Kiedy dziecko potrzebuje wody? Nie w ciągu pierwszego pół roku życia!

Widzieliście Bąbelkowy Świat Gupików? Zastanawialiście się kiedyś, czy oni latają, pływają, czy może chodzą? Na podwodny świat wskazują jedynie bąbelki, które od czasu do czasu unoszą się w niby wodzie – inaczej pomyślelibyśmy zapewne, że to powietrze! O ile Gupiki najwyraźniej potrzebują wody (na co wskazują owe bąbelki, choć forma przemieszczania się z miejsca na miejsce nie daje tej pewności), o tyle nasze dzieci do pewnego wieku nie…

via GIPHY

W pierwszym półroczu życia niemowlęcia w zupełności wystarcza mu mleko matki. Kobiece mleko nie tylko sprawia, że maluch jest najedzony, ale również gasi jego pragnienie. I to nawet w największe upały! Jeśli słupek rtęci na termometrze wędruje w górę, przystawiaj dziecko jak najczęściej do piersi. Takie krótkie i częste karmienia sprawiają, że niemowlę otrzymuje przede wszystkim wodę.

Choć trudno w to uwierzyć spożywanie zwykłej wody przez niemowlę mające mniej niż 6 miesięcy może doprowadzić do tzw. zatrucia wodnego. Występuje on wówczas, gdy nerki dziecka są niedojrzałe. Do objawów należą m.in. osłabienie i senność. Mogą pojawić się wymioty i brak ochoty na jedzenie. Najbardziej charakterystycznym symptomem, którego nie da się przeoczyć są drgawki.

A co z dziećmi karmionymi mieszankami modyfikowanymi? Ich skład jest tak dostosowany, by jak najbardziej odpowiadał właściwościom mleka matki. Teoretycznie nie ma więc potrzeby “dopajania” dziecka nawet w tym wypadku. Uwaga! Podczas przygotowywania mleka modyfikowanego należy ściśle trzymać się instrukcji! Nie dawaj o jedną łyżeczkę mieszanki więcej z nadzieją, że niemowlę będzie dłużej najedzone…

Słyszeliście o biżuterii z kobiecego mleka? Zobaczcie! >>>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo