwszego okresu po porodzie. O ile antykoncepcja hormonalna zazwyczaj nie jest zalecana podczas karmienia piersią, o tyle są inne metody, które warto przedyskutować ze swoim lekarzem i dobrać taką, która zagwarantuje młodym rodzicom spokój i swobodę w pożyciu małżeńskim.

Sprawdź: Dlaczego dziecko płacze przy karmieniu?

Miesiączka podczas karmienia piersią – czy ma wpływ na jakość pokarmu?

Pojawienie się pierwszej po porodzie miesiączki zwiastuje pewne zmiany hormonalne w organizmie kobiety i świadczy o całkowitym powrocie jej płodności, nie oznacza jednak, że czas karmienia piersią dobiegł końca. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby karmić piersią po pojawieniu się miesiączki, zwłaszcza że u niektórych kobiet może pojawić się ona już nawet miesiąc po porodzie.

Niektóre mamy zauważają podczas okresu zmniejszoną ilość mleka. Może także ulec zmianie smak mleka, co jest spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Menstruacja nie wpływa jednak w żadnym stopniu na jakość pokarmu, a ewentualne zaburzenia w jego produkcji zanikają w ciągu 2-3 dni od pojawienia się miesiączki.

Mamy pytają o okres przy karmieniu piersią

Po jakim czasie po porodzie wraca menstruacja?

Powrót menstruacji po porodzie jest kwestią indywidualną. Zależny od organizmu kobiety oraz gospodarki hormonalnej, a także od długości i częstotliwości karmienia dziecka piersią.

Czy można karmić dziecko piersią w czasie miesiączki?

Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Okres nie wpływa na jakość pokarmu. Może jedynie nieco zmienić jego smak i ilość, na co dziecko może zareagować chwilową niechęcią lub zmniejszeniem częstotliwości ssania piersi. Po kilku dniach wszystko wraca do normy.

Czy podczas karmienia piersią kobieta może zajść w ciążę?

Płodność kobiety po porodzie wraca w momencie ustabilizowania się hormonów (przede wszystkim poziomu prolaktyny). Wpływ na gospodarkę hormonalną młodej mamy ma przede wszystkim częstotliwość karmienia dziecka. Nawet jeżeli okres jeszcze nie powrócił, nie możemy mieć 100% pewności, że kobieta nie jest płodna. Pierwsza owulacja przed miesiączką może nie być zauważona, przy czym młoda mama jest już płodna i, w razie współżycia, jest szansa na poczęcie.

Źródła:
  • Hannah Lothrop Sztuka karmienia piersią http://www.zoztargowek.waw.pl/kwartalnik_strony/48/24-25.pdf
  • Borszewska-Kornacka MK, Rachtan-Janicka J, Wesołowska A, Socha P, Wielgoś M, Żukowska
  • Rubik M, Pawlus B. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawiezaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy medyczne/pediatria, 2013: 10; 265-279

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo