Choroby dróg oddechowych

Zapalenie oskrzeli

Prześlij dalej Drukuj
Choroby dróg oddechowych: Zapalenie oskrzeli

fot. Shutterstock

Pogoda kaprysi, w domu wszyscy przeziębieni, twój maluszek też pokasłuje. Jednak, kiedy u starszych objawy infekcji po kilku dniach ustępują, u najmłodszych mogą rozwinąć się w coś poważniejszego. Na przykład w zapalenie oskrzeli.

Skąd się ono bierze?
Chorobę powodują z reguły te same wirusy, które wywołują przeziębienie. Jak to się dzieje? Po prostu malutkie dziecko nie potrafi samo oczyścić noska, a nawet jeśli już tę sztukę opanuje, rzadko robi to bez przypominania. A gdy katarek zalega w nosie, zarazki, zamiast z chusteczką wędrować do kosza, mnożą się w najlepsze i wraz z wydzieliną przedostają coraz niżej i niżej – do gardła, a zaraz potem do oskrzeli. I choroba gotowa! Rzadziej zdarza się, że zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez bakterie (pojawia się, gdy śluzówka dróg oddechowych zostaje uszkodzona przez wirusy i wnikną tam bakterie).

Jak się czuje chory maluszek?
Ostre zapalenie oskrzeli często pojawia się po około 3-4 dniach trwania przeziębienia. Wówczas tworzy się stan zapalny w oskrzelach maluszka, błona śluzowa zaczyna produkować duże ilości śluzu i dziecko zaczyna kaszleć. Najpierw maluszek ma suchy kaszel, który później przechodzi w wilgotny. Smyk nie potrafi jeszcze w żaden sposób odkrztusić produkowanej w nadmiarze wydzieliny, więc zwyczajnie ją... połyka.

Dlatego zwykle chorującemu na zapalenie oskrzeli maluchowi dokuczają także bóle brzucha, a podczas napadów kaszlu – również wymioty. Dziecko może – choć wcale nie musi – mieć gorączkę. Niestety, przy takich objawach konieczna jest wizyta u lekarza. Lepiej nie ryzykować, bo dopiero po osłuchaniu malucha, można będzie postawić dokładniejszą diagnozę.

Co może zalecić lekarz?
Na pewno malec będzie dostawać leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. A kiedy suchy kaszel zmieni się w mokry, najważniejsze stanie się rozrzedzanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny, by łatwiej było ją odkrztuszać. Dlatego lekarz przepisze leki wykrztuśne (np. Mucosolvan, Ambroksol), które mają takie właśnie działanie. Co ważne, preparaty te powinno się podawać nie później niż o godzinie 16.00–17.00, żeby wydzielina nie pojawiła się w nocy, bo to utrudniłoby dziecku sen.

Bardzo ważne jest także regularne oklepywanie pleców maluszka. Powinnaś to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, gdy dziecko się obudzi (w nocy gromadzi się dużo wydzieliny) oraz mniej więcej pół godziny po każdym podaniu syropu. Najlepiej połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała i oklepuj plecki po obu stronach kręgosłupa. Dłonią, ułożoną w „łódeczkę” uderzaj lekko, zaczynając tam, gdzie kończą się żebra, przesuwając się w kierunku główki malca.

Na szczęście zapalenie oskrzeli bardzo rzadko trzeba leczyć antybiotykami. Jest tak zazwyczaj wtedy, gdy lekarz podejrzewa, że do oskrzeli wdarły się bakterie (wydzielina staje się obfita i ropna, a nie jest już przezroczysta jak ślina). Wiele też zależy od wieku dziecka i jego stanu ogólnego. Jeśli jest to niemowlę, zazwyczaj szybko dostaje antybiotyk, gdyż zapalenie oskrzeli może być dla niego niebezpieczne i przejść w zapalenie płuc. A wtedy czasem konieczny bywa nawet pobyt w szpitalu.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię