Małe dziecko: zdrowie

Co jeść by wyzdrowieć?

Prześlij dalej Drukuj
Małe dziecko: zdrowie: Co jeść by wyzdrowieć?

fot. Shutterstock

Przecież musi coś jeść – myślisz. I masz rację, bo nie powinnaś podawać maluchowi leków na pusty żołądek. Zwłaszcza gdy wskazówki lekarza są jasne: „przed posiłkiem” albo „po posiłku”. Tylko że chory organizm funkcjonuje zupełnie inaczej niż zdrowy i ma inne potrzeby. Poza tym ważne jest, w jakiej formie jest dziecko. Może mały pacjent ma gorączkę i dużo śpi? A czym go nakarmić, gdy boli go gardło i trudno mu przełykać? Oto nasza krótka ściągawka.

 

PRZY WYSOKIEJ GORĄCZCE

sok

fot. Shutterstock

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia, ale dawaj mu więcej pić. Jeśli ma powiększone migdały i trudności z przełykaniem, licz się z tym, że będzie pił niechętnie. Mimo to konsekwentnie proponuj napoje, najlepiej te ulubione. Podawaj je w temperaturze pokojowej. To nieprawda, że najlepsze są gorące. Niemowlakowi dawaj po kilka łyżeczek, starsze- mu postaw przy łóżku kubeczek, żeby cały czas miał napój pod ręką. Najzdrowsza jest oczywiście woda mineralna. Dobrze, by właśnie wodą chory pacjent popijał lekarstwa, które mu podajesz.

 

GDY GARDŁO JEST CZERWONE I BOLI

Jedzenie powinno mieć półpłynną konsystencję i być przestudzone. Bardzo ciepłe albo kwaśne potrawy będą tylko nasilały ból. Tymczasem zimne pomogą go złagodzić. Najlepiej więc przygotować chłodnik czy koktajl mleczny. Ból gardła to także kłopoty z przełykaniem. Nie dawaj dziecku chleba ze skórką czy marchewki do chrupania. Idealne są takie dania jak puree, ugotowana marchew z groszkiem, a także potrawy, które same rozpływają się w ustach, np. kisiel, budyń oraz galaretka (wymieszana z twarożkiem będzie udawała serniczek na zimno, a przy okazji dostarczy dziecku porcję wapnia).

 

W TRAKCIE KURACJI ANTYBIOTYKIEM

W czasie podawania antybiotyku należy za- stosować lekkostrawną dietę (gotowane, nie strączkowe warzywa, ryba przygotowana na parze, sucharki, jabłko pieczone). Jej podstawową zaletą jest wspomaganie układu immunologicznego. Poza tym nie nadwyręża ona nie- potrzebnie układu po- karmowego i tak już przecież podrażnionego przez antybiotyki (czy inne, silnie działające leki). Stosowanie antybiotyków narusza równowagę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważne jest podawanie preparatów pro biotycznych, które pomagają ją odtwarzać. Lekarz zaleci podawanie specyfików z apteki (np. Lactoral, Lakcid, ProBacti).

 

NA KŁOPOTY Z BRZUSZKIEM

jogurt

fot. Shutterstock

Jeśli dziecko ma biegunkę i wymiotuje, koniecznie trzeba podawać mu do picia jak najwięcej przegotowanej wody mineralnej. Nie wolno podawać żadnych leków wstrzymujących biegunkę czy wymioty. Zapisuj, ile chory malec pije oraz jak często wymiotuje. Gdy obawiasz się, że mniej pije niż wydala, zawieź dziecko do lekarza (zwłaszcza gdy nie skończyło jeszcze pół roku). Lekarz może zalecić podawanie specjalnego płynu, zawierającego elektrolity: „uciekają” one z organizmu chorego dziecka podczas poważniejszej biegunki i wymiotów. Dopiero kiedy wymioty ustaną, można dziecku podać kleik ryżowy na wodzie (ciepły, półpłynny), chrupki kukurydziane lub kilka biszkoptów. Zachęcaj także do jedzenia jogurtów naturalnych – bez cukru – z probiotykami. Na obiad możesz podać zupę (np. delikatny rosołek drobiowy z makaronem lub ryżem). Dopóki maluch nie wyzdrowieje, nie podawaj mu surowych owoców i warzyw, także w postaci soków. Teraz mu wyjątkowo nie służą.

 

 

 

 

 

autor: Renata Mikołajczak
źródło: Rodzice 12/09

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez stonia dnia 22 listopada 2010, godz. 13:56

  Moje dziecko, jak tylko dostaje gorączki, to przestaje jeść. Ale lubi pić soczki, więc mam nadzieję, że w ten sposób pomagam. I staram się owoce podawać – często właśnie pieczone lub duszone jabłuszko :) Przy antybiotykach zawsze daję osłonowo acidolac junior, bo boję się, żeby antybiotyk nie osłabił za mocno organizmu mojego brzdąca.


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię