Wymioty - jak pomóc

Mamusiu, niedobrze mi

Prześlij dalej Drukuj
Wymioty - jak pomóc: Mamusiu, niedobrze mi

Wymioty to odruch obronny organizmu. Układ pokarmowy dziecka z różnych powodów „odmawia” przyjęcia pokarmu i silnymi skurczami żołądka pozbywa się go, wyrzucając pod dużym ciśnieniem. Jeśli pociecha zwymiotuje raz czy dwa, wystarczy twoja troskliwa opieka. Ale czy wiesz, co robić, gdy dziecko ma torsje (czyli wymiotuje wielokrotnie)? Oto garść wskazówek.

Wymiotujący malec nie powinien zostawać sam nawet na chwilę, ponieważ może się zakrztusić. A zachłyśnięcie może mieć poważne skutki dla jego zdrowia (np. zapalenie płuc).

Podawanie jedzenia w takiej sytuacji nie ma sensu. Żołądek dziecka właśnie „zastrajkował” i posiłek może tylko pogorszyć sprawę. Żołądek i jelita muszą odpocząć, żeby znów zacząć pracować na pełnych obrotach.

Kiedy dziecko wymiotuje, traci płyny, a to grozi odwodnieniem organizmu. Dlatego pojenie malca jest bardzo ważne: zapobiega odwodnieniu, poprawia samopoczucie i przyspiesza powrót do zdrowia. W przerwach między torsjami dawaj dziecku pić często, ale w małych porcjach (np. łyżeczkę od herbaty) co 2–3 minuty (jeśli podasz mu od razu dużą porcję picia, pewnie wkrótce zwymiotuje!). Odpowiednia jest woda, słaba herbata lub płyn nawadniający (np. Gastrolit, Orsalit, Saltoral), który uzupełnia tracone z wymiotami sole mineralne i elektrolity. Stopniowo zwiększaj objętość picia, pod warunkiem, że brzdąc dobrze to znosi. Gdy zwymiotuje znów, zmniejsz ilość płynu do łyżeczki i zacznij całą „procedurę” pojenia od nowa. Unikaj podawania dziecku słodkich gazowanych napojów, soków lub krowiego mleka, gdyż mogą podrażniać żołądek.

O ile to możliwe, postaraj się zapewnić dziecku dobre warunki podczas wymiotowania. Niech zwraca do przeznaczonej specjalnie do tego celu miski albo do sedesu czy wanny. Dzięki temu nie trzeba będzie w pośpiechu „łapać” zwracanego pokarmu, ani martwić się o stan mebli (przykry zapach towarzyszący wymiotom może utrzymywać się przez długi czas nawet na wyczyszczonej kanapie czy dywanie).

W trakcie wymiotów pochyl malca i jedną ręką przytrzymuj mu główkę za czoło, a drugą obejmuj jego tułów.

Zachęć dziecko, by po każdym zwymiotowaniu pokarmu dokładnie wypłukało buzię. Kwaśne resztki pokarmowe nie tylko zostawiają nieprzyjemny posmak w ustach, ale niszczą delikatne szkliwo ząbków dziecka. Jeśli smyk jest w kiepskim nastroju (a w takiej sytuacji to nietrudne) i nie chce wypłukać buzi ani umyć zębów, możesz po prostu przetrzeć je gazą zmoczoną w letniej wodzie.

Ulgę po torsjach przyniesie dziecku umycie twarzy chłodną wodą (lub przynajmniej przetarcie jej ściereczką zmoczoną w chłodnej wodzie).

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez lisa dnia 28 kwietnia 2015, godz. 10:50

  Przy ostatnich wymiotach u mojej córeczki sprawdził się orsalit drink, płyn ma truskawkowy smak i intensywny owocowy zapach, który zachęca do picia. Plastikowa mała buteleczka jest wygodna i daje dziecku dużo frajdy. Polecam każdej mamie, której maluch nie chce pić płynów nawadniających.


 • dodany przez anielka dnia 19 marca 2015, godz. 18:35

  kiedy moje maluszek ma nudnosci daje mu do wypicia Orsalit nutris, srodek ktory nawadnia oraz odzywia organizm, bo zawiera glukoze, sole mineralne oraz bialko pochodzace z mleka krowiego laktoalbumine, co wzmacnia wyczerpany choroba organizm maluszka, a przy tym dostarcza mu troche radosci, bo smakuje bardzo dobrze, owocowo!


 • dodany przez paulinka dnia 26 sierpnia 2014, godz. 21:46

  kiedy dziecko wymiotuje, to pierwsza, najwzniejsza zecza o jaka trzeba zadbac jest jego nawadnianie, dobrze jesli oprocz wody bedziemy podawac tez elektrolity, ja stosuje u moich dzieci Orsalit, jest skuteczny, szybko nawadnia, a przy tym jest smaczny dla dzieci, bo ma owocowy smak!


 • dodany przez ewe dnia 20 lipca 2014, godz. 22:10

  u mnie bliźnicy mają ponad 2 lata i od dziś rana zaczęli strasznie wymiotować. zwracają wszystko co im się poda. nawet woda podawana powoli, małymi łyżeczkami też zostaje zwrócona natychmiastowo a nie mowa już o jedzeniu. nawet leki przeciwwymiotne nie mają jak zadziałać bo malcy też od razu po podaniu wymiotują. boję że się odwodnią. co w tej sytuacji robić?


 • dodany przez magda dnia 3 października 2013, godz. 13:31

  moja córka wymiotowała kiedy zaczynała się u niej infekcja górnych dróg oddechowych. teraz kiedy jest starsza juz tak nie reaguje. zawsze jednak trzeba mieć w apteczce probiotyki, orsalit i leki przeciwwymiotne. dzieci na ogół zaczynają chorować bez ostrzeżenia.


(8 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię