Karmienie butelką

Dbanie o higienę butelki

Prześlij dalej Drukuj
Karmienie butelką: Dbanie o higienę butelki

fot. Corbis

WAŻNE
Wybierając w sklepie butelki i smoczki, zrezygnuj z wymyślnych kształtów. Podczas mycia utrudnią ci one dotarcie szczotką do wszystkich zakamarków.

Układ pokarmowy niemowlęcia jest niedojrzały, dlatego bardziej jest narażony na niekorzystne działanie bakterii, namnażających się w resztkach mleka. By niemowlę było zdrowe, musisz być ostrożna i wyjątkowo dbać o czystość. Jeśli będziesz przestrzegała zasad higieny, twojemu dziecku nie zagrożą na przykład zatrucia pokarmowe.

 

Przechowywanie

Wydziel w kuchni osobne miejsce, w którym będziesz przygotowywać mleko dla malucha i przechowywać wszystkie naczynia, akcesoria i produkty. Mieszankę przygotuj bezpośrednio przed karmieniem. Nie wolno przechowywać resztek – jeśli dziecko nie wypije całego mleka, trzeba je wylać. Otwarte opakowanie mieszanki szczelnie zamykaj i przechowuj w temperaturze pokojowej (15–25˚C), w suchym miejscu, tak by nie dostawała się do niego wilgoć. Informację o tym, jak długo możesz przechowywać zawartość opakowania, znajdziesz na pudełku (najczęściej są to dwa tygodnie, niektóre po otwarciu można przechowywać miesiąc).

 

Zasady higieny

PAMIĘTAJ

Nigdy nie kupuj mleka modyfikowanego albo kaszki, gdy ma uszkodzone opakowanie (otwarte, pogniecione, wilgotne). Taki produkt nie nadaje się dla malutkiego dziecka.

Przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka musisz codziennie sterylizować butelki i akcesoria do karmienia. Później możesz ograniczyć się do mycia ich ciepłą bieżącą wodą z detergentem oraz wyparzania. Po pierwszych urodzinach wystarczą już zwykłe zabiegi higieniczne, takie same, jakie stosujesz do naczyń pozostałych domowników. Przed przygotowaniem posiłku dla dziecka zawsze umyj ręce ciepłą wodą z mydłem. Od razu po nakarmieniu dziecka starannie umyj butelkę wraz ze wszystkimi używanymi podczas przygotowania posiłku akcesoriami (takimi jak: nakrętka, nakładka, łyżeczka, miarka) i smoczek.

 

Zmywanie

Do mycia używaj ciepłej, bieżącej wody, płynu do mycia naczyń i szczotki do mycia butelek. Nie zostawiaj zmywania na później, bo zaschnięte resztki mieszanki trudno będzie dokładnie usunąć. Butelkę, smoczek i akcesoria po myciu dokładnie opłucz i odstaw na stojak do wyschnięcia. Szczotki do mycia butelek po każdym użyciu także oddzielnie umyj, otrzep i zawiń w suchą ściereczkę. Raz dziennie wygotuj je. Możesz też myć butelki w zmywarce. Jednak pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić, czy są wykonane z tworzywa, które można w ten sposób czyścić.

 

Sterylizacja

Codziennie sterylizuj wszystkie przedmioty służące do karmienia niemowlęcia. Najtańszy sposób to gotowanie. Wybierz spory garnek, wypełnij wodą tak, by butelki były zakryte. Umyte butelki, smoczki i akcesoria gotuj we wrzątku przez 10 minut. Elektryczny sterylizator parowy to urządzenie, w którym naraz możesz sterylizować kilka (nawet 6) butelek i smoczków. Czas sterylizacji, ok. 8 minut. Sterylizator mikrofalowy to niewielkie pudełko, do którego nalewa się wodę, wkłada butelkę i smoczek i wstawia do mikrofali. Nie wszystkie butelki nadają się jednak do takiego czyszczenia. Do sterylizatora do wyjaławiania na zimno wkłada się umyte butelki oraz akcesoria, wlewa się odrobinę specjalnego płynu i zamyka. Po pół godzinie niemowlęce naczynia są już sterylne.

 

Autor: Karina Jarząbek-Nyc, mgr położnictwa, jako niezależny konsultant pomaga młodym mamom
Źródło: Rodzice 04/10

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię