Obiawy bólu ucha

Czy to zapalenie ucha?

Prześlij dalej Drukuj
Obiawy bólu ucha: Czy to zapalenie ucha?

Dzieci częściej niż dorośli chorują na zapalenie ucha środkowego – 2/3 przed ukończeniem 2 lat przechodzi choć jedno zapalenie. Dzieje się tak głównie dlatego, że maluchy łatwo się przeziębiają. Mają słaby system obronny i nie potrafią sprawnie walczyć z infekcją. Czasem wystarczy na godzinę zabrać malca do hipermarketu i… katar gotowy. A te same zarazki, które go wywołały, mogą spowodować zapalenie gardła i ucha środkowego. Jak?

Jakie są objawy
Katar, czyli pełna zarazków wydzielina z nosa, może łatwo przedostać się do ucha i wywołać w nim zakażenie. U dziecka jest to szczególnie łatwe, ponieważ trąbka słuchowa jest położona niemal poziomo (u osoby dorosłej położenie to jest bardziej pionowe). Zapaleniu ucha sprzyja także karmienie brzdąca na leżąco z butelki (mleko może spłynąć do uszka zabierając tam bakterie z gardła i noska). Choroba ta częściej przydarza się też dzieciom z przerośniętym migdałkiem gardłowym (tzw. trzecim migdałkiem).Zapalenie ucha środkowego może przebiegać jednocześnie z typowym przeziębieniem (katar, ból gardła, kaszel). Im dziecko jest młodsze, tym trudniej się zorientować, że dokucza mu coś jeszcze. U malucha do 2 lat można się jedynie domyślać, że boli go uszko, jeśli jest wyraźnie rozdrażniony i płacze głównie w czasie karmienia (ból jest najsilniejszy przy przełykaniu). Starsze dziecko potrafi już bez trudu pokazać bolące miejsce. Może też narzekać na zawroty głowy i osłabienie słuchu. Zazwyczaj jednocześnie z bólem pojawia się też wysoka gorączka i wymioty. Czasem jednak (szczególnie u niemowląt) zapalenie ucha może przebiegać prawie bez objawów. Dopiero wyciekający z ucha żółtawy płyn świadczy o pęknięciu błony bębenkowej (nie boli). A to może oznaczać, że malec ma zapalenie ucha.

Kiedy do doktora
Przy wymienionych objawach – zawsze! Tylko lekarz może rozpoznać zapalenie ucha. Aby to zrobić, musi do niego zajrzeć (za pomocą wziernika) i ocenić wygląd błony bębenkowej. Od tego zależy sposób leczenia. Antybiotyk jest często niezbędny (szczególnie u małych dzieci). Oprócz tego zwykle stosuje się podobne leki, jak przy przeziębieniu (np. paracetamol, krople do nosa, syrop wykrztuśny, witaminę C). Czasem lekarz może zalecić kropelki do ucha. (Nie podawaj ich na własną rękę, bo mogą dziecku zaszkodzić.) Zdarza się, że potrzebne jest też leciutkie nacięcie błony bębenkowej (tzw. paracenteza), które wykonuje laryngolog. Po leczeniu dziecka ważna jest wizyta kontrolna – zwykle po 10–14 dniach. Lekarz sprawdza słuch malca. Jeśli jest tak dobry, jak przed chorobą, to znaczy, że brzdąc wrócił do zdrowia. A jeśli się pogorszył, niezbędne może być dalsze leczenie.
Uszom małego dziecka bardziej szkodzi zwykły katar niż brak czapeczki na spacerze w ciepły dzień lub zamoczenie uszu podczas kąpieli.

Warto wiedzieć
Trąbka słuchowa to cienki przewód łączący gardło z uchem środkowym. Dzięki niej możliwe jest „przewietrzanie” ucha i wyrównywanie ciśnień – między tym w środku ucha, a tym, jakie panuje na zewnątrz (np. podczas jazdy szybką windą).

Słyszysz, KOCHANIE?
Zanim lekarz zbada słuch twojego dziecka, możesz spróbować sprawdzić go sama. Jak to zrobić? Gdy smyk jest spokojny, nakarmiony i wyspany, zadbaj o ciszę (wyłącz radio, telewizor itd.). Przygotuj sobie „pomoce” – kubeczek plastikowy i metalową łyżeczkę, albo kawałek gazety. Stań za dzieckiem – tak, aby nie widziało, że trzymasz coś w rękach (w odległości ok. 30 cm od „badanego” ucha, raz z prawej, raz z lewej strony). A następnie podzwoń delikatnie łyżeczką w kubeczku lub zaszeleść papierem. Obserwuj uważnie, czy malec odwraca główkę albo spogląda w kierunku źródła tego niewielkiego hałasu.
Uwaga: Nie używaj głośnych dzwonków czy innych „trąbek” i nie klaszcz, bo to ruch powietrza, jaki wtedy powstaje, a nie sam dźwięk, może zwrócić uwagę dziecka. Swoimi obserwacjami podziel się z lekarzem podczas wizyty kontrolnej

 

Grażyna Karaś, pediatra

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Anka dnia 31 marca 2015, godz. 20:00

  wiecie jakie zapalenie ucha jest bolesne, matko święta nam się właśnie dziecko rozchorowało i w sumie cały weekend podawaliśmy przeciwbólowy i przeciwzapalny ibufen bo nie było naszego lekarza. A w poniedziałek z rana pojechaliśmy na kontrolę lekarską i oczywiście zapalenie ucha środkowego.A zaczęło się całkiem niewinnie od kataru.


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię