Morfologia

Będziemy kłuli, skarbie

Prześlij dalej Drukuj
Morfologia: Będziemy kłuli, skarbie

Czy zdrowemu dziecku bada się krew „na wszelki wypadek”? Nie. U dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, nie wykonuje się badania krwi profilaktycznie. Lekarz zleca je dopiero wówczas, gdy jest to rzeczywiście konieczne.

Kiedy badanie krwi jest dziecku naprawdę potrzebne?

Gdy lekarz podejrzewa nieprawidłowość, jakiej nie jest w stanie wyjaśnić na podstawie badania klinicznego (czyli przeprowadzanego podczas zwykłej wizyty), a w której poznaniu może pomóc badanie krwi. U dzieci najczęściej wykonuje się morfologię – umożliwia ona określenie ilości i „jakości” komórek krwi. Jednym z najczęstszych powodów zlecania morfologii są infekcje, brak apetytu, podejrzenie anemii, chorób pasożytniczych i zaburzeń wzrostu. Krew bada się też w przypadku ryzyka cukrzycy, alergii, zaburzeń pracy nerek, wątroby, płuc, serca.

Jak często można wykonywać badanie krwi u malucha?

Zawsze, gdy jest to konieczne. Nie ma limitu określającego liczbę badań, jakie można zrobić. Krwi pobiera się bardzo mało, więc nie ma żadnych obaw, że powtórzenie badań w odstępie kilkunastu dni (czy nawet godzin) doprowadzi np. do niedokrwistości.

Czy na pobranie krwi dziecka trzeba się zgłosić ze skierowaniem od lekarza?

Gdy chcesz zrobić bezpłatne badanie na zlecenie lekarza w przychodni, do której dziecko jest zapisanie, skierowanie będzie konieczne. Badania krwi można zrobić także w prywatnych laboratoriach (których jest obecnie bardzo wiele), ale trzeba za nie zapłacić. Skierowanie nie jest wtedy potrzebne. W takim przypadku zawsze warto jednak wcześniej poradzić się lekarza, żeby nie wykonywać badań bez potrzeby i nie narażać malucha na niepotrzebne kłucie i stres.

Ile kosztuje taka usługa w prywatnym laboratorium?

Ceny zależą, oczywiście, od rodzaju badania. Morfologia krwi kosztuje ok. 10 złotych, wykrywanie stężenia żelaza we krwi ok. 5 zł, natomiast badanie przeciwciał związanych z alergią – ok. 50 zł.

Kiedy pobiera się krew z paluszka, a kiedy z żyły?

U noworodków oraz niemowląt pobiera się krew z główki, ponieważ tam u nich jest najlepszy dostęp do naczyń krwionośnych. U dzieci w wieku 2-3 lat najczęściej nakłuwa się palec, żeby zmniejszyć ból. Krew z paluszka pobiera się także, aby sprawdzić stężenie cukru we krwi. W tym celu można też pobrać krew z żyły (również u noworodków). Badanie krwi pobranej prosto z żyły jest bardziej dokładne niż z paluszka i nie trzeba jej „wyciskać”. Najczęściej pobiera się krew z żyły w zgięciu łokcia. Wystarczy potem uciskać przez parę chwil miejsce ukłucia. Ważne, by nie zginać rączki po zabiegu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaków.

Jak należy przygotować małe dziecko do badania krwi?

Przed „zwykłą” morfologią krwi maluch powinien być na czczo, ponieważ posiłek może zaburzać wynik badania (np. powodując wzrost białych krwinek). Dziecko w wieku przedszkolnym może już nie jeść nic od kolacji poprzedniego dnia, czyli od około godziny18–19. Niemowlę, oczywiście, już nie. Dlatego zawsze warto zapytać lekarza zlecającego testy krwi, co należy zrobić, żeby takie badanie wypadło miarodajnie. To, w jaki sposób przygotować dziecko do badania zależy bowiem nie tylko od jego wieku, ale także od tego, co lekarz chce zbadać. Czasami konieczne jest np. odstawienie malcowi leków kilka dni przed pobraniem krwi).

Czy można wejść z dzieckiem na badanie krwi bez kolejki?

Kolejka nie obowiązuje osoby, która przyszła na badanie z dzieckiem, które nie ma 3 lat. Kiedy jednak przed gabinetem zabiegowym czeka kolejka mam z maluchami, nie pozostaje nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość...

Jak wygląda wynik morfologii i kiedy się go odbiera?

To wydruk z komputera. Zwykle jest gotowy do odebrania nazajutrz, a czasami tego samego dnia.

Co oznaczają skróty: E, RBC, HCT, Ht, Hb, Hg, WBC?

E i RBC – określa ją ilość czerwonych krwinek (czyli erytrocytów), Hb, Hg – hemoglobinę (czyli barwnik krwi, który przenosi tlen), HCT lub Ht – jest to stosunek objętości erytrocytów do objętości pełnej krwi (tzw. hematokryt), WBC – ten skrót oznacza krwinki białe (czyli leukocyty).

Czy rodzice mogą sami ocenić wynik morfologii dziecka?

Prawidłowo zrobić to może tylko lekarz. Bierze on pod uwagę wynik badania jako całość, a nie wyłącznie jego poszczególne elementy. Żeby właściwie zinterpretować wyniki, potrzebna jest wiedza, a nie wyłącznie określenie, że np. za mało jest krwinek czerwonych.

Uwaga! Na wydruku komputerowym podane są normy dla dorosłych, które mogą się mieć nijak do norm dziecięcych. Warto o tym pamiętać, nim w domowym zaciszu wykryjesz u dziecka... nieistniejącą chorobę.

Rodzice 6/2006

autor: lek. med. Anna Jaworska

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię • Jak często trzeba badać krew?

  Morfologia krwi

 • czytaj dalej

  BILANS DWULATKA

 • czytaj dalej

  CZARODZIEJSKIE SŁOWA