Wrastający paznokieć

Problem na czubku palca

Prześlij dalej Drukuj
Wrastający paznokieć: Problem na czubku palca

fot. RF

Wrastać mogą zarówno paznokcie palców stóp, jak i dłoni. Kłopoty pojawiają się, gdy paznokieć zawija się pod spód i wrasta w skórę (czyli w tzw. wał paznokciowy).

Początkowo ból jest niewielki, ale z czasem nasila się. Paluszek puchnie i jest zaczerwieniony (jeśli to palec u nogi - dziecko ma problemy z chodzeniem). Wrastający paznokieć tworzy jakby kieszonkę, pod którą może gromadzić się brud i zarazki, a wówczas łatwo o infekcję. Przyczyn wrastania paznokci jest kilka: nnieumiejętne obcinanie; nzakładanie dziecku za małych butów; nobgryzanie paznokci; nwady stóp lub paznokci.

Pokonaj problem

Domowe sposoby leczenia mogą tylko przysporzyć dziecku niepotrzebnego bólu i pogorszyć jego stan. Babcie radzą czasem zastosowanie maści ichtiolowej, ale to zły pomysł - maść może nie tylko uczulać, ale również uszkodzić delikatną skórę dziecka. Najlepiej więc wybrać się do pediatry lub chirurga, który:

 • oceni, czy rzeczywiście dziecku wrasta paznokcieć, czy też dolegliwość bierze się z zupełnie innego powodu - np. ze skaleczenia podczas obcinania paznokietków;
 • może zalecić zachowawcze metody leczenia - maści, okłady z sody, rivanolu lub moczenie paluszka w roztworze nagietka; nw przypadku zakażenia przepisze antybiotyki.

Jeśli te sposoby zawiodą, lekarz skieruje dziecko na zabieg chirurgiczny w znieczuleniu. Polega on na wycięciu paznokcia lub jego fragmentu wraz z rozrośniętą skórą. Trwa 20-30 minut. Po zabiegu trzeba założyć jałowy opatrunek. Gojenie trwa kilka dni. Po paru miesiącach odrasta całkowicie zdrowy, ładny paznokieć. Aby nie dopuścić do wrastania paznokci, pamiętaj żeby:

 • paznokcie u nóg obcinać prosto, a u rąk w łuk;
 • używać do tego nożyczek z okrągłymi końcówkami;
 • dbać, żeby maluch nie obgryzał paznokci.

Źródło: Rodzice 08/05

Autor: Anna Borek, konsultacja: dr n. med. Tadeusz Dorywalski

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez martula dnia 25 lutego 2014, godz. 21:49

  mojemu synkowi wrastały paznokcie u nóg, bardzo długo się z tym męczył zanim znalazłam odpowiednie dla niego rozwiązanie. chodziłam po lekarzach, wysłano nas do chirurga, ale nie zdecydowałam się na tak drastyczne metody...Znalazłam w internecie klinikę w warszawie libramax podobno najlepszą metodę i bezinwazyjną kostką arkady, zapisałam małego. I udało się, ta metoda świetnie poradziła sobie z tym u mojego Jasia. dla dzieci idealne rozwiązanie, polecam dziś ma zdrowe paluszki


 • dodany przez frutis102 dnia 16 listopada 2009, godz. 18:49

  Niby to takie proste.... Jednak w 70 % przypadków po zdjęciu paznokcia, nowy odrasta dokładnie w ten sam sposób, co przed usunięciem. Tak więc usuniecie musi zostać ponowione, i tak co ok. 6-8 m-cy.


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię