Noworodek

Czkawka i inne przypadłości

Prześlij dalej Drukuj
Noworodek: Czkawka i inne przypadłości

Czkawka – na początku podskoki małego brzuszka wydają ci się takie urocze i zabawne. Ale gdy maleństwo po raz kolejny w ciągu dnia ma czkawkę, możesz zacząć się niepokoić… Niepotrzebnie. Czkawka u niemowląt nie jest niczym groźnym. Co więcej, tylko nam – dorosłym – wydaje się bardzo uciążliwa, a maluchom raczej nie przeszkadza. Zazwyczaj mija równie niespodziewanie, jak się pojawiła. Wystarczy, że dziecku się odbije (czasem połknięte podczas karmienia powietrze uciska przeponę i drażniąc nerw przeponowy uaktywnia odruch czkania). Jeśli sama chcesz zahamować czkawkę, możesz przystawić dziecko do piersi (niech chwilę spokojnie, powoli possie) lub podaj mu butelkę z wodą. Dorosłe sposoby, tj. picie soku z cytryny lub zjedzenie miodu – odpadają. Pamiętaj, te produkty są uczulające i w żadnym wypadku nie powinny być podawane niemowlakowi. Warto też rozgrzać dziecku stópki, delikatnie je masując i nakładając na nie kolejną parę ciepłych skarpetek. Niekiedy bowiem przyczynę czkawki upatruje się w oziębieniu organizmu maleństwa. Natomiast doświadczone mamy radzą po prostu zmienić dziecku pozycję. Możesz położyć malucha na brzuchu i delikatnie poklepać po pleckach – to powinno pomóc.


Zimne rączki – kiedy dotykasz dłoni maleństwa, dziwisz się, że są chłodne, choć w mieszkaniu jest ciepło, a dziecko jest odpowiednio ubrane? Niemal wszystkie zdrowe niemowlaczki już tak mają. Rączki i stópki są zwykle zimniejsze niż reszta ciała z powodu niedojrzałości układu krążenia. Zanim ubierzesz malca w kolejną warstwę ciuszków, sprawdź jego temperaturę, dotykając karku. Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka bywa gorsze niż wychłodzenie. Jego efektem mogą być nie tylko potówki, ale nawet infekcja.

Suche usta – znakomita większość noworodków, które ssą pierś, miewa tę przypadłość. Wygląda to dość specyfi cznie – małe usteczka dziecka wywijają się, formując dziubek – tak jakby cały czas były gotowe do ssania (bo tak naprawdę jest!). Pokrywa je płat białego, suchego naskórka. Co robić? Nic. Poczekać, skóra na wargach sama się zregeneruje – suchy płat odpadnie, gdy tylko wyrośnie pod nim nowa zdrowa warstwa. Bez obaw – maleństwa to nie boli. Nie obawiaj się też, że takie suche usta zaczną pękać – przeciwdziała temu m.in. twój pokarm, który pozostawia na nich tłustą warstwę.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Asia dnia 21 stycznia 2014, godz. 22:20

  Dla maluszka naszego na zimne rączki mamy akurat termoforek w formie ciepłego misia (mr b) i aktywujemy go, kiedy coś zrobią się zbyt chłodne. Marcinek sam jakoś bardziej gniecie i ściska tego misia, bardzo polecam do rozgrzewania punktowego :)


 • dodany przez Dominik dnia 25 września 2013, godz. 12:52

  Nasz Dominiczek ma 1,5 miesiąca coś mu w gardle "chrobocze" i nie pozwala zasnąć lub budzi, zwłaszcza w nocy. Tak jak gdyby coś mu zalegało.Lekarz niczego niepokojącego nie znajduje. Co to może być? Bardzo się martwimy.


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię