Żywienie

Brak apetytu

Prześlij dalej Drukuj
Żywienie: Brak apetytu

fot. JoPictures

Zwykle brak zainteresowania tym, co jest na talerzu, idzie w parze z coraz większą pasją odkrywania świata. Jeśli niepokoją cię szczupłe kolana i drobna twarz dziecka (a niedawno zachwycały cię jego pulchne nóżki i pyzata buzia) to za mało, żeby martwić się słabszym apetytem. Dopiero gdy zauważysz inne objawy, możesz podejrzewać, że za niejedzeniem kryje się istotny powód. Oto najczęstsze z nich.

Alergia pokarmowa
Często niechęć do jedzenia wynika z tego, że dziecko jest uczulone na jakiś składnik pokarmu. Mamy dziwią się tym, że malec za nic w świecie nie chce zjeść bułki z masłem czy kalafiora. Dziecko w ten sposób instynktownie broni się przed tym, co mu szkodzi. Nie należy go zmuszać do jedzenia.
RADA: Warto zrobić dziecku alergiczne testy skórne.

Nietolerancja glutenu
Brak apetytu może świadczyć o tym, że malec cierpi na zespół złego wchłaniania, czyli celiakię Najbardziej znanym przykładem celiakii jest nietolerancja glutenu (czyli białka roślinnego występującego np. w pszenicy, życie, owsie i jęczmieniu). Dziecko traci wtedy apetyt, nie przybiera na wadze, jest marudne, ma wydęty brzuszek, szczupłe nóżki i ramiona.
RADA: Trzeba wykonać specjalne badania krwi wykrywające obecność określonych przeciwciał.

Nadchodząca infekcja
Każde chore dziecko sięga do talerza mniej chętnie. To zjawisko całkiem naturalne, bo w czasie kiedy organizm walczy z chorobą „nie chce” tracić dodatkowej energii na trawienie. Dość często brak apetytu jest również pierwszym objawem utajonej infekcji, np. zapalenia układu moczowego, albo towarzyszy np. katarowi czy przewlekłemu zapaleniu zatok
RADA: Wskazane są badania moczu, ewentualnie USG nerek.

Niedobory żelaza
Niedokrwistość (anemia) powoduje niedotlenienie tkanek, a to z kolei wpływa negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu. Bladość skóry, zmniejszona witalność, szybkie męczenie się i właśnie brak apetytu, to najczęstsze objawy. U dziecka, które ma niedobory żelaza, może pojawić się dość nietypowe łaknienie – nie chce jeść posiłków, ale za to chętnie próbuje jak smakują… kredki, tynk czy papier.
RADA: Warto zrobić badanie krwi, by sprawdzić poziom żelaza.

Skok rozwojowy
Niektóre maluchy tracą zainteresowanie jedzeniem, kiedy zaczynają siadać, raczkować albo stawiać pierwsze samodzielne kroki. Mogą wtedy grymasić przy stole albo nawet przerywać posiłek w połowie. Natomiast u dwulatków spożywanie mniejszych porcji wiąże się z tym, że posiłki stają się bardziej kaloryczne, a więc można zjeść mniej. W tym czasie wiele dzieci zmienia figurę: z pulchnych maluchów stają się dość szczupłymi smykami.
RADA: Trzeba jakoś przeczekać ten okres. Potem powinno być już zdecydowanie lepiej!

Stres – nie tylko w domu
Zdarza się, że apetyt tracą dzieci, które są świadkiem nieporozumień rodzinnych, narodzin rodzeństwa lub z innych powodów tracą poczucie bezpieczeństwa (np. mama wraca do pracy) i czują się zagrożone. Powodem braku apetytu mogą być też pozytywne przeżycia: odwiedziny rzadko widzianej babci czy zakup nowego rowerka.
RADA: Na ile to tylko możliwe, oszczędzaj smykowi codziennych stresujących sytuacji.

Autor: Olga Brzozowska

Źródło artykułu: Rodzice 06/09

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię