Łzy u niemowlaka

Płacz dziecka to jego pierwsza metoda komunikowania się z otoczeniem. Nie umie jeszcze w żaden inny sposób wyrażać swoich potrzeb i emocji. Jako młodzi rodzice zapewne usłyszycie wiele dobrych rad od życzliwych osób, które będą odradzały reagowanie na płacz, ponieważ niemowlę łzami próbuje rzekomo wymusić na rodzicach pewne zachowania. Nie jest to prawdą. Zanim dziecko nauczy się świadomego używania tego typu sztuczek minie jeszcze wiele miesięcy.

Łzy i krzyk niemowlaka to jedyny sposób kontaktu malucha z otoczeniem

Dopóki maluszek jest nieporadnym noworodkiem czy niemowlakiem, jego łzy oznaczają informowanie o zaistniałym problemie lub prośbę o coś. Niemowlę nie płacze bez powodu, z samej chęci poddania się tej wątpliwej rozrywce. Łzy są jednym sposobem, którym dziecko może zasygnalizować, że coś jest nie tak.

Co oznaczają łzy dziecka?

Nie każdy płacz dziecka jest taki sam. Jako rodzice szybko nauczycie się rozpoznawania poszczególnych jego rodzajów i już po pierwszych dźwiękach będziecie wiedzieli, czego maluch potrzebuje. Łzy niemowlaka mogą oznaczać, że nadszedł czas posiłku. Maluch przywołuje w ten sposób mamę, gdy jest głodny lub gdy chce mu się pić, ponieważ mleko to nie tylko pokarm dla maluszka, ale również napój gaszący pragnienie. Płacz dziecka może również sygnalizować zabrudzoną pieluszkę i dyskomfort z tym związany. Za pomocą łez maluch daje też znać, gdy jest mu niewygodnie, czy to z powodu źle założonej pieluszki uwierającej w pupę czy w wyniku zbyt szorstkiej koszulki lub drażniącej metki.

Szczególnie rozpaczliwy płacz towarzyszy bólom brzuszka spowodowanymi kolkami. Spróbuj ulżyć wtedy cierpieniom maluszka. Czasami pomaga położenie dziecka na brzuszku i łagodne głaskanie go po pleckach. Nacisk ciężaru ciała na jelita pomaga dolegliwościom kolkowym minąć, a Twój dotyk dodatkowo zrelaksuje malca. Możesz również wykonywać delikatny masaż brzuszka. Okrężne ruchy pomogą przy pracy jelit, dzięki czemu gazy jelitowe łatwiej się ulotnią.

Płacz maluszka może także oznaczać potrzebę bliskości. Dziecko najzwyczajniej w świecie potrzebuje Waszego towarzystwa, dotyku, kojącego głosu któregoś z rodziców. Nie pozostawiaj więc nigdy płaczącego niemowlęcia samemu sobie. Nawet, gdy jest najedzone, ma sucho i jest mu wygodnie, a marudzi i kwili, nie opuszczaj go. Od pierwszych dni życia Twojego dziecka budujesz z nim relację i  Twoja obecność w takich chwilach wysyła jasny przekaz: “jestem przy tobie i zawsze będę”.

Pierwsze łzy niemowlaka

Ciekawostką jest fakt, że dziecko przez pierwsze tygodnie życia płacze bez łez. Łzy pojawiają się u niemowlaka dopiero w okolicach drugiego miesiąca życia, chociaż zdarza się, że nawet siedmio- czy ośmiomiesięczne niemowlę nadal płacze “na sucho”. Dlatego też brak łez u niemowlaka nie powinien niepokoić. Dopiero po kilku tygodniach od porodu, kanaliki łzowe dziecka zaczynają w pełni funkcjonować. Wcześniej zazwyczaj się niedrożne. Dopiero, gdy maluch kończy drugi miesiąc życia odblokowują się i zaczynają z nich płynąć łzy.

Dodaj komentarz

Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo