Zdrowie

Infekcja czy alergia?

Prześlij dalej Drukuj
Zdrowie: Infekcja czy alergia?

fot. Shutterstock

Kiedy dziecko co chwila pociąga nosem albo pokasłuje, pojawia się niepewność, co jest przyczyną tych dolegliwości: wirusy czy alergeny? Zwykłe badanie lekarskie też nie zawsze pozwala to wyjaśnić. Potrzebna bywa długa obserwacja dziecka, a czasem też specjalistyczne badania krwi albo testy alergiczne.
Ważne, jak długo trwa choroba
Odróżnienie alergii od przeziębienia ułatwia czas trwania dolegliwości. Infekcja „rozkręca” się 1–2 dni. Malec wtedy kaszle, ma katar, gorączkę lub przynajmniej stan podgorączkowy. W drugiej, trzeciej dobie objawy osiągają maksymalne natężenie, a potem słabną i ustępują najpóźniej po tygodniu. W okresie między przeziębieniami dziecku nic nie dolega. Bez większych wątpliwości można wówczas stwierdzić, że przebyło infekcję dróg oddechowych i już wyzdrowiało.
Przy alergii objawy przypominają te występujące przy przeziębieniu, ale trwają znacznie dłużej. Katar lub pokasływanie ciągną się tygodniami, a czasem nawet miesiącami. Do tego mogą dołączać się zmiany skórne, np. wysypka. Jednak zazwyczaj nawracają lub utrzymują się one dłużej niż podczas dziecięcych chorób przebiegających z wysypką. Objawy mogą słabnąć, a potem nasilać się po kontakcie z alergenem (np. pyłkami roślin, białkiem mleka krowiego).
Pół biedy, jeśli wiadomo, co konkretnie nasila objawy uczulenia. Nierzadko wystarczy wtedy ograniczać kontakt malca z uczulającą substancją. Wymaga to jednak zazwyczaj żmudnych obserwacji. Jednak powracające te same lub bardzo podobne objawy sugerują podłoże alergiczne dolegliwości, a nie infekcyjne. Duże znacznie ma też charakter tych objawów: nagły i krótkotrwały „wyskok” gorączki z katarem to raczej przeziębienie. A utrzymujący się przez wiele dni katar i łzawienie spojówek bez gorączki świadczą bardziej o alergii.

A może uczulenie i infekcja… naraz?
Sprawa nie zawsze jest jednak taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Bo co zrobić, gdy objawy infekcji mijają, a katar lub kaszel zostają na długo? Czy to uznać za alergię, czy za powikłania po przeziębieniu?
Bywa, że męczy malca jedno i drugie. Gdy dzieci idą do przedszkola czy żłobka, prawie zawsze wpadają w ciąg infekcji. Między tymi przeziębieniami objawy nie zawsze znikają całkowicie. Może się zdarzyć, że dziecko ma uczulenie i przeziębienie, a ich objawy się nakładają. Badania dowodzą, że astma lub alergia może sprzyjać zakażeniom, a infekcje nasilają objawy uczulenia.
Ponadto objawem alergii mogą być częste, przewlekające się i trudne do leczenia zapalenia dróg oddechowych. Wiadomo też, że zakażenie niektórymi zarazkami (np. wirusami paragrypy) może zwiększać ryzyko rozwoju alergii, zwłaszcza astmy oskrzelowej. Dlatego największe znaczenie ma pilna obserwacja malca oraz badanie go przez lekarza.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię