Dolegliwości malucha

Gdy boli brzuszek

Prześlij dalej Drukuj
Dolegliwości malucha: Gdy boli brzuszek

fot. RF

Bo lody były niedobre, czyli zatrucie pokarmowe

Jak je rozpoznać?
Ból towarzyszący zatruciu bywa kłujący, a malec może czuć ciężkość w brzuszku. Poza tym charakterystyczne dla zatrucia są: nudności, zawroty i ból głowy, czasem też wymioty, gazy, biegunka lub niewysoka gorączka. Dziecku często się odbija, nie ma apetytu i jest senne. Wymioty i odbijanie pokarmu przynosi maluchowi wyraźną ulgę.

Jakie mogą być przyczyny?
Przejedzenie, za dużo słodyczy albo potraw tłustych, ciężkostrawnych. Zjedzenie czegoś nieświeżego, niezbyt dobrze umytego owocu, potrawy skażonej bakteriami.

Jak pomóc dziecku?
Podawaj maluchowi jak najwięcej płynów (najlepiej niegazowaną wodę mineralną, herbatę albo słabo zaparzony rumianek, Gastrolit, który dostarczy soli mineralnych i elektrolitów). Nie zmuszaj malca do jedzenia. Bez konsultacji z lekarzem nie podawaj mu żadnych leków przeciwbiegunkowych - lepiej, by organizm się oczyścił, niż ma to dusić w sobie.

Pierwsza pomoc

Do czasu wizyty u lekarza:

 • Zrób dziecku delikatny, łagodny masaż. W żadnym razie nie uciskaj brzucha!
 • Spróbuj przyłożyć ciepły okład - np. termofor (nie gorący!) czy ogrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową.
 • Jeśli ból brzuszka związany jest z gorączką, infekcją moczową, bólem ucha czy gardła, daj dziecku środek z paracetamolem (czopek, syrop).
 • Jeżeli towarzyszą mu wymioty lub biegunka, spróbuj podać maluchowi rumianek lub gorzką, słabą herbatę.

Tego nie znoszę: alergia pokarmowa

Jak się objawia?
Brzuch boli często kilka godzin po posiłku. Czasem towarzyszy mu swędząca wysypka, zaczerwienienie i suchość skóry na policzkach, przedramionach, udach. Maluch bywa rozdrażniony i kapryśny.

Jakie mogą być przyczyny?
Wrażliwość na jakąś substancję zawartą w pokarmie, której dziecko nie toleruje, tzn. jego układ odpornościowy postrzega ją jako wrogą. U maluszków alergie wywołują najczęściej białko jaj, mleko krowie, cytrusy, mąka pszenna, czekolada.

Jak pomóc dziecku?
Poszukaj przyczyny i spróbuj ją wyeliminować z menu malucha. Doraźnie przy wysypce możesz podać malcowi wapno. Koniecznie idź do lekarza, najlepiej alergologa. Uczulenia nie wolno lekceważyć. Dobrze jest zrobić dziecku testy skórne lub z krwi, by dowiedzieć się, na co jest uczulone i czego unikać. Coraz częściej bowiem zdarzają się przypadki marszu alergicznego. Zwykle zaczyna się od uczulenia na mleko krowie czy gluten w niemowlęctwie, by potem, z czasem przerodzić się np. w katar sienny.

Mamusiu, znów muszę do toalety - biegunka

Jak się objawia?
Ból brzucha zwykle nie jest bardzo silny i bezpośrednio poprzedza płynne kupki. Dziecko oddaje je od kilku do nawet kilkunastu razy w ciągu doby. Czasem widać w nich śluz.

Jakie mogą być przyczyny?
Złośliwe wirusy lub bakterie z nadpsutej żywności, brudnych rąk lub przenoszone przez kontakt z innymi ludźmi. Dieta obfitująca w pokarmy przeczyszczające, np. świeże owoce i bogate w wodę warzywa, a także jogurty, kefir i soki.

Jak pomóc dziecku?
Podobnie, jak przy zatruciu pokarmowym, podawaj mu dużo niesłodzonych płynów (w żadnym razie mleka, napojów gazowanych czy soków owocowych).

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez baska dnia 22 listopada 2010, godz. 14:20

  Z córką miałam takie problemy, że na jesieni ni stąd ni zowąd dostawała biegunki. Lekarz powiedział, że trzba dawać probiotyki, bo one osłaniają brzuszek. I faktycznie – w tym roku dawałam jej acidolac junior i nie było takich problemwo. Balam się, że mała nie będzie chciała tego brać, ale tabletki sa o smaku bialej czekolady :P


 • dodany przez Marlena dnia 5 czerwca 2009, godz. 14:34

  Troszke inaczej przedstawia sie sprawa kiedy na brzuszek uskarża sie maluszek. Płacze,prezy sie.Wiec co to znaczy bo nasz synek miał kolke. POmagały kropelki Bobotic , które juz mozna podawac po 28 dż.
  Mozna tez masowac brzuszek,skierowac ciepłe powietrze z suszarki do włosów...


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię