Chore dziecko

Sposoby na męczący kaszel u dziecka

Prześlij dalej Drukuj
Chore dziecko: Sposoby na męczący kaszel u dziecka

fot. Shutterstock

Co to jest kaszel?

To szybkie wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych. Jego przyczyną zwykle jest infekcja (czasem alergia, dym z papierosa). Gdy coś podrażnia zakończenia nerwowe w oskrzelach malca (np. zarazki), do mózgu wysłana jest informacja, że trzeba się tego pozbyć. W odpowiedzi mózg wysyła informację do mięśni, aby gwałtownie się skurczyły powodując kaszel.

Jaki kaszel, taki syrop

Suchy, nieproduktywny

Dziecko niczego nie odkrztusza, kaszel nie przynosi więc ulgi, tylko męczy i sprawia ból. Występuje zwykle na początku infekcji.
Syropy: przeciwkaszlowe, które hamują odruch kaszlu (np. prawoślazowy, z babki lancetowatej). Albo zlecone na receptę, zawierające kodeinę lub dekstrometorfan. Takie syropy stosuje się wyjątkowo i jak najkrócej, zazwyczaj przed spaniem.

Mokry, produktywny

Dziecko odkrztusza wydzielinę, która gromadzi się w gardle. Masz wtedy wrażenie, że w jego płucach „gra orkiestra”.
Syropy: wykrztuśne, które pomagają dziecku pozbyć się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych (np. tymiankowy, sosnowy, malinowy, z cebuli).
Syropy: rozrzedzające gęstą wydzielinę i ułatwiające jej odkrztuszanie (np. Flegamina, Mucosolvan, Ambroksol, Tussicom). Zarówno syropów wykrztuśnych, jak i rozrzedzających wydzielinę lepiej nie podawać dziecku po godz. 16–17, ponieważ mogą utrudniać mu spokojny sen.

Alergiczny

Leki przeciwalergiczne zalecone przez alergologa prowadzącego dziecko.

Kaszel oczyszcza i chroni drogi oddechowe, by nie znalazło się w nich nic, co mogłoby zakłócić swobodny dostęp powietrza do płuc. Jest więc… sprzymierzeńcem dziecka!

8 dobrych rad

 • Dziecko, które kaszle przetrzymaj kilka dni w domu (nawet gdy nie ma innych objawów choroby). Może to być początek infekcji, a wtedy „rozda” zarazki kolegom w żłobku czy przedszkolu, a sam, osłabiony już chorobą może „złapać” dodatkowe.
 • Często podawaj brzdącowi coś do picia np. herbatkę z sokiem malinowym, z cytryną oraz herbatki ziołowe (np. z lipy) albo mleko z miodem czy rosół z kury. To ułatwi
  odkrztuszanie wydzieliny.
 • Wietrz co dzień pokój dziecka. Możesz też rozwiesić mokre prześcieradło na kaloryferze. To ułatwi smykowi oddychanie.
 • Nacieraj malcowi stópki i klatkę piersiową rozgrzewającą maścią. Potem wystarczy założyć mu ciepłą piżamkę i skarpetki. Taki „zabieg” ułatwi oderwanie zapalnej wydzieliny od dróg oddechowych.
  Uwaga! Maści rozgrzewających nie należy stosować u dzieci alergicznych i tych, które nie skończyły jeszcze pół roczku.
 • Oklepuj plecki dziecka. To znakomity, bardzo łatwy i często niedoceniany sposób na pozbycie się wydzieliny (przy mokrym kaszlu). Żeby jednak oklepywanie rzeczywiście pomogło, trzeba wykonywać je w określony sposób. Poproś malca, aby położył się na brzuszku i ułóż go tak, żeby główka była nieco niżej od pupy (to ważne, ponieważ w tej pozycji wydzielina będzie szybciej spływać).
 • Możesz także postawić dziecku bańki. To znany od dawna i sprawdzony sposób na infekcje dróg oddechowych.
 • Stosuj też inhalacje (czyli wdychanie pary wodnej). Dzięki temu drogi oddechowe dziecka będą nawilżone i szybciej upora się z kaszlem. Jak to zrobić? Do bardzo ciepłej wody możesz dodać zioła (np. rozmaryn, podbiał) lub olejki eteryczne (sosnowy, eukaliptusowy). Posadź malca w pobliżu pojemnika z wodą, żeby wdychał unoszącą się parę wodną.
  Uwaga! Dopilnuj, żeby malec się nie poparzył.
 • Sięgnij po syropki, dostępne w aptece bez recepty albo przygotuj smaczny i skuteczny domowy syrop z cebuli i miodu.

 

Autor: lek. med. Anna Jaworska

Porozmawiaj na ten temat z innymi rodzicami na naszym Forum:

-> Suchy kaszel
-> kaszel u dziecka- sprawdzone sposoby
-> Uporczywy ciągły kaszel u 1,5 roczniaka...pomocy:(
-> majeranek na kaszel?
-> co na mokry kaszel
-> Kaszel - nic nie pomaga
-> co chwile pojawiający się kaszel u 3 letniej dziewczynki!!!!

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Agula dnia 16 czerwca 2015, godz. 11:01

  mojemu synkowi daję syrop na kaszel fenspogal, trochę się krzywi, ale za to widze po nim efekty. Próbuję też domowych sposobów, jak kaszel jest mniejszy i widzę, że organizm Jasia sam sobie z nim poradzi. Znam swoje dziecko i już wyczuwam co i jak. Leki są potrzebne, ale nie można z nimi przeginać i stosować bez kontroli.


 • dodany przez Ula dnia 31 maja 2015, godz. 13:36

  Ja to już w aptece zapytałam o syrop na kaszel bez kodeiny i żółcieni pomarańczowej bo tyle czytam już o tym i farmaceuta polecił mi syrop na kaszel Dicotuss. Skład jet ok, mojemu dziecku pomógł, więc polecam go.


 • dodany przez marta.em dnia 29 kwietnia 2015, godz. 16:51

  Wiem, że suchy kaszel jest strasznie uporczywy i dziecko znosi go ciężko, ale nigdy nie daje Ryśkowi pierwszego lepszego syropu czy innego leku bo jest na wiele rzeczy uczulony, wiec uważam podwójnie. O kodeinie słyszałam jakoś teraz wiec podaje dalej, to substancja którą znajdziemy w wielu syropach, z tym że nie można przesadzać z dawkowaniem bo kodeina CYTUJE „Przeciwwskazania dotyczą szczególnie dzieci i młodzieży między 12 a 18 rokiem życia z zaburzeniami oddychania” . Co Wy na to?


 • dodany przez tarleone dnia 22 kwietnia 2015, godz. 22:05

  Wiele leków dla dzieci zawiera żołcień pomarańczową. Ten barwnik występuje w produktach jako E110. Warto zwracać na to uwagę w składzie. Z uwagi na to, że żółcień jest środkiem stosowanym także poza przemysłem spożywczym, został on zakany w kilku krajach. Podejrzewa się, że e110 jest rakotwórczy. Udowdniono, że może powodować nadpobudliwość, ataki astmy a także schorzenia układu trawiennego.


 • dodany przez tulipan dnia 26 lutego 2015, godz. 12:26

  Na mokry kaszel stosuję fosidal, bo działa nie tylko przeciwkaszlowo, ale też przeciwzapalnie i dzięki temu nie schodzi infekcja na dolne drogi oddechowe.


(13 Komentarze)

Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię