Dziecko

ADD czy ADHD - jak rozpoznać u dziecka?

Prześlij dalej Drukuj
Dziecko: ADD czy ADHD - jak rozpoznać u dziecka?

fot. Shutterstock

Kiedy dziecko ma kłopoty z koncentracją wielu rodziców i przedszkolnych wychowawców najczęściej podejrzewa u niego ADHD. Jednak, co jeśli malec wcale nie jest nadpobudliwy, tylko po prostu nie potrafi się na czymś skupić? Wówczas być może twoja pociecha cierpi na tzw. zespół zaburzeń koncentracji uwagi bez nadpobudliwości ruchowej (tzw. ADD). Dziecko z tym zaburzeniem zachowuje się dość charakterystycznie:

 • trudno mu wybrać tylko jedną zabawkę czy grę i tylko na niej skoncentrować swoją uwagę,
 • rozprasza się słysząc jakikolwiek, nawet bardzo cichy odgłos lub gdy zauważy coś kolorowego,
 • ma poważne problemy z dopasowaniem się do grupy i z wykonywaniem zadań przedszkolnych lub innych obowiązków,
 • z trudnością wysłuchuje i wykonuje do końca proste polecenia,
 • sprawia wrażenie wiecznie zaganianego, roztargnionego i trzeba mu o wszystkim przypominać dwa razy,
 • często gubi rożne przedmioty,
 • odmawia wykonywania zadań, które wiążą się z długotrwałym wysiłkiem intelektualnym.

 

CZYM ROŻNI SIĘ ADHD OD ADD?

Te dwa zaburzenia często są ze sobą mylone. ADHD (Attention Defi cit Hyperactivity Disorder) to zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi, który dotyka w obecnych czasach około 2,5 proc. populacji i jest jednocześnie najczęściej sugerowanym rozpoznaniem wobec dziecka w wieku przedszkolnym. Z obserwacji wynika, że tyczy się znacznie częściej chłopców niż dziewczynek (3:1). ADD (Attention Defi cit Disorder) to zespół zaburzeń tylko koncentracji uwagi bez nadpobudliwości ruchowej, która występuje przy ADHD. Spotykany jest częściej w gronie dziewczynek, gdyż te z natury są mniej impulsywne i rzadziej nadruchliwe. To jednak nie stanowi reguły.

METODA MAŁYCH KROKÓW

fot. Shutterstock

Praca nad zmianami w zachowaniu dziecka z ADD wymaga sporo czasu i cierpliwości. Gdy widzisz, że smyk już przeszło godzinę siedzi bezproduktywnie nad jednym zadaniem i nie potrafi się skupić na pracy, możesz mu pomoc. Na początek spróbuj zachęcić dziecko, by zrobiło coś, co nie wymaga wytężonej koncentracji, a jednocześnie jest dobrą zabawą. Zaplanuj rozrywkę, która odpręża, ale i podstępem zmusza malca do skupienia się na danej czynności. Dobrym pomysłem jest nauka kilku kroków tanecznych, gra w łapanie i odrzucanie piłki. Dziecku z ADD pomagają także zabawy z plasteliną, modeliną, masą solną, bańkami i balonikami. Spróbuj również razem z pociechą pobawić się klockami, ugotować coś czy upiec ciasto. Ugniatanie, wałkowanie i mieszanie bardzo pomaga zdekoncentrowanemu malcowi. Świetną metodą jest także kolorowanie obrazków, które wymaga skupienia. Pokaż dziecku, jak należy to robić właściwie (nie wychodzić za linię, używać odpowiednich barw). Zaburzenia uwagi znacznie utrudniają dziecku prawidłowe funkcjonowanie w przedszkolu lub w szkole. Natłok obowiązków i przymus siedzenia przez dłuższy czas w jednym miejscu sprawia, że smyk z ADD miewa kłopoty w nauce. Może się łatwo rozpraszać poprzez działanie rożnych czynników zewnętrznych takich, jak samochód jadący za oknem czy rozmowa kolegów stojących pod drzwiami. Nawet kolorowe przedmioty codziennego użytku (flamastry, kredki) lub co gorsza dekoracje ścienne, mogą być prawdziwą zmorą takiego dziecka. Pamiętaj jednak, że twoje zainteresowanie i cierpliwość mogą mu pomoc.

JAK SKUTECZNIE POMÓC DZIECKU, KTÓRE NIE POTRAFI SIĘ NA NICZYM SKUPIĆ

1. Spróbuj wyeliminować z najbliższego otoczenia malca wszystko to, co może mu najbardziej przeszkadzać i go rozpraszać.

Usuń zbędne książki i zabawki (np. schowaj je do plastikowej skrzyni, tak by nie leżały na wierzchu). Posprzątaj puste kubki po herbacie, talerzyki po kanapkach. Zadbaj szczególnie o porządek w pokoju dziecka i ucz je, by odkładało rzeczy na miejsce.

2. Zapewnij malcowi krótkie, lecz dość systematyczne przerwy w trakcie wykonywania danej czynności.

Np. poproś go o narysowanie waszej rodziny. Gdy zauważysz, że po pewnym czasie smyk się niecierpliwi i nie ma ochoty na wykonanie zadania, nie zmuszaj go do natychmiastowej kontynuacji. Niech chwilę odpocznie.

3. Kiedy widzisz, że dziecko zaczyna gubić się, dekoncentrować, wskaż mu, co może w takiej sytuacji zrobić.

Pamiętaj jednocześnie o stwarzaniu atmosfery spokoju i akceptacji.

4. Staraj się udzielać jasnych, krótkich i prostych instrukcji, komunikatów kierowanych do swojej pociechy.

 

5. Ucz dziecko skupienia poprzez zabawę.

W ten sposób będzie mu najłatwiej. Układaj z nim rożnego rodzaju puzzle, rozwiązuj proste rebusy albo rób wydzieranki z papieru. Te ćwiczenia służą poprawie koncentracji uwagi.

6. Zwróć uwagę na to, co twoje dziecko je.

Niektóre produkty spożywcze wpływają negatywnie na pracę mózgu, koncentrację i zaburzają uwagę. Malec powinien unikać tych, które zawierają cukier i sztuczne barwniki (np. napoje gazowane, słodycze).

7. Eliminuj z otoczenia dziecka urządzenia elektroniczne,

które wydają dźwięki lub mocno świecą. Najczęściej rozprasza komputer, telewizor, telefon komórkowy i wszelkiego rodzaju zabawki na baterie lub ostre oświetlenie.

8. Nie zabieraj dziecka zbyt często do miejsc takich, jak centrum handlowe.

Występuje tam zbyt dużo silnie rozpraszających bodźców.

9. Postaraj się, by maluch zabierał do przedszkola tylko potrzebne rzeczy.

Powinien mieć jeden komplet kredek i jeden strój do ćwiczeń. W ten sposób łatwiej mu będzie ich pilnować. Nie pozwól, by zabierał ze sobą setki zabawek czy przyborów do rysowania. Może przecież korzystać z tych, które są w przedszkolu.

10. Powiedz wychowawczyni w przedszkolu o problemach dziecka.

Wówczas zwróci uwagę na zachowanie pociechy.

WYCHOWANIE DZIECKA Z ZABURZENIAMI UWAGI

Pamiętaj, by stopniowo uczyć dziecko umiejętności skupienia się na zadaniu. Ważne jest, aby po każdym jednorazowo wykonanym ćwiczeniu chwalić malca. To, co tobie wydaje się prostą czynnością, dla kilkulatka z ADD jest ogromnym wyzwaniem. Dlatego wzmacniaj go pozytywnie i świętujcie razem każdy, nawet najmniejszy sukces. Bardzo istotne jest także przestrzeganie stałego rytmu dnia, okresów snu i czuwania oraz por na wykonywanie poszczególnych zadań. Pamiętaj także o tym, że nauka koncentracji koniecznie wymaga robienia krótkich odpoczynków

autor: Joanna Święcicka, pedagog

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez karlina dnia 3 lutego 2015, godz. 22:06

  z dzieckiem warto udać się do poradni zrobić badania psychologiczne, ja z córką chodzę do http://www.poradnia-rodzinna.pl/ uważam, że takie wizyty są bardzo potrzebne


 • dodany przez GAPS dnia 6 września 2013, godz. 17:15

  Warto przeczytać książę Dr Natashy Campbell-McBride Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS. Encyklopedia dla cierpiących na


 • dodany przez Renata dnia 29 sierpnia 2013, godz. 13:42

  Dzieci mają z tym ogromny problem, zwłaszcza w wieku nauczania podstawowego, w naszej szkole dzieci korzystają ze specjalnych programów multimedialnych Akademia Umysłu EDU zawierających kilkadziesiąt ćwiczeń rozwijających zdolności umysłowe w trzech obszarach: PAMIĘĆ, KONCENTRACJA, SZYBKIE CZYTANIE.


 • dodany przez aga dnia 6 października 2012, godz. 07:31

  U jakiego lekarza można zdiagnozować czy dziecko ma ADD?


  (4 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię