Wielkanoc dla dzieci: Jak przygotować dziecko na Wielkanoc? Symbole, przepisy, gry i zabawy na Wielkanoc

Wielkanoc to jedno z ważniejszych katolickich świąt w roku – jak je spędzić z dzieckiem? Czym je zainteresować i w jaki sposób przekonać do polubienia tego święta?  Święta wielkanocne dla dzieci mogą być cudownym czasem!

Wielkanoc dla dzieci

Z perspektywy dziecka Wielkanoc to okazja do spotkania wujków, cioci, babć i dziadków lub innych krewnych, których na co dzień nie ma szansy zobaczyć lub poznać. Warto wesprzeć wtedy malucha, wytłumaczyć mu kto jest kim, a także kim są dane osoby dla niego i wytłumaczyć mu, że nie są tacy straszni na jakich mogą ewentualne wyglądać.

Warto budować miłą atmosferę wokół tego, jak i każdego innego święta. Ważne jest wytłumaczenie dziecku historii tego święta, skąd się wzięło i dlaczego dla osób wierzących Wielkanoc jest tak istotna.

Symbole wielkanocne dla dzieci

Wielkanoc na szczęście posiada kilka symboli, które na pewno zainteresują naszą pociechę. Świąteczny baranek, palemka, kurczaczki wielkanocne i pisanki powinny skutecznie przyciągnąć jego uwagę. Jeśli dziecko jest zbyt małe na zrozumienie prawdziwej historii Wielkiej Nocy, warto przedstawić mu symbolikę tych świąt. Razem z rodzicami dziecko może przygotować koszyk wielkanocny do poświęcenia w kościele, a przygotowanie pisanek – ich gotowanie, malowanie i dekorowania powinno był przyjemnym doświadczeniem. Wielkanoc dla dzieci to czas ciekawych przygotowań i rodzinnego przygotowywania ozdób i symboli wielkanocnych.

Wielkanocne przepisy dla dzieci

Również pomoc dziecka przy gotowaniu świątecznych dań może być miłym akcentem – jeśli dziecko to interesuje może nam pomóc w przybraniu mazurka lub przygotowaniu sałatki jarzynowej i innych dań. Ważne jest, żeby nie zmuszać malucha do tych czynności – skutecznie to ostudzi jego zapał do wykonywania tych czynności w przyszłości.

Czy istnieją specjalne wielkanocne przepisy dla dzieci? Niekoniecznie. Warto jednak proponować maluchom pomoc przy tworzeniu niezbyt skomplikowanych dań. Przygotowanie sałatki jarzynowej jest banalnie proste, bowiem do jej przygotowania wystarczą nam takie ugotowane warzywa jak marchewka, groszek, kukurydza i ogórek kiszony. Wszystko wystarczy pokroić (tutaj przyda się pomoc rodzica), a następnie wymieszać z odrobiną majonezu. Następnie wystarczy posolić i nieco popieprzyć dla smaku. Maluch na pewno ucieszy się z wrzucania składników do miski i ich mieszania wielką łychą.

Jak wytłumaczyć dziecku Wielkanoc?

Kiedy dziecko podrośnie, powinno dowiedzieć się o historii Wielkanocy chociażby na lekcji religii, ale nie czekajmy z tym tak długo. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób o tym odpowiednio opowiedzieć dziecku, a chcemy by poznało symbole i zwyczaje wielkanocne, można chociażby wspólnie obejrzeć film dla dzieci opowiadający o zmartwychwstaniu Jezusa. Warto oglądać film razem, tak by można było ewentualne niejasności rozwiać jeszcze w trakcie oglądania.

Gry i zabawy wielkanocne dla dzieci

Mniejsze dziecko zapewne bardziej będzie chciało wypróbować niektóre z wielkanocnych gier i zabaw w jakie bawią się dzieci wraz z rodzicami na całym świecie. Jedną z tradycyjnych gier jest szukanie czekoladowych jajek lub króliczków ukrytych przez rodzica. Jako zabawę można również potraktować malowanie pisanek lub przygotowanie świątecznej sałatki jarzynowej – rozmaite kolory i kształty warzyw być może zafascynują niektóre dzieci.

Dodaj komentarz

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo