Kształt i wielkość brzucha w ciąży

Dawniej, gdy badania USG jeszcze nie wymyślono, z kształtu brzucha wieszczono płeć dziecka, jego rozmiar oraz nawet charakter. Obecnie wiemy już, że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością, ale faktem jest, że brzuchy ciężarnych kobiet, nawet będących w tym samym okresie ciąży, mogą się od siebie znacząco różnić. Są brzuchy ciążowe okrągłe, owalne, spiczaste lub spłaszczone w okolicach pępka, a także takie, które pozostają małe do samego porodu czy duże już w piątym, szóstym miesiącu.

via GIPHY

 

Kształt brzucha a płeć dziecka

Jak już wiemy, kształt brzucha nie ma nic wspólnego z płcią dziecka. Może oczywiście przypadkiem potwierdzić się ludowe wierzenie, że ze spiczastego brzucha rodzi się dziewczynka, a z okrągłego chłopiec. Niemniej jednak kształt brzucha jest uzależniony głównie od pozycji dziecka. Zwłaszcza w końcowych tygodniach ciąży, gdy maluch jest już całkiem spory, potrafi swoim ułożeniem całkowicie zmienić wygląd brzucha mamy. Może mieć on dziwny kształt czy być całkowicie asymetryczny.

Kształt brzucha jest również uzależniony od kondycji mięśni przyszłej mamy. Jeśli ma ona mocne, wyćwiczone mięśnie, to będą one lepiej podtrzymywały macicę, dzięki czemu brzuch będzie zwarty i okrągły. U kobiet z nieco gorszą kondycją mięśniową lub tych, które już rodziły, mięśnie są bardziej rozciągnięte, w związku z czym brzuch przyjmuje kształt bardziej owalny.

Od czego zależy wielkość brzucha w ciąży?

Wielkość ciążowego brzucha uzależniona jest od wielu rzeczy. Nie chodzi tylko o rozmiar dziecka, chociaż on też oczywiście na to wpływa. Większe znaczenie jednakże ma ilość wód płodowych. Nawet przy drobnym dziecku brzuch może być naprawdę pokaźnych rozmiarów, jeśli płynu owodniowego jest dużo. A jego ilość jest uzależniona wyłącznie od kwestii genetycznych oraz przebiegu indywidualnej ciąży.

Wielkość brzucha w ciąży uzależniona jest również od figury przyszłej mamy. U szczupłych kobiet brzuch szybciej się zarysuje niż u pań z większą ilością tkanki tłuszczowej w okolicach pępka, zatem będzie można odnieść wrażenie, że szczuplejsza mama ma nieco większy brzuch. Sytuacja odwróci się, gdy ciąża będzie bardziej zaawansowana – brzuch będzie sprawiał wrażenie większego u kobiety o bardziej obfitych kształtach.

Wielkość brzucha zależy również od tego, czy ciąża jest pojedyncza czy bliźniacza. Oczywiste jest, że w tym drugim przypadku brzuch jest większy.

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo