Kuracja antybiotykowa u dzieci

Antybiotyki pomagają szybciej przezwyciężyć chorobę i zapobiegają pojawieniu się wielu poważnych powikłań. Kuracja nimi jest niezbędna w niektórych przypadkach, a pomimo tego mają bardzo wielu przeciwników, którzy nazywają je trucizną. Szczególnie kontrowersyjny jest temat podawania antybiotyków niemowlakom. Nie należy jednak popadać w panikę, gdy zajdzie konieczność podania leku maluszkowi.

Rozważnie stosowane antybiotyki nie są zagrożeniem dla dziecka

Kuracja antybiotykiem u dziecka

Bardzo ważne jest, by przeprowadzić kurację prawidłowo. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, niezależnie od dobrych rad rodziny i przyjaciół, a także znajomych z forów internetowych dla rodziców. Ważne jest, by przestrzegać przerw w podawaniu poszczególnych dawek, a także podawać antybiotyk przed, w czasie lub po posiłku – zgodnie z instrukcjami lekarza. Samodzielne wprowadzanie zmian w tych kwestiach może spowodować osłabienie działania leku lub nawet wywołać skutki uboczne.

Podczas kuracji antybiotykowej należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza

Często rodzice z niecierpliwością wypatrują objawów polepszenia się formy dziecka i wychodzenia z choroby, by natychmiast odstawić lek, bo skoro maluch się poczuł lepiej, to nie ma już potrzeby faszerowania go chemią. Nic bardziej błędnego. Nie wolno przerywać kuracji antybiotykami w trakcie jej trwania. Powinna zakończyć się w czasie zaleconym przez lekarza. Nawet, jeśli dziecko wygląda na zdrowe, a zazwyczaj dzieje się tak już po 2-3 dniach od rozpoczęcia kuracji, w jego organizmie nadal są bakterie, które antybiotyk ma za zadanie zwalczyć. Chęć odstawienia leku pojawia się również, gdy po kilku dniach nadal nie widać poprawy u dziecka. Jeśli to Was niepokoi, to koniecznie skonsultujcie się z lekarzem, zmiana antybiotyku w trakcie leczenia powinna być jego decyzją.

Zbyt wczesne odstawienie antybiotyku spowoduje również, że bakterie zaczną się namnażać i prawdopodobnie nastąpi powrót choroby. Dodatkowo, przerwa w kuracji może uodpornić bakterie na działanie leku i przy kolejnych infekcjach będzie on nieskuteczny.

Jakie antybiotyki są stosowane najczęściej?

Większość chorób, które dotykają małe dzieci, wywoływana jest przez tę samą grupę bakterii, dlatego też leki przepisywane przy tych schorzeniach powtarzają się. Poniżej znajduje się zestawienie najpopularniejszych antybiotyków.

Zapalenie migdałków: antybiotyki na bazie penicyliny lub jej pochodnych, np. Ospen, a także antybiotyki na bazie cefalosporyny, np. Zinnat. Ospen stosuje się przez 10 dni, Zinnat ma inny mechanizm działania i stosuje się go krócej, zazwyczaj przez 6 dni.

Zapalenie płuc: antybiotyki Ampicylina lub Amoxycylina. Jeżeli nie ma widocznej, poprawy lekarz może zaordynować Cefuroksyn. Antybiotyki te podaje się zazwyczaj przez 10-14 dni, w zależności od stanu pacjenta, ale zdarzają się również kuracje trzytygodniowe.

Zapalenie zatok: antybiotyk Amoxycylina. Stosuje się przez 10-14 dni. W razie zaostrzenia objawów lekarz może przepisać Augumentin, kuracja trwa 10-14 dni.

Zapalenie ucha: antybiotyk Amoxycylina. Stosuje się przez 7 dni. W razie braku poprawy można wprowadzić Augumentin lub Zinnat. Obydwa leki stosuje się przez 7 dni.

Żadnego z wyżej wymienionych leków nie wolno podawać bez wyraźnego zalecenia lekarza. 

Dodaj komentarz

Zakupy dla niemowląt

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę

Karty rabatowe LifeStyle i Rossnę Dziecko to niekończący się wydatek. Każdy rodzic chce dla dziecka wszystkiego co najlepsze. Producenci o tym wiedzą i często zawyżają ceny swoich produktów. Jak zatem...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo