Sposób na niegrzeczne dziecko

9 sposobów by Twoje dziecko było grzeczne

Czy istnieje skuteczny sposób na niegrzeczne dziecko? Wielu rodziców już dawno straciło na to nadzieję. Na szczęście, niesforne dziecko można okiełznać. Co więcej, osiągnięcie tego celu nie musi być trudne.

Jak nauczyć dziecko posłuszeństwa?

  1. Twórz zasady, a potem ich przestrzegaj.
  2. Ucz panowania nad emocjami.
  3. Chwal nawet za drobne rzeczy.
  4. Mów o konsekwencjach.
  5. Sprawiaj, że obowiązek stanie się zabawą.
  6. Pozwalaj dziecku dokonać wyboru.
  7. Stawiaj na krótkie komunikaty.
  8. Nie bądź wymagający.
  9. Krytykuj zachowanie, nie dziecko.

1. W świecie zasad

Dziecko, wbrew przeświadczeniu wielu dorosłych, z reguły wcale nie chce być niegrzeczne. Często po prostu nie wie, czego się od niego oczekuje. Najlepszy sposób na niegrzeczne dziecko polega więc na konkretnych informacjach odnoszących się do naszych oczekiwań. Dziecko powinno wiedzieć, co ma robić, dlaczego jest to ważne, a także, co się stanie, jeśli będzie łamało zasady.

2. Trudna sprawa – uczucia

Przed rodzicami piętrzą się wyzwania, a jedno z najważniejszych zakłada nauczenie dzieci, jak panować nad uczuciami. O tym, że nie jest to proste, wiedzą nawet dorośli, którym nie zawsze się to udaje. Warto więc podkreślać, że dostrzega się uczucia, jakie targają dzieckiem i podpowiadać, jak walczyć z tymi, które są destrukcyjne. O uczuciach należy też pamiętać krytykując. Krytyka jest potrzebna. To właśnie ona pozwala dziecku na odkrycie, gdzie popełnia błędy. Musi ona jednak dotyczyć jego zachowania, a nie samego malucha.

3. Magia pochwał

Grzeczne zachowanie wynika po części z wiary w siebie. Dziecko wie, że jest kochane i akceptowane i nie musi zwracać na siebie uwagi. Jeśli więc komentujemy zachowanie dziecka, gdy nie jest ono właściwe, nauczmy się zwracać na nie uwagę i wtedy, gdy jest powodem do dumy. Raz na jakiś czas warto też pochwalić dziecko przy świadkach. To bardzo motywujące.

4. Świadomość konsekwencji

Dziecko bywa nieposłuszne między innymi dlatego, że nie rozumie, czego się od niego wymaga. Wie, że ma nie ciągnąć kotka za ogon, nie ma jednak świadomości tego, że sprawia zwierzęciu ból i naraża je na cierpienie. Jeśli będziemy uzasadniali swoje polecenia, maluchowi łatwiej będzie ich przestrzegać. Podobna zasada obowiązuje i wtedy, gdy mówimy o konsekwencjach łamania zasad. Dziecko musi wiedzieć, że jeśli jeszcze raz uderzy braciszka łopatką, nie obejrzy swojej ulubionej bajki. Co ważne, w przypadku nieposłuszeństwa należy dotrzymać słowa.
Pamiętajmy też, że krótkie komunikaty są znacznie bardziej efektywne niż wielominutowe wywody. Z tych ostatnich maluch najprawdopodobniej nic nie zapamięta.

5. Zabawa zamiast obowiązku

Niektóre czynności, takie, jak sprzątanie po sobie, wydają się dziecku nudne i właśnie dlatego maluch najczęściej nie chce się ich podjąć. Jeśli jednak wykażemy się kreatywnością, zmienimy nawet tak męczące obowiązki w zabawę. Dziecko będzie posłuszne, bo przecież kto nie lubi się bawić? Nawet, jeśli jest to zabawa w sprzątanie pokoju.

6. Radość z wyboru

Każdy z nas irytuje się, gdy ktoś inny próbuje podejmować za niego decyzję. Dziecko nie jest tu wyjątkiem. Skłaniając je do wykonywania poleceń można więc dawać mu szansę na dokonanie wyboru. Może najpierw posprzątać klocki, a my pozbieramy z nim puzzle? A może woli zacząć od puzzli, a my pomożemy mu z klockami?

7. Walka z presją oczekiwań

Niekiedy okazuje się, że niegrzeczny pięciolatek w rzeczywistości wcale nie jest dzieckiem nieposłusznym. Właśnie tak postrzegają go rodzice, ci jednak wymagają od niego tego, z czym nie poradziłoby sobie nawet znacznie starsze dziecko. „Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą” – pisał Mickiewicz, może więc warto wziąć sobie do serca słowa Wieszcza i dać dziecku nieco czasu?

Nauka dobrych manier i posłuszeństwa trwa od najmłodszych lat i często nie jest łatwa. To, czy znajdziemy sposób na niegrzeczne dziecko, w dużej mierze zależy przy tym od nas – rodziców.

Dodaj komentarz

Wychowanie, Rodzice

Jak pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka?

Pogodzenie pracy z wychowywaniem dziecka to niełatwe zadanie, które wymaga czasu, organizacji, cierpliwości i determinacji. W dzisiejszych czasach wiele osób zmuszonych jest do łączenia obu tych dziedzin życia, ze względu...

Czytaj dalej →
Wychowanie

Jak zaangażować dzieci w kuchni?

[materiały prasowe] Obowiązki domowe jako sposób na wspólne spędzanie czasu z dziećmi? Gotowanie, pomoc w kuchni czy sprzątanie mogą być dla najmłodszych wyzwaniem i zabawą. Dodatkowo dzieci uczą się odpowiedzialności,...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Suknia ślubna

Suknia ślubna: wymarzona, wyśniona, albo wręcz przeciwnie – wielki znak zapytania. Podpowiadamy, jaki fason sukni ślubnej będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę podczas przymiarek. Decyzja dotycząca wyboru sukni ślubnej jest jedną...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general