Bóle wzrostowe u dzieci

Ból nóżek u dziecka

Zdarza się, że małe dzieci często skarżą się na ból nóżek. Często rodzice panikują i obwiniają za bóle nóżek u ich 4-latka nowotwory i inne straszne choroby. Tymczasem w większości przypadków przyczyna jest banalna – choć uciążliwa i niezbyt przyjemna. Mogą być to po prostu bóle wzrostowe.

Bóle wzrostowe u dzieci

Bóle wzrostowe to bóle mięśni, okostnej oraz ścięgien. Dotyczą głównie nóg, ale bywa, że pojawiają się również w innych partiach ciała. Ból może być zlokalizowany w różnych miejscach – bolą stopy, łydki, kolana, uda i miejsce ich łączenia z miednicą, pojawia się także ból piszczeli.

Bóle wzrostowe mają charakter napadowy. Trwają zazwyczaj kilkanaście minut, lecz mogą również przejść w dłuższy ból, nawet kilkugodzinny.

Bóle wzrostowe związane są z intensywnym rozwojem młodego organizmu. Kości rosną, wydłużają się, a wtedy okostna, ścięgna i otaczające je mięśnie nie nadążają z dotrzymaniem tempa kościom.

Bóle wzrostowe u dzieci: w jakim wieku?

Pojawiają się w różnym wieku. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju malucha. Zazwyczaj pojawiają się w wieku 4 lat, ale zdarza się, że nawet mogą wystąpić bóle wzrostowe u 2-latka. Ból nóg u 3-latka również zazwyczaj jest rodzajem bólu wzrostowego.

Bóle tego typu towarzyszą dziecku zazwyczaj do okolic 11-12 roku życia. Następnie mogą się ponownie pojawić w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.

Bóle wzrostowe u dzieci: objawy

Jak odróżnić bóle wzrostowe od bólu, który powinien wzbudzać niepokój? Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć miejsca, które maluch wskazuje jako bolesne. Bóle wzrostowe nie idą w parze z jakimikolwiek zaczerwieniami, siniakami czy opuchlizną. Jeżeli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów to znak, że ból nie jest spowodowany wzrostem, lecz ma inną przyczynę.

Bóle wzrostowe występują głównie w nocy, ponieważ podczas snu dziecko najszybciej rośnie. Hormon wzrostu wydzielany przez przysadkę mózgową, produkowany jest w największych ilościach właśnie wtedy, gdy dziecko śpi. Ból nóg u dzieci w nocy zazwyczaj oznacza więc właśnie bóle wzrostowe.

Co na bóle wzrostowe u dzieci?

Bóle wzrostowe należy po prostu przeczekać. Nie leczy się ich długofalowo w sposób farmakologiczny. Okresowo, gdy ból jest wyjątkowo silny, można podać maluchowi łagodny środek przeciwbólowy. Świetnie też na bóle tego typu pomaga masaż. Sprawia on, że mięśnie się rozluźniają, krew szybciej krąży, dzięki czemu ból się zmniejsza. Gdy dziecko bolą nóżki pomocne mogą być również ciepłe okłady.

Dbaj o dietę dziecka. Pamiętaj, by była ona bogata w wapń i żelazo. Dziecko powinno jeść pełnowartościowe produkty dostarczające mu witamin i makroelementów.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo