Migdałki

Przerośnięty kłopot

Prześlij dalej Drukuj

Gardło to miejsce, w którym krzyżują się dwie ważne drogi - pokarmowa i oddechowa. Z tego powodu jest ono szczególnie narażone na atak zarazków, które przedostają się z wdychanym powietrzem i z jedzeniem. Dlatego w gardle znajduje się tzw. pierścień chłonny, który stanowi pierwszą linię obrony organizmu dziecka przed intruzami. Jego zadaniem jest rozpoznawanie drobnoustrojów oraz wytwarzanie przeciwko nim ochronnych przeciwciał. W skład tej armii wchodzą m. in. dwa migdałki podniebienne oraz migdałek gardłowy (nazywany także trzecim). Kiedy dziecko się rodzi, trzeci migdał jest mały. Jednak wraz z utratą przeciwciał (które malec otrzymał od matki w okresie ciąży) oraz doskonaleniem własnej ochrony przed zakażeniami, migdałek zaczyna się powiększać. Najbardziej dynamicznie rozwija się między 3 - 6. rokiem życia.

Problemy to moja specjalność

Trzeci migdałek znajduje się między jamą nosową a gardłem. W czasie infekcji, kiedy wyłapuje zarazki, może się znacznie powiększać. Po ustąpieniu zakażenia powinien jednak wrócić do prawidłowych rozmiarów. Migdałek gardłowy zaczyna stopniowo zanikać, kiedy dziecko ma około 7 lat. Jednak u dzieci, którym dokuczają bardzo częste albo przewlekłe infekcje, może on wcale nie wrócić do normy. Przeszkoda, jaką stanowi taki powiększony migdałek, znacznie zaburza drożność nosa i wywołuje różne przykre dolegliwości.

Nie zawsze znikam

Przerośnięty trwale trzeci migdał utrudnia dziecku życie. Objawy są dość charakterystyczne

- oddychanie przez usta (do dróg oddechowych dostaje się nieoczyszczone, chłodne i suche powietrze, co sprzyja infekcjom),

- mówienie przez nos (głos staje się mniej dźwięczny),

- stany zapalne ucha (migdałek zatyka część trąbki słuchowej, czyli przewodu łączącego gardło z uchem środkowym),

- chrapanie we śnie (dziecko oddycha nierówno, śpi niespokojnie, często się wierci),

- zmęczenie, ból głowy, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją, spowolnienie wzrostu i przybierania na wadze (to skutek niedotlenienia organizmu spowodowanego bezdechami, czyli krótkimi przerwami w oddychaniu, lub drastycznym zmniejszeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe),

- częsty katar (przyczyną tego jest zaburzenie wentylacji zatok obocznych nosa i zalegająca w nich wydzielina, która podrażnia błonę śluzową i prowadzi do stanów zapalnych).

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez tvn24 dnia 27 sierpnia 2009, godz. 15:05

  Witam,

  przygotowujemy materiał o dzieciach czekających w kolejce do usunięcia trzeciego migdałka na Pomorzu.

  Szukamy kontaku z rodzicami małych pacjentów

  tel: 519 520 191

  REDAKCJA TVN24 GDAŃSK


 • dodany przez katarzyna dnia 29 maja 2009, godz. 09:16

  Moje dziecko ma 6 lat i trzeci migdałek do usunięcia,często choruje.Gdzie najszybciej moge wykonać zabieg,wiem że terminy są bardzo długie.?


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię