O tym, że jazda na rowerze to wspaniały sport, chyba nikogo przekonywać nie trzeba. Jazda na nim jest nie tylko przyjemna, ale również dobrze wpływa na nasze samopoczucie i ciało, a także jest przydatną życiową umiejętnością. Z pewnością warto malucha nauczyć jazdy na rowerze.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Nauka jazdy na rowerze to indywidualna sprawa, gdzie każde dziecko potrzebuje na to innego czasu. Niektóre maluchy uczą się wręcz same bez najmniejszego wysiłku jazdy na dwóch kołach, u innych zachowanie równowagi i skoordynowanie ruchów wymaga dłuższej nauki.

Najważniejsze, by przy nauce jazdy na rowerze mieć dużo cierpliwości i nie okazywać dziecku rozczarowania jego niepowodzeniami. Nauka w nerwowej atmosferze może malucha jedynie zniechęcić do tego rodzaju aktywności i przez długie lata rower będzie mu się kojarzył wyłącznie źle. Zarezerwuj na pierwsze lekcje czas w spokojny weekend, gdy masz go pod dostatkiem i nigdzie się nie spieszysz. Daj również czas dziecku, by oswoiło się z myślą o nauce. Spróbuj zaszczepić w nim entuzjazm, by maluch zapalił się do tego pomysłu – pokaż filmiki, na których widać jeżdżące dzieci, wybierzcie rowerek, który się dziecku spodoba.

O wiele łatwiej nauka jazdy na rowerze pójdzie, gdy z rowerkiem będziecie oswajać malucha od najmłodszych lat. Z początku doskonałym wyjściem są rowerki biegowe. Dziecko dzięki nim oswoi się z pozycją, nauczy się kierowania swoimi ruchami i kierunkiem jazdy.

Jazda na rowerze dzieci przeważnie zaczyna się od rowerków trójkołowych. Prawdziwym wyzwaniem jest przejście na sprzęt bardziej poważny i dorosły, czyli na rower dwukołowy. Zróbcie to dopiero wtedy, gdy dziecko będzie na to gotowe i samo wyrazi taką chęć.

Dobrym wstępem do nauki jazdy na rowerze jest nauka jazdy na hulajnodze. Dziecko błyskawicznie łapie umiejętność trzymania równowagi, a jednocześnie rozwija się jego koordynacja ruchowa.

Od pokoleń dzieci uczyły się jeździć na rowerze dzięki kijowi rowerowemu. Trzeba się co prawda nieco nabiegać, ale efekty są widoczne natychmiast. Dziecko coraz szybciej jest w stanie przejechać samodzielnie coraz dłuższe fragmenty, aż nabywa umiejętność samodzielnej jazdy.

Ochraniacze dla dzieci na rower

Warto przygotować się do nauki jazdy na rowerze nie tylko pod kątem wyboru samego roweru, ale również ochraniaczy. Na początku z pewnością maluch zaliczy sporo upadków, nim posiądzie umiejetność utrzymania równowagi na dwóch kółkach. Bardzo ważne jest, by skutecznie ochronić głowę dziecka, kluczowy jest więc wybór kasku. Musi mieć on odpowiedni rozmiar i zawsze być starannie zapięty – inaczej nie przyniesie dziecku ochrony, a może jedynie narobić dodatkowych szkód.

Równie ważne są ochraniacze na kolana i łokcie. Upadki potrafią być naprawdę niebezpieczne i łatwo jest o złamanie lub pęknięcie kości.