Kłopoty z brzuszkiem

Biegunka

Prześlij dalej Drukuj
Kłopoty z brzuszkiem: Biegunka

Lekarze mówią, że dziecko ma biegunkę, jeżeli robi trzy lub więcej luźnych kupek w ciągu doby (zwłaszcza z krwią, śluzem lub ropą). O rozwolnieniu u noworodka lub niemowlaka można mówić wtedy, gdy robi więcej kupek niż zwykle i gdy są one rzadsze. Tak naprawdę jednak, niemal każda mama sama potrafi określić, kiedy jej pociecha cierpi z powodu rozwolnienia. Jeśli 4-miesięczny smyk dotychczas robił dwie kupki na dobę, a teraz pięć, a w dodatku wsiąka ona w pieluszkę, to wiadomo, że „coś jest na rzeczy”

Lista winowajców

Najczęściej przyczyną biegunki u dzieci są wirusy, zwłaszcza rota. Rzadziej są to bakterie lub ich toksyny (dlatego tak rzadko stosuje się antybiotyki, które działają tylko na bakterie, a nie na wirusy). Rozwolnienie zdarza się także po błędach żywieniowych (np. po przejedzeniu). Może też być objawem nietolerancji mleka lub alergii pokarmowej. Czasem towarzyszy infekcjom, które toczą się w innych miejscach organizmu (np. zapaleniu ucha, anginie, zakażeniu układu moczowego). Bywa także skutkiem ubocznym działania antybiotyków. Dlatego w trakcie leczenia dziecku trzeba podawać mu „dobre” bakterie, czyli probiotyki (np. Enterol, Trilac, Lacidofi l, Lactoral – ok. 15 zł).

Trzeba działać!

Najważniejsza zasada, bez spełnienia której wszystkie inne sposoby leczenia „wysiadają”, to zapobieganie odwodnieniu. Dlatego koniecznie zadbaj, aby dziecko dużo piło. Odwodnienie jest najczęstszym i jednym z najpoważniejszych powikłań biegunki. Nawet najwspanialsze i najdroższe leki świata nie pomogą, gdy malec będzie odwodniony. Co może pić? Wodę mineralną, słabą herbatę, a najlepiej doustne płyny nawadniające (np. Gastrolit, Orsalit, Hipp ORS 200). Nieodpowiednie są soki, słodkie gazowane napoje i mleko krowie.

Dieta diecie nierówna

Sposób karmienia dziecka z biegunką zależy od jego wieku i sposobu żywienia.

 • Maluszek karmiony naturalnie: nie przerywaj karmienia, ani nie odmawiaj dziecku częstego przystawiania do piersi.
 • Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym: przez 3–4 godziny powinno dostawać dużo picia, a potem może już zjadać mleko. Ale uwaga! Takie samo jak przed biegunką.
 • Przedszkolak: po 4 godzinach obfitego pojenia może zacząć jeść. Zwykle wybierze lekkie przekąski (np. chrupki kukurydziane, zwykłą bułeczkę). Można też pozwolić mu jeść to, na co ma ochotę, ale w granicach rozsądku. Odpada czekolada, lody, ciasta, schabowe, chipsy, itp.

KIEDY DO LEKARZA?

Zawsze, jesli biegunka dopadnie niemowlę. A poza tym wtedy, gdy:

 • towarzyszy jej gorączka, która nie mija po 1–2 dniach
 • malec robi dużo rzadkich kupek
 • w kupce pojawiła się krew, śluz lub ropa
 • dziecko nie chce pić
 • biegunce towarzyszą wymioty
 • brzdąc ma suche wargi i język, zapadnięte ciemiączko, siusia mało lub wcale.

Źródło: Rodzice 03/08

Autor: ANNA BOREK

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Marysia dnia 31 października 2013, godz. 21:59

  Jak najczęsiej pić i najlepiej płyny typu orsalit. Pomocna może tez okazać się smecta i probiotyki. Probiotyki to dobrze jeszcze przez kilka dni po biegunce przyjmować żeby florą bakteryjna jelit się odbudowała


 • dodany przez evena dnia 6 maja 2013, godz. 20:32

  Moje dzieci miały nie jeden raz biegunkę, która trwała średnio ok. dwóch dni. Zawsze podaję probiotyk, Acidolac Junior i elektrolity do picia.


 • dodany przez misiaaad dnia 6 maja 2013, godz. 09:16

  każdy rodzic przechodzi przez biegunkę dziecka, nic fajnego. Trzeba na pewno dużo nawadniać, małymi porcjami i warto dać probiotyk np. acidolac. Szybciej ureguluje pracę żołądka, bo czasami taka infekcyjna biegunka trwa po kilka,kilkanaście dni


 • dodany przez monika dnia 24 października 2012, godz. 22:58

  na biegunkę trzeba szczególnie uważać, dziecko łatwo może się odwodnić a to bardzo niebezpieczne, ja zwykle podaję swojemu dziecku lactoral który wspomaga pracę układu pokarmowego i orsalit który nawadnia


 • dodany przez basia dnia 3 stycznia 2011, godz. 15:34

  Biegunka i wymioty nie sa niczym dobrym ,zwłaszcza jesli powtarza sie i trwa dłuzej niz 3 dni.jesli wystepuje przy antybiotyku mozna podac ,własciwie nawet trzeba-enterol probiotyk.Ale jesli to nie pomaga i biegunka trwa długo musimy iśc do lekarza.


  (5 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię