Niemowlę

6 ważnych pytań o...ciemiączko

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: 6 ważnych pytań o...ciemiączko

fot. Shutterstock

O tym, że na główce maleństwa jest bardzo delikatne miejsce, wie prawie każda mama. Ale dlaczego takie właśnie jest, gdzie dokładnie się znajduje i jak się o nie troszczyć wiadomo już mniej. Sama jestem młodą mamą i od czasu przyjścia na świat mojej Łucji nurtował mnie problem ciemiączka. Postanowiłam zgłębić ten temat – rozmawiałam z innymi mamami i zasięgnęłam opinii specjalistów. Teraz ze spokojem patrzę na ciemiączko mojej rocznej córeczki. Wiem, że mózg, choć nie jest pokryty w tym miejscu warstwą kości, chroni mocna elastyczna tkanka. Przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych na pewno go nie uszkodzę. Mogę spokojnie myć i czesać moją Łucję. Ciemiączka nie należy jedynie uciskać. Oto, czego jeszcze się dowiedziałam, gdy szukałam odpowiedzi na pytania mam innych niemowląt.

1. Synek ma gęstą czuprynkę, więc trudno mi znaleźć ciemiączko. A właściwie co to jest i gdzie mam tego szukać?

Ciemiączko to miękkie, nieskostniałe jeszcze spojenie kości czaszki. Najczęściej mówi się o ciemiączku przednim, bo jest największe, ale oprócz niego maleństwo ma jeszcze mniejsze ciemię tylne. Przednie ma kształt rombu i najłatwiej je znaleźć, przesuwając palce przez środek czółka do czubka główki. A tylne to trójkącik między kością potyliczną a ciemieniową.

2. Po co w ogóle dziecku ciemiączka, skoro już po kilku miesiącach i tak zanikną?

Matka natura doskonale to wszystko zaplanowała! Dzięki ciemiączkom maleństwo przychodzące na świat może przecisnąć się przez kanał rodny – kości czaszki nasuwają się na siebie jak dachówki i główka staje się węższa. Maluszek wychodzi z tego bez szwanku, ale jego łepek może być trochę zdeformowany. Na szczęście, już po paru dniach wraca do prawidłowego kształtu.

3. Córeczka urodziła się z niedużym ciemiączkiem, które po paru tygodniach stało się większe. Czy to normalne?

Zdarza się, że w pierwszych tygodniach życia ciemiączko się powiększa, ale nie jest to powód do niepokoju. Wielkość ciemiączka przedniego (najczęściej 2 x 2 cm) i tempo jego zarastania jest nieco inne u każdego dziecka. Ciemię tylne zanika przeważnie między szóstym tygodniem a czwartym miesiącem życia, natomiast przednie dużo później – między dziesiątym a osiemnastym miesiącem życia. Wielkość ciemiączka i jego zarastanie monitoruje pediatra w czasie wizyt kontrolnych.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez iwi dnia 29 lipca 2014, godz. 10:25

  Moja 2 letnia coreczka przypadkiem nacisla na ciemiaczko przednie swojego 2 miesiecznego brata troszke zaplakal wiec napewno go zabolalo, czy to bedzie mialo jakies skutki?


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię