Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka może dawać objawy podobne do przeziębienia, a nawet przebiegać bez gorączki. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci i noworodków? Jak leczyć dziecko oraz które z domowych sposobów na zapalenie oskrzeli faktycznie pomogą dziecku?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • U dzieci najczęściej występuje wirusowe zapalenie oskrzeli. Przyczyną zaledwie 10% zachorowań są bakterie.
  • Zapalenie oskrzeli u dziecka najczęściej wywołują te same wirusy, które odpowiadają za grypę czy przeziębienie.
  • Objawy choroby mogą być różne w zależności od patogenów, które spowodowały zachorowanie.
  • Wśród symptomów wskazujących na zapalenie oskrzeli u dzieci wymienia się dokuczliwy kaszel oraz odkrztuszanie dużej ilości wydzieliny.
  • U niemowląt zazwyczaj występuje sapka i trudności w oddychaniu.
  • Leczenie obejmuje przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie. Lekarz może także zdecydować o podaniu antybiotyku.
  • Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków często wymaga hospitalizacji.

Zapalenie oskrzeli u dziecka

Zapalenie oskrzeli u dziecka to proces zapalny obejmujący oskrzela dużego i średniego kalibru. W ostrym zapaleniu oskrzeli na początku pojawia się suchy kaszel, a następnie mokry. Podczas osłuchiwania pacjenta można wysłuchać furczenia, świsty i rzężenia. Zapalenie oskrzeli u dzieci powodują ją te same wirusy, które są są odpowiedzialne za przeziębienie. O ile u dorosłych objawy szybko ustępują, o tyle dzieci nie potrafią tak dobrze walczyć z chorobą. Zapalenie oskrzeli u dzieci może wystąpić już po 3-4 dniach od infekcji. Jest wynikiem przedostania się zarazków ze śluzu w nosie do gardła i oskrzeli. Dzieje się to, ponieważ małe dziecko nie umie systematycznie oczyszczać noska chusteczką. Czasami zapalenie mogą wywołać bakterie, które wnikają w uszkodzoną przez wirusy śluzówkę dróg oddechowych.

Zapalenie oskrzeli u dzieci i niemowląt najczęściej wywołują:

  • adenowirusy
  • rhinowirusy,
  • wirusy grypy i paragrypy,
  • rzadziej bakterie atypowe oraz bakteria wywołująca krztusiec (bordetella pertussis).

Skąd wiadomo, czy to jeszcze przeziębienie czy już zapalenie oskrzeli? U dziecka objawy zapalenia oskrzeli są bardzo podobne do tych, po których poznajemy przeziębienie. Zapalenie oskrzeli jest jednak bardziej niebezpieczne, dlatego podpowiemy ci, kiedy warto udać się z dzieckiem do lekarza.

Pojawiające się często zapalenia oskrzeli mogą świadczyć o alergii. Warto udać się do lekarza na badania w tym kierunku, ponieważ częste infekcje dróg oddechowych mogą doprowadzić do astmy lub trwałego ich zwężenia.

Zwróć również uwagę na to, w jakim otoczeniu przebywa dziecko. Czasami zapalenie oskrzeli jest spowodowane dymem tytoniowym, kurzem czy spalinami samochodowymi, które podrażniają drogi oddechowe i mogą doprowadzić do tego, że pojawią się objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci.

Objawy zapalenia oskrzeli u małych dzieci

Kiedy w oskrzelach dziecka tworzy się stan zapalny, zaczyna ono kaszleć, pojawia się również dużo śluzu, który zatyka nosek. Początkowo kaszel jest suchy, ale przez nadmiar wydzieliny później przechodzi w mokry. Przez połykanie nadmiaru śluzu dziecko może skarżyć się na bule brzucha, a nawet wymioty. Za to nie jest wcale rzadkością zapalenie oskrzeli bez gorączki.

W zależności od przyczyny zachorowania (wirusy lub bakterie) można zaobserwować następujące objawy zapalenia oskrzeli u dziecka:

  • kaszel;
  • głośny, świszczący oddech, a u niemowląt sapka;
  • odkrztuszanie wydzieliny, która w przypadku infekcji bakteryjnych może być zabarwiona na żółto lub
  • zielonkawa;
  • złe samopoczucie dziecka;
  • wysoka temperatura;
  • ból mięśni;
  • ból brzucha;
  • wymioty;
  • brak apetytu;
  • osłabienie.

Nie zawsze występują wszystkie objawy.

Jak leczyć zapalenie oskrzeli u dziecka?

Jeśli objawy utrzymują się kilka dni, a do tego pojawi się gorączka, należy udać się do lekarza, który przepisze leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i wykrztuśne – te ostatnie pomogą dziecku w pozbyciu się nadmiaru wydzieliny. W trosce o jego wygodę te preparaty podawaj najpóźniej na 3-4 godziny przed snem, żeby nie utrudniać dziecku snu. Bardzo rzadko konieczne jest leczenie antybiotykami. Stosuje się tylko w przypadku, kiedy lekarz podejrzewa bakteryjne podłoże choroby u dziecka. Zapalenie oskrzeli u niemowlaka jest groźniejsze, może bowiem przerodzić się w zapalenie płuc, więc w przypadku tych najmłodszych pacjentów lekarz szybciej przepisuje antybiotyk.

Ostre zapalenie oskrzeli nie powinno trwać dłużej niż 3 tygodnie, jednak kaszel po ustąpieniu pozostałych objawów choroby może się utrzymywać nawet kilka tygodni, co wynika z powolnej regeneracji uszkodzonego nabłonka dróg oddechowych. Kaszel ten zazwyczaj nasila się przy zmianie temperatury, po wysiłku fizycznym oraz w trakcie snu.

Zapalenie oskrzeli leczenie domowe

Podczas zapalenia oskrzeli warto wykorzystać znane naszym mamom i babciom domowe sposoby, które pomogą złagodzić kaszel oskrzelowy:

  • Regularnie oklepuj mu plecki – dłonią złożoną w kształt „łódeczki” uderzaj lekko w plecy dziecka, zaczynając od miejsca, gdzie kończą się żebra i kierując się w stronę główki. Powinnaś wykonywać tę czynność kilka razy dziennie, pomoże to dziecku w odkrztuszaniu nadmiaru wydzieliny z oskrzeli.
  • Ułóż jego główkę wyżej w czasie snu, na przykład podpierając poduszkę o szczebelki łóżeczka, dzięki temu dziecku będzie łatwiej oddychać.
  • Stosuj inhalacje, na przykład z roztworu soli morskiej, lub kąpiel parową.
  • Podawaj mu dużą ilość napojów, na przykład wodę lub ziołowe herbaty.

Sprawdź:

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka

Zapalenie oskrzeli u niemowląt i noworodków może rozwijać się w zastraszającym tempie i często ma ciężki przebieg. Obrzęk błony śluzowej dróg oddechowych i odkrztuszany przez niemowlę śluz utrudniają mu oddychanie. Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u niemowlaka?

  • Choroba zaczyna się od kataru.
  • Następnie pojawia się suchy kaszel, który wkrótce staje się wilgotny.
  • Niemowlę ma charakterystyczny, świszczący oddech. Pojawia się sapka.
  • Mogą pojawić się wymioty
  • Niemowlę nie chce jeść, jest niespokojne i płaczliwe.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka może mieć charakter ostry lub przewlekły i od tego zależy, ile trwa. W pierwszym przypadku choroba zaczyna się nagle i równie szybko kończy. W drugim chory wymaga dość długiego leczenia.

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka: kiedy do szpitala?

Jak wspomnieliśmy zapalenie oskrzeli u niemowlęcia lub noworodka może rozwijać się bardzo szybko, a na skutek zwiększonej ilości wydzieliny dziecko miewa problemy z oddychaniem. Dlatego w większości przypadków zaleca się hospitalizację dziecka. W szpitalu niemowlę otrzyma antybiotyk i jeśli będzie to konieczne leki rozszerzające oskrzela. W przypadku dużej ilości wydzieliny pielęgniarki mają możliwość odessania jej specjalnym ssakiem. Nie jest to najprzyjemniejsza z czynności, ale szybko przynosi niemowlęciu ulgę i ułatwia oddychanie. Nawet podczas pobytu w szpitalu warto delikatnie oklepywać plecki dziecka dłonią złożoną w łódeczkę.

Rodzice pytają o zapalenie oskrzeli u dziecka

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli u dzieci?

Objawy zapalenie oskrzeli mogą być różne i zależą od przyczyny zachorowania. Zazwyczaj pojawia się najpierw suchy, a następnie mokry kaszel. Dziecko odkrztusza wydzielinę, która zalega w jego drogach oddechowych. Zbyt duża ilość śluzu sprawia, że maluch część wydzieliny połyka, przez co pojawiają się bóle brzucha i wymioty. Chorobie najczęściej towarzyszy brak apetytu, ogóle osłabienie oraz gorączka.

Czy przy zapaleniu oskrzeli jest gorączka?

Gorączka przy zapaleniu oskrzeli występuje, jednak nie zawsze. Jeśli zauważymy kaszel i świszczący oddech u dziecka nawet przy braku gorączki powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u dziecka?

Powodem do niepokoju są trudności w odkrztuszaniu dużej ilości wydzieliny oraz męczący kaszel. Na chorobę wskazuje też świszczący oddech oraz duszności. Dziecko może wymiotować śluzem, być niespokojne i osłabione. Zazwyczaj nie ma apetytu.

Ile trwa zapalenie oskrzeli u niemowlaka?

Zapalenie oskrzeli u niemowląt może mieć charakter przewlekły lub ostry. W pierwszym chory wymaga dość długiego, nawet 3-tygodniowego leczenia. W drugim infekcja zaczyna się nagle i równie szybko kończy.

Źródła:
  • "Zapalenie oskrzeli u dzieci" Zbigniew Doniec, Mariusz Woźniak
  • "Jakie leki rozszerzające oskrzela można zastosować u dzieci z obturacją oskrzeli, ale bez ustalonego rozpoznania astmy oskrzelowej?" lek. Dorota Tukaj, Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej, Wojewódzkie Centrum Pediatrii w Istebnej

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Zgrzytanie zębami u dzieci

Czy zdarzyła ci się sytuacja, że nocą twoje dziecko zgrzyta zębami? Drogi rodzicu nie panikuj ruszamy ci z pomocą, z nami zgrzytanie zębami u dzieci nie będzie już takie straszne....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Dziecko ruchliwe czy nadpobudliwe?

Twoje dziecko wykazuje niespożytą energię, jest zawsze w ruchu, a Ty masz wrażenie, że jest w kilku miejscach na raz? Niepokoją Cię sygnały z przedszkola lub szkoły, że maluch nie...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Owsiki: Jak pozbyć się swędzącego problemu?

Dokuczliwe owsiki, czyli swędzący problem Zakażenie owsikami zdarza się dzieciom stosunkowo często – dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak pozbyć się owsików. Te najpopularniejsze spośród pasożytów roznoszą się bardzo...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Kuracja antybiotykowa u dzieci

Antybiotyki pomagają szybciej przezwyciężyć chorobę i zapobiegają pojawieniu się wielu poważnych powikłań. Kuracja nimi jest niezbędna w niektórych przypadkach, a pomimo tego mają bardzo wielu przeciwników, którzy nazywają je trucizną....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Bakteria czy wirus?

Infekcje wirusowe, infekcje bakteryjne – zna je każda mama, a także cały zestaw chorób, które wywoływane są przez wirusy i bakterie. Choroby te są dosyć podobne, a od prawidłowego rozpoznania czy...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Alergia na gluten: Gdy pieczywo szkodzi

“Gluten” to modne ostatnio słowo, które jest na ustach wszystkich. Z całkiem niszowej substancji stał się wrogiem publicznym, który negatywnie wpływa na organizm, a dodatkowo sprawia, że się tyje. Ile...

Czytaj dalej →
Zdrowie rodziców, Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Zapalenie migdałków

Zapalenie migdałków, znane również jako angina, swoje żniwo zbiera głównie w sezonie jesienno-zimowym, ale zdarza się, że atakuje również latem, pośród największych upałów. Zapalenie migdałków: czym są migdałki? Wyjaśnijmy najpierw co...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Guzek za uchem u dziecka

Guzek za uchem u dziecka zawsze wywołuje u rodziców niepokój. Wyobraźnia zaczyna pracować, w głowie natychmiast układają się czarne scenariusze. Spokojnie, gulka za uchem u dziecka nie musi oznaczać niczego...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

ADHD: Objawy u dzieci

ADHD i jego objawy u 2, 3, 4 i 5 latków Przy obecnej częstotliwości występowania u dzieci ADHD, objawy powinien znać każdy rodzic. Jest to specyficzne zaburzenie rozwojowe, które odbija...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Skąpomocz u dziecka

Zdrowy maluch oddaje mocz kilka razy dziennie. Świadczy to o prawidłowej pracy układu moczowego i nerek. Wszelkie niepokojące sygnały związane ze zmniejszeniem ilości wydalanego moczu mogą być sygnałem rozwijającej się...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Nadmiar karotenu u dzieci

Karoten ma korzystny wpływ na odporność organizmu, a także na wzrok niemowlaka. To beta-karotenowi nasza skóra zawdzięcza swój kolor. To z niego także tworzy się w naszym organiźmie witamina A....

Czytaj dalej →
Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general