Żywienie

Wprowadzanie pokarmów stałych w diecie dziecka

Prześlij dalej Drukuj
Żywienie: Wprowadzanie pokarmów stałych w diecie dziecka

fot. Shutterstock.com

Zawsze uważałam, że pokarmy, które wprowadzi się do diety dziecka na samym początku, pomagają zbudować podstawę zdrowych nawyków żywieniowych na resztę życia. Większość niemowląt i małych dzieci ma oczywiście okresy, gdy jedzą mniej albo gdy nie chcą jeść określonych produktów.

Ogólnie jednak zauważyłam, że wprowadzenie odpowiedniego rodzaju pożywienia na właściwym etapie rozwoju dziecka pozwala nauczyć je spożywania bardzo różnych pokarmów w ciągu pierwszych lat życia.

Od czasu zmiany zaleceń co do wieku, w którym powinno się rozpocząć urozmaicanie diety dziecka, otrzymałam od zaniepokojonych rodziców tysiące maili i telefonów z pytaniami, jak przygotować się do wprowadzania pokarmów stałych do diety dziecka. Problemem, który pojawiał się najczęściej, było to, jak przyzwyczaić dziecko do spożywania tak szerokiej gamy pokarmów, jeśli rozpocznie się to dopiero w wieku sześciu miesięcy. Nie dziwię się, że rodzice mają co do tego wątpliwości. Jeśli bowiem mamy karmić dziecko wyłącznie mlekiem przez sześć miesięcy, a potem nagle zacząć podawać mu różnego rodzaju warzywa, owoce, węglowodany w postaci makaronu, kaszy, chleba, produkty mleczne jak jogurt, ser, masło, a do tego jeszcze produkty białkowe w postaci drobiu, ryb i mięsa, to naprawdę wydaje się to zbyt dużym wyzwaniem.

Ponieważ najnowsze zalecenia mówią jedynie o wieku, w którym należy zacząć podawać dziecku te produkty, bez żadnych dodatkowych wskazówek, wielu rodziców zaczęło wprowadzać je wszystkie na raz. Dzieci cierpiały przez to na silne bóle brzucha czy zaparcia. Chociaż to ważne, aby wszystkie produkty zacząć wprowadzać od szóstego miesiąca życia, równie ważne jest, żeby wprowadzać je w sposób, który nie nadweręży układu trawiennego dziecka.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest podawanie dziecku produktów trudniejszych do strawienia jak kurczak, ser czy mięso, zaraz po tym, jak przez tydzień lub dwa podawano mu różnego rodzaju warzywa i owoce, a wcześniej przez sześć miesięcy karmiono wyłącznie mlekiem. Między szóstym a siódmym miesiącem życia należy rzeczywiście wprowadzić do diety dziecka wszystkie te produkty, ale nie wolno tego robić, zanim dziecko będzie mogło strawić odpowiednio duże ilości innych pokarmów stałych. Przeciążenie układu trawiennego może przysporzyć dziecku wiele cierpienia.

W planach żywieniowych do stosowania podczas pierwszego etapu wprowadzania pokarmów stałych zawarłam wszystkie produkty wymienione w nowych zaleceniach, z uwzględnieniem odpowiedniego wieku, w którym powinno się je podawać dziecku bez ryzyka wystąpienia podobnych problemów.

Ponieważ każde dziecko jest inne, należy skonsultować się z pediatrą, jeśli zauważysz u swojego dziecka oznaki, że jest gotowe na przyjęcie pokarmu stałego. Niektórzy lekarze zalecają rozpoczęcie podawania pokarmów stałych dzieciom poniżej szóstego miesiąca, jeśli stwierdzą, że w danym przypadku potrzeby żywieniowe dziecka nie są już zaspokajane wyłącznie mlekiem, więc postanowiłam uwzględnić również taki scenariusz.

Poniższe wskazówki podpowiedzą, które pokarmy należy podawać w którym momencie. Przeczytaj je, a potem zacznij stosować plan żywieniowy odpowiedni dla wieku twojego dziecka.

Wskazówki dotyczące wprowadzania nowych pokarmów

• Pokarm stały zacznij wprowadzać po karmieniu o godzinie 11.00. Przygotuj wcześniej wszytko, czego będziesz potrzebować: krzesełko, dwa śliniaki, dwie łyżeczki i czystą, wilgotną szmatkę.

• Zacznij od podania dziecku małej łyżeczki czystego, ekologicznego ryżu zmiksowanego na gładką masę razem z wcześniej odciągniętym pokarmem, mlekiem modyfikowanym albo ostudzoną, przefiltrowaną i świeżo przegotowaną wodą.

• Zanim podasz go dziecku, upewnij się, że jest wystarczająco ostudzony. Do karmienia dziecka używaj płaskiej plastikowej łyżeczki. Nigdy nie karm dziecka metalową łyżeczką, która może być dla niego zbyt ostra albo może się zbytnio nagrzewać.

• Niektórym dzieciom trzeba pomóc, zanim nauczą się jeść z łyżeczki. Włóż łyżeczkę wystarczająco głęboko do buzi dziecka, a potem podnieś ją, opierając o górne podniebienie. Jedzenie zatrzyma się na górnych dziąsłach dziecka i ułatwi mu przesunięcie go do tyłu jamy ustnej.

• Gdy dziecko przyzwyczai się już do jedzenia zmiksowanego ryżu o 11.00 i bez problemu będzie go przyjmować, przesuń porę podawania ryżu na 18.00. Przed podaniem dziecku pokarmu stałego najpierw podaj mu większą porcję mleka, a dopiero potem ryż. W przypadku wcześniejszego wprowadzania pokarmu stałego możesz zacząć od podania dziecku jednej łyżeczki ryżu, a jeśli dziecko będzie go dobrze przyjmować przez trzy kolejne dni, możesz zwiększyć ilość ryżu. Jeśli natomiast wprowadzasz pokarm stały w wieku sześciu miesięcy, możesz pozwolić decydować dziecku i ewentualnie zwiększyć ilość ryżu wcześniej.

• Gdy dziecko będzie przyjmowało dwie łyżeczki ryżu z mlekiem lub wodą o godzinie 18.00, możesz zacząć podawać mu niewielką ilość zmiksowanej gruszki (s. 95) po karmieniu o 11.00.

• Jeśli dziecko dobrze przyjmuje zmiksowaną gruszkę, zacznij ją podawać podczas karmienia o 18.00. Zmiksowana gruszka w połączeniu ze zmiksowanym ryżem będzie dla dziecka smaczniejsza i zapobiegnie zaparciom.

• Na tym etapie możesz wprowadzić niewielkie ilości ekologicznych warzyw i owoców po karmieniu o 11.00. Staraj się jednak podawać dziecku więcej warzyw niż owoców, żeby nie przyzwyczajać go zbytnio do słodkiego. Unikaj również warzyw o zbyt wyrazistym smaku jak brokuły czy szpinak. Skup się raczej na warzywach bulwiastych, opisanych w planie żywieniowym dla niemowląt 4–5 miesięcznych (s. 41). Te warzywa zawierają naturalne cukry i są łagodniejsze i słodsze w smaku, więc mogą się dziecku wydać smaczniejsze.

• Jeśli twoje dziecko rozpoczęło jedzenie pokarmów stałych wcześniej niż w wieku sześciu miesięcy, nowe pokarmy wprowadzaj w odstępach trzy- lub czterodniowych. Jeśli natomiast podajesz dziecku pokarm stały w wieku sześciu miesięcy, możesz kolejne produkty wprowadzać szybciej. Prowadź dziennik, żeby dokładnie wiedzieć, jak dziecko reaguje na każdy nowy produkt.

• Uśmiechaj się i miej pozytywne nastawienie, kiedy podajesz dziecku coś nowego do jedzenia. Jeśli dziecko wypluwa pożywienie, to niekoniecznie oznacza, że mu nie smakuje. Pamiętaj, że to wszystko jest dla niego czymś zupełnie nowym i że na różne pokarmy będzie reagować w różny sposób. Jeśli jednak dziecko zdecydowanie odmawia zjedzenia określonego produktu, nie zmuszaj go, ale spróbuj ponownie na przykład za tydzień.

• Jeśli wprowadzasz pokarm stały przed szóstym miesiącem życia, zawsze zarówno przed posiłkiem o 11.00, jak i o 18.00 podaj dziecku mleko, ponieważ jeśli chodzi o wartości odżywcze, mleko nadal jest dla niego najważniejszym z pokarmów. Apetyt jest indywidualną cechą każdego dziecka, ale z mojego doświadczenia wynika, że większość dzieci wypija dziennie 840–900 ml mleka modyfikowanego albo 4–5 pełnych karmień piersią.

• Jeśli wprowadzasz pokarm stały w wieku sześciu miesięcy, podczas karmienia o 11.00 powinnaś podawać dziecku część mleka przed posiłkiem, a część po. Należy wtedy podawać dziecku połowę mleka, a potem ponad połowę porcji pokarmu stałego. Następnie aż do końca karmienia należy podawać dziecku mleko na zmianę z pokarmem stałym tak długo, aż dziecko zje cały posiłek i wypije całe mleko. Podczas karmienia o 18.00 przed posiłkiem podaj dziecku większą część porcji mleka.

Wybrane przepisy Giny Ford

Kuskus z warzywami

Porcja dla ciebie i dziecka
Uwaga: nie nadaje się do zamrażania.

 • pół pomarańczowej albo czerwonej papryki pozbawionej gniazda nasiennego i pokrojonej w drobną kostkę
 • 50 g cukinii pokrojonej w drobną kostkę
 • 50 g zielonej fasolki pokrojonej w cienkie plasterki
 • 50 g kukurydzy mrożonej albo z puszki
 • 100 g kaszki kuskus
 • 2 łyżki stołowe rodzynek albo rodzynek sułtańskich
 • 2 łyżeczki oliwy z oliwek
 • 250 ml wrzącej wody
 • 4 łyżki świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy

 

Włóż warzywa do garnka do gotowania na parze i gotuj przez 5 minut albo dopóki nie będą miękkie.
W tym czasie w garnku zalej kuskus razem z rodzynkami oliwą i wrzącą wodą. Przykryj garnek talerzem i odczekaj 5 minut, aż woda się wchłonie. Dodaj sok z pomarańczy i spulchnij wszystko widelcem.
Warzywa możesz pokroić w kostkę albo rozdrobnić do konsystencji, jaką lubi twoje dziecko. Następnie wymieszaj je z kaszką i przełóż do miseczek.

WSKAZÓWKA
To proste danie jest idealne na kolację dla starszych dzieci i ich rodziców. Przygotowując je dla całej rodziny, pamiętaj, aby oddzielić porcję dla dziecka przez dodaniem przypraw.
Jeśli masz świeżą miętę, możesz urwać kilka listków, dokładnie opłukać, posiekać i wmieszać w kuskus przed podaniem.

Świeży sok z pomarańczy w tym daniu nie tylko dodaje mu smaku, ale także zawiera witaminę C, która ułatwia przyswajanie zawartego w nim żelaza i wapnia.

Gęsta zupa z cukinii i pora

Składniki na 8–10 porcji

 • 1 łyżka oliwy z oliwek
 • 300 g cukinii pokrojonej w plastry
 • 150 g posiekanego pora
 • 2 ziemniaki obrane i pokrojone w cienkie plastry
 • 2 duże pomidory pozbawione nasion i posiekane
 • 900 ml domowego bulionu warzywnego (s. 101) albo przefiltrowanej wody
 • 1 liść laurowy

 

W garnku rozgrzej oliwę, dodaj cukinię, pora, ziemniaki i cebulę i lekko podsmaż przez 3–5 minut. Potem dodaj posiekane pomidory, bulion i liść laurowy.
Doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 25 minut. Wyjmij liść laurowy. Zmiksuj całość lekko albo na gładką masę za pomocą blendera czy robota kuchennego. Jeśli trzeba, zrób to porcjami.

WSKAZÓWKA
Gęste, smaczne zupy są łatwe do przełknięcia, więc stanowią idealne dania na kolację, kiedy dziecko jest zmęczone.

Pomidory mogą u niektórych dzieci wywołać alergię, więc podając je dziecku po raz pierwszy, obserwuj jego reakcję.

Podając tę zupę starszemu dziecku, możesz ją doprawić świeżymi, mrożonymi albo suszonymi ziołami albo niewielką ilością czosnku i podać z kawałkami grzanki.

 

 

Gina Ford, Pierwsze potrawy twojego dziecka, Esprit 2010

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię