Dlaczego tak swędzi?
Najczęściej zakażenie wywołuje świerzbowiec ludzki, rzadziej psi. Oba pasożyty to rodzaj roztoczy. Są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Zapłodniona samiczka przenika do naskórka i drąży w nim rozgałęzione korytarze (to tzw. norki świerzbowcowe), w których składa jaja. Po kilku dniach wylęgają się z nich larwy, a po 3 tygodniach pojawiają się nowe pokolenia świerzbowca. To właśnie ich podskórne wędrówki i wydalane odchody powodują podrażnienie skóry, silne swędzenie i drapanie się dziecka. Zwykle świerzb wybiera na „miejsce zamieszkania” zgięcia i fałdy skóry (np. pod pachami, między pośladkami, w pachwinach, między palcami rąk), okolice pępka. U malców do 2 lat świerzb występuje często na dłoniach i podeszwach stóp. Najpierw pojawiają się pojedyncze czerwone grudki, a potem, gdy dziecko zaczyna się drapać, powstają na skórze charakterystyczne ślady uszkodzenia naskórka (tzw. przeczosy). W czasie drapania dość często dochodzi do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Może pojawić się ropna wysypka, strupki i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Sen dziecka staje się niespokojny i często bywa przerywany z powodu silnego swędzenia.

Gdzie występuje?
Terapia dotyczy nie tylko chorego dziecka, ale profilaktycznie także wszystkich zdrowych domowników.
Polega na wcieraniu w skórę przepisanych przez lekarza środków (najczęściej Novoscabinu). Najlepiej stosować lek po ciepłej kąpieli, 1–2 razy dziennie przez 3–5 dni. Jeśli to nie pomoże, kurację powtarza się po 7 dniach.
Dla dzieci bardzo polecanym środkiem jest permetryna (w kremie, piance, aerozolu, emulsji). Uwaga! Leki te mogą podrażniać oczy i błony śluzowe, dlatego podczas ich stosowania najlepiej zachować ostrożność.
Terapia wymaga, by codziennie zmieniać odzież i pościel. Przez 4 dni nie powinno się wcale korzystać z noszonych wcześniej rzeczy (świerzbowiec ginie, gdy nie ma kontaktu z ciałem człowieka przez 3 dni). W trakcie leczenia i po nim ubrania powinny być wyprane i wyprasowane (pościel i bieliznę pierzemy w temp. 95˚C).

Jak się go leczy?
Kto się nim zaraża? Zakażenie świerzbem następuje przez kontakt z zakażoną osobą (lub psem) albo za pośrednictwem przedmiotów codziennego użytku – najczęściej pościeli. Okres wylęgania się choroby wynosi od 3 dni do około 3 tygodni. Nieleczona może trwać wiele lat.

Jak się go wykrywa?
U małych dzieci nie zawsze łatwo rozpoznać świerzb tylko na podstawie wymienionych objawów skórnych. Zdarza się, że omyłkowo wykrywana jest alergia skórna. Postawienie prawidłowej diagnozy ułatwiają badania mikroskopowe naskórka pobranego z zakażonego miejsca. W powiększeniu widać wyraźnie te paskudne zwierzątka i lekarz nie ma już wątpliwości, co to za choroba.


REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię