Wysypka

Nie tylko biedroneczki są w kropeczki

Prześlij dalej Drukuj
Wysypka: Nie tylko biedroneczki są w kropeczki

fot. RF

Skóra dziecka jest delikatna, wrażliwa i skłonna do podrażnień. To jedna z przyczyn, dla których nowe mydełko, oliwka czy krem mogą pozostawić na niej swój ślad. Alergiczna wysypka może pojawić się jednak nie tylko wtedy, gdy skóra malucha ma kontakt z drażniącą substancją (np. składnikiem proszku do prania), ale także jako skutek alergii pokarmowej lub wziewnej. Prezentujemy ściągawkę, która może pomóc rozróżnić najpowszechniejsze rodzaje wysypki na tle alergicznym.

Jak może wyglądać?

 • Atopowe zapalenie skóry (AZS). To przewlekła choroba alergiczna. Na zaczerwienionej skórze pojawiają się grudki, skóra jest sucha, łuszczy się i bardzo swędzi. Dziecko rozdrapuje krostki i wtedy tworzą się ranki.
 • Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry). Na skórze powstają wyraźnie oddzielone skupiska drobnych swędzących grudek i pęcherzyków, a po rozdrapaniu sączące się ranki przysychające w strupki.
 • Pokrzywka. Jest zwykle skutkiem gwałtownej reakcji organizmu na spotkanie z alergenem. Objawia się czerwonymi bąblami podobnymi do tych, które pojawiają się po oparzeniu pokrzywą. Najczęściej wywołują je uczulające pokarmy (np. truskawki, orzeszki, czekolada) oraz leki.
 • Pieluszkowe zapalenie skóry. Może, ale nie musi świadczyć o alergii (czasem wynika z błędów w pielęgnacji skóry malca). Pupa jest zaczerwieniona, nieco spuchnięta, pokryta krostkami (nawet ropnymi rankami).Wysypka powstaje np. pod wpływem drażniącego działania amoniaku (składnik moczu), potu, pieluchy lub infekcji układu moczowego.

Kiedy się ujawnia?

Wysypka alergiczna może pojawnić się kilka sekund lub… kilka dni po kontakcie z uczulającą substancją. Dlatego tak trudno czasem wytropić alergen. Na przykład przy pokrzywce zmiany na skórze brzdąca wyskakują wyjątkowo szybko (po podaniu uczulającego leku – w ciągu zaledwie kilku minut) i zwykle znikają po kilku lub kilkunastu godzinach. Za to wyprysk kontaktowy pojawia się dopiero po 12-24 godzinach (wystarczy tylko „odciąć” alergen od malucha, żeby wysypka ustąpiła).

Gdzie się lokuje?

Zmiany alergiczne na skórze mogą pojawić się wszędzie. W skrajnych sytuacjach potrafią objąć nawet całe ciało, łącznie ze skórą głowy. Gdy dziecko ma AZS, zmiany są zwykle na policzkach, w zgięciach łokci i kolan. U kilkulatków mogą też zejść na kark, grzbiety dłoni i stóp. Wyprysk kontaktowy pojawia się tam, gdzie skóra malucha dotyka bezpośrednio alergenu (np. metalowego guziczka). Wysypka spowodowana pieluszkowym zapaleniem skóry lokuje się natomiast na pupie dziecka. Pokrzywka jest nieprzewidywalna i wyskakuje w różnych miejscach ciała.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Ja dnia 8 maja 2012, godz. 18:17

  A spróbuj nie używac sudocremu, jest dosyc silny i może zbyt wysuszac. Ja na codzien uzywam zasypki dla dzieci (jesli nie masz to użyj mąki ziemniaczanej), a przy podrażnieniach bepanthenu (maśc). Powodzenia!


 • dodany przez Honorata dnia 6 maja 2012, godz. 13:08

  Mam pytanie jak pozbyć się wysypki u półtora rocznego dziecka w kroczu na jąderkach pachwinach i prąciu. Smaruje go sudocremem od tygodnia lecz nie pomaga. Proszę o pomoc.


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię