Nauka zegara dla dzieci

Z biegiem lat dzieci nabierają coraz nowszych umiejętności. Nauka jazdy na rowerze, wiązanie sznurówek, samodzielne ubieranie się – to bardzo ważne i trudne do opanowania przez dziecko umiejętności. Do tej grupy zalicza się również odczytywanie godziny. Jak nauczyć dziecko zegara? Kiedy zacząć? Czy można przyspieszyć w jakiś sposób ten proces? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w tym artykule.

Nauka zegara dla dzieci

Dla dorosłych ludzi zegar to bardzo prosta w obsłudze i w zrozumieniu rzecz. Odczytywanie godzin to jedna z podstawowych umiejętności nabywanych we wczesnym dzieciństwie. Dla maluchów nabycie wiedzy na temat tego, jaką godzinę wskazują wskazówki jest jednak bardzo trudne. Obecnie, w dobie techniki, naturalnym jest, że dzieci wcześniej potrafią odczytać godzinę z zegara elektronicznego i coraz częściej proces poznania godziny z zegara wskazówkowego niebezpiecznie się wydłuża. Nierzadko 10-latkowie nie potrafią powiedzieć na podstawie wskazówek, która jest godzina.

Nauka godzin: kiedy zacząć?

Podstawą do nauki odczytywania godzin z zegara jest wiedza dziecka na temat cyfr. Bez ich znajomości i liter oraz bez umiejętności czytania, dziecko nie jest w stanie odszyfrować godziny z tarczy. Naukę więc należy zacząć w momencie, kiedy szkrab posiądzie wymienione umiejętności. Pomysł, by uczyć malucha godzin bez opanowania czytania oraz bez znajomości cyfr jest bezsensowny i może skutkować zdenerwowaniem i stresem ze strony dziecka oraz rodzica. Na wszystko musi przyjść odpowiedni czas i należy pamiętać, że dziecko potrzebuje chwili na przyswojenie niektórych umiejętności. Naukę zegara warto zacząć w momencie, gdy maluch będzie uczęszczał do szkoły podstawowej.

Nauka odczytywania zegara dla dzieci: od czego zacząć?

Pierwszym etapem nauki jest pokazanie dziecku pełnych godzin oraz wytłumaczenie do czego służy duża i mała wskazówka. Następnie można przejść do etapu wskazywania godzin „pół do”. Ostatnim i najtrudniejszym etapem nauki zegara jest odczytywanie godzin „po” lub „za”. Dziecko musi bowiem odczytać liczbę minut przed lub po danej godzinie oraz zorientować się której, pełnej godziny te minuty dotyczą.

Zegar do nauki godzin

W przypadku dzieci najlepszym sposobem do nauki jest zabawa. Warto więc zainwestować drobne pieniądze w zegar do nauki godzin. Zegar ten to nic innego jak kolorowa, wykonana w dziecięcym stylu tarcza, na której dziecko może ustawiać dowolnie wskazówki. Można więc zabawić się z maluchem, zlecając mu zadania ustawienia danej godziny lub odwrotnie – odczytywania ustawionej godziny. Nagradzaj dziecko pochwałą za każdą dobrą odpowiedź.  W tej zabawie przede wszystkim należy wykazać się cierpliwością.

Ćwiczenia z zegarem dla dzieci

Oprócz opisanego wyżej ćwiczenia, do nauki godzin można wykorzystać aplikacje internetowe, których w sieci jest mnóstwo. W dzisiejszych czasach naturalne jest, że już kilkuletnie dzieci grają w gry internetowe – dlaczego więc nie wykorzystać ich do nauki zegara? Jeżeli dziecko potrafi już czytać i pisać, warto zaproponować mu grę polegającą na rysowaniu wskazówek na tarczy zegara według poleceń zamieszczonych w grze.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo