Kiedy otwarcie placów zabaw? Nowe regulacje a pójście z dzieckiem na plac zabaw

Po kolejnej konferencji prasowej dotyczącej odmrażania gospodarki wróciły pytania dotyczące placów zabaw. Czy rząd zdecyduje się na ich otwarcie? Czy w ogóle jest to możliwe i jeśli tak, to kiedy?

Kiedy otwarcie placów zabaw? Nowe regulacje a pójście z dzieckiem na plac zabaw

III etap odmrażania gospodarki ma dotyczyć przywrócenia funkcjonowania salonów kosmetycznych, kawiarni, restauracji, a także boisk i obiektów sportowych. Niestety place zabaw nie zostały do nich zaliczone. Oznacza to, że od 18 maja nadal będzie obowiązywał zakaz wchodzenia na place zabaw.

W trakcie konferencji wspomniano co prawda o obowiązku dezynfekcji placów zabaw — jednak tylko tych przy przedszkolach, które są już otwarte lub będą się otwierały wkrótce.

Czy można iść na plac zabaw?

Ze względu na fakt, że w wielu województwach w kraju liczba zakażeń jest bardzo niewielka, rząd zdecydował się na kolejny etap „odmrażania” gospodarki. Wznowione zostanie funkcjonowanie fryzjerów, zakładów kosmetycznych i restauracji. Muszą one jednak spełniać rygorystyczne wytyczne sanitarne. W żadnym z tych miejsc nie może być działających poczekalni. Na wizytę należy umawiać się telefonicznie. W lokalach muszą być zapewnione odstępy minimum 4 m2, a obsługa musi nosić maseczki i rękawiczki.

W czasie konferencji pojawiły się także informacje o zwiększeniu limitów osób przebywających na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach oraz skateparkach. Od 18 maja będzie mogło na nich przebywać jednocześnie 14 osób oraz 2 trenerów. Informacje dotyczące boisk wprowadziły rodziców w zakłopotanie. Wielu z nich zastanawiało się, czy do tych obiektów zaliczają się także place zabaw. Niestety nie. Nie wiadomo nadal kiedy nastąpi otwarcie placów zabaw.
Jak wiemy, we wszystkich miejscach, do których od 18 maja możemy się udać, będzie obowiązek noszenia maseczki, zachowywania bezpiecznej odległości, a także dezynfekowania rąk. Taki rygor sanitarny bardzo trudno byłoby wprowadzić wśród najmłodszych, bawiących się na placu zabaw.

Zasady na placu zabaw

Wyobraźmy sobie scenariusz otwarcia placów zabaw. Biorąc pod uwagę to, jak wyglądać to będzie w przedszkolach, czyli: regularna dezynfekcja, mycie rąk. Co więcej, placówki musiały pozbyć się części zabawek, niemożliwych do zdezynfekowania! Jeśli mowa o placu zabaw — wprowadzenie choć części reguł panujących gdziekolwiek indziej, byłoby mocno utrudnione.

Zacznijmy od tego, że dzieci do lat 4 zwolnione są z obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Na placu zabaw często nie byłoby możliwe rozróżnienie, które dziecko powinno mieć maseczkę, a które nie. Niestety, wielu z nas w dalszym ciągu ignoruje wszelkie zalecenia.

Dezynfekcja ogólnodostępnych placów zabaw — czy jest to możliwe?

Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób przebiegać by miała dezynfekcja osiedlowych placów zabaw. Jesteśmy przekonani, że zostanie znalezione jakieś rozwiązanie. Czy byłoby to wpuszczanie dzieci tylko w określonych godzinach i tylko w określonej liczbie? W jaki sposób byłyby one ustalone? Czy wszystkie sprzęty miałyby być regularnie dezynfekowane? Jeśli tak — to co ile godzin? Czy dzieci musiałyby dezynfekować ręce co jakiś czas? Czy zwolnienie dzieci do lat 4 z obowiązku noszenia maseczek obowiązywałoby również na placu zabaw? Wiemy przecież, że dla takich maluchów noszenie maseczki może być niebezpieczne.

Kiedy otwarcie placów zabaw?

Według tego, co już jakiś czas zapowiadał rząd, place zabaw powinny zostać otwarte podczas czwartego etapu „odmrażania” gospodarki. Niestety data wprowadzenia tych łagodzeń nie jest jeszcze znana. Według ministra Szumowskiego, musimy obserwować, czy trzeci etap nie wywoła drugiej fali zachorowań. Jeśli w trakcje trzeciego etapu liczba chorych będzie spadać, wówczas będziemy myśleli o czwartym etapie. Istnieje także scenariusz, w którym trzeci etap zostanie cofnięty, jeśli zaobserwujemy ponowny wzrost liczby zachorowań.

Najważniejszy warunek łagodzenia obostrzeń

Nie zapominajmy o najważniejszym punkcie, który musimy spełniać w sklepach, parkach, a już wkrótce w restauracjach, barach, salonach kosmetycznych — odległość. Powinniśmy zachowywać od siebie dystans. Na placu zabaw, gdzie przebywałoby wiele dzieci, nie byłoby to możliwe.
Niestety, rodzice w dalszym ciągu nie będą mogli liczyć na tę formę spędzania czasu. Zabawy na świeżym powietrzu będzie trzeba organizować gdzie indziej — np. na wspomnianych wcześniej boiskach i obiektach sportowych, na które będzie można się udać przy zachowaniu rygoru sanitarnego. Nie zapominajmy także o parkach i lasach.

Mimo, że wiele obostrzeń jest dla nas niewygodnych, musimy zdawać sobie sprawę, że mają one ma na celu zatrzymać pandemię. Im bardziej rygorystycznie podejdziemy do wymagań, tym szybciej się to wszystko skończy, a nasze dzieci będą mogły wrócić na place zabaw.
Trzeci etap odmrażania gospodarki oraz znoszenie obostrzeń nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Zostań w domu, jeśli możesz.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach, gdzie jest dużo ludzi. Zwłaszcza w restauracjach, u fryzjera czy kosmetyczki.

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne
Czarny czosnek - Jak zrobić czarny czosnek w domu?
Czarny czosnek? Zapewne pierwszą myślą będzie – gdzie on rośnie i czym różni się od popularnego zwykłego czosnku. Odpowiedzi na oba pytania są dość zaskakujące, o czym przekonacie się w dalszej
Czytaj dalej
Zdrowie dziecka
Przytrzaśnięty palec u dziecka: Jak leczyć? Kiedy udać się do lekarza?
Jak leczyć przytrzaśnięty palec u dziecka? Kiedy udać się do lekarza? Co robić, gdy dziecko przytrzasnęło palec oraz czy krwiak pod paznokciem u dziecka może być niebezpieczny. Sprawdź, co robić,
Czytaj dalej
Newsy
Kiedy otwarcie basenów? Ile osób będzie mogło pływać na jednym torze?
Polska wkroczyła w IV etap odmrażania gospodarki i życia społecznego, jednak kluby fitness, siłownie i baseny wciąż pozostają zamknięte. Kiedy będziemy mogli ćwiczyć i pływać w miejscach, które były dla
Czytaj dalej
Newsy
300 plus zamiast bonu turystycznego 1000 plus? Rząd rozważa alternatywne rozwiązania
Czy Polacy będą mogli skorzystać z bonu na wakacje o wartości 1000 złotych? Przyszłość rządowego programu, który miał zachęcić obywateli do podróży po kraju i wesprzeć rodzimą branżę turystyczną wciąż
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Kiedy egzamin ósmoklasisty 2020? [HARMONOGRAM, ZASADY BEZPIECZEŃSTWA]
Ze względu na epidemię koronawirusa tegoroczne egzaminy szkolne, w tym egzamin ósmoklasisty, odbędą się w innych terminach, niż pierwotnie planowano. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło harmonogram egzaminów, a także wytyczne, których
Czytaj dalej
Newsy
Otwarcie placów zabaw już w najbliższą sobotę! [Nowe zasady]
Kancelaria Premiera na swojej oficjalnej stronie poinformowała, że już od 30 maja dzieci będą mogły korzystać z placów zabaw. To informacja na którą z utęsknieniem czekali nie tylko najmłodsi. Jakie
Czytaj dalej
Finanse Newsy Turystyka
900 a nie 1000 zł na wakacje od rządu. To pracodawca zdecyduje, czy otrzymasz bon na wakacje
Bon na wakacje o wartości 1000 zł to nowy pomysł polskiego rządu, który ma zachęcić Polaków do podróży po kraju i wesprzeć polski sektor turystyczny w czasach kryzysu spowodowanego epidemią
Czytaj dalej
Edukacja i psychologia Newsy
Konferencja MEN: Rekrutacje do szkół w formie elektronicznej. Matury wyłącznie w formie pisemnej. Kiedy wyniki?
Szczegóły dotyczące harmonogramu egzaminów i rekrutacji przedstawił dziś (wtorek 19.05.2020) na konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Kiedy odbędą się egzaminy maturalne i ósmoklasisty? Kiedy uczniowie poznają ich wyniki
Czytaj dalej
Newsy
„Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy” – 456 pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem zakażenia wirusem
Testy przeprowadzone wśród wszystkich pracowników miejskich żłobków i przedszkoli w Łodzi dały wynik pozytywny lub wątpliwy u 456 osób. W rezultacie większość tych placówek w mieście wciąż pozostaje zamknięta. Badania przed
Czytaj dalej
Newsy Prawo
Zasiłek opiekuńczy po 24 maja – Dla kogo i na jakich zasadach?
Wczoraj rząd ogłosił III etap odmrażania gospodarki, w ramach którego między innymi od 25 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli wrócić do szkół. Powrót nie jest obowiązkowy i ma być
Czytaj dalej