Noworodek

Niezwykły 1. miesiąc z maluszkiem

Prześlij dalej Drukuj
Noworodek: Niezwykły 1. miesiąc z maluszkiem

fot. Shutterstock

dr n. med. Tadeusz Dorywalski odpowiada na pytania dotyczące pierwszego miesiąca życia dziecka

1. godzina

Od razu po narodzinach lekarze kładą noworodka na maminym brzuchu. Po przecięciu pępowiny, malec "idzie" na swój pierwszy w życiu egzamin: badanie i ocenę w skali Apgar. Jest ważony i mierzony. Na jego rączce zostaje zapięta obrączka z nazwiskiem i datą narodzin. Potem znowu wraca w objęcia mamy. Czas na pierwsze karmienie!

1. dzień

Maluszek zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ssie pierś i odsypia zmęczenie wywołane trudami porodu. Robi też pierwszą w życiu kupkę, tzw. smółkę.

1. tydzień

 • Drugiego lub trzeciego dnia po porodzie z pięty dziecka zostaje pobrana krew na badania wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy i fenyloketonurię. Wczesne rozpoznanie tych chorób daje szansę skutecznego leczenia i prawidłowego rozwoju malca.
 • Jeszcze w szpitalu dziecko ma sprawdzany słuch. Jeżeli badanie wypadnie niepomyślnie, trzeba je powtórzyć przed powrotem do domu. Być może maluszek był niespokojny w trakcie badania lub jego przewody słuchowe są jeszcze zatkane mazią płodową.
 • Już w pierwszej dobie życia dziecko zaczyna tracić na wadze. W trzecim dniu to chudnięcie jest najintensyw- niejsze. Może wynosić nawet 10 proc. wagi, z jaką malec powitał świat, czyli np. 3,5-kilogramowy maluszek może w 2.-3. dobie ważyć 3200 g. To naturalne, bo dziecko poci się, robi kupkę, siusia, a niewiele zjada. Po kilkunastu dniach z nawiązką nadrobi te straty!
 • W trzeciej dobie życia skóra maluszka jest lekko zażółcona. To żywa "ilustracja" fizjologicznej żółtaczki noworodków. Dziecko nie jest chore! Po porodzie zmienia się skład jego krwi, a zbędne komórki się rozpadają. Powstaje przy tym barwnik, tzw. bilirubina, nadająca skórze żółtawe zabarwienie.
 • Zwykle pod koniec pierwszego tygodnia odpada dziecku kikut pępowiny. Do tego czasu trzeba go kilka razy dziennie przemywać gazikiem zmoczonym w 70-proc. spirytusie.

1. miesiąc

Z urodzonym zimą maluszkiem najlepiej wybrać się na pierwszy spacer dopiero, gdy skończy 2 tygodnie (pierwsza przejażdżka nie powinna trwać dłużej niż kwadrans). Najpierw jednak trzeba noworodka werandować. Gdy dziecko urodzi się latem i jest zupełnie zdrowe, na pierwszy spacer możesz je zabrać już kilka dni po porodzie - trzeba tylko postawić budkę wózka, założyć maluszkowi wiązaną czapeczkę i okryć go np. pieluszką.

Dla dobra dziecka warto wstrzymać się z wizytami gości przez pierwsze dwa tygodnie. Zbyt duża ilość szalejących wokół malucha zarazków zwiększa ryzyko, że malec coś złapie. Wędrówki odwiedzających mogą nie wyjść mu na zdrowie, zwłaszcza że panuje sezon przeziębień i grypy. Zwykły katarek to nic groźnego dla mamy, ale noworodkowi potrafi dać się nieźle we znaki.

W pierwszych dniach po porodzie dziecko je naprawdę niewiele. Na jedno karmienie w drugim dniu życia przypada ok. 10-15 ml (czyli 2-3 łyżeczki od herbaty), a pod koniec pierwszego tygodnia - 60 ml. Ale jego potrzeby stale rosną. Karm malca na żądanie, a nie co 3 godziny z zegarkiem w ręku jak zalecano, gdy nasze mamy miały tyle lat co my. W praktyce to oznacza, że 2-, 3-tygodniowy malec zjada zwykle 6-8 razy w ciągu doby średnio po 90-110 ml. Jeśli karmisz piersią i martwisz się, czy dziecko się najada, zważ je. Regularne przyrosty wagi to dowód, że mleczka mu nie brakuje.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez mateusz dnia 24 sierpnia 2012, godz. 11:52

  Witam Mam pytanie mamy 2tygodniowa dziewczynke od 2dni nie robi kupki mama karmi ja tylko piersia czasem damy herbatki dla dzieci.robi tylko za pomoca termometru dziececego. To normalne? to pierwsze nasze dziecko i niewiemy czy isc do lekarza


 • dodany przez mzygadlo18 dnia 7 sierpnia 2011, godz. 20:35

  Laktator, Butelka troskliwy tatuś i mama też czasem śpi:)


 • dodany przez dzwilu@misiaczki_bialystok dnia 29 maja 2010, godz. 05:38

  Mój synek Damian,płakał w nocy przez pierwsze dwa miesiące.Póżniej jak ręką odjął!Przesypiał całe nocki.W dzień cicho grała muzyka i to go bardzo uspokajało.


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA  Zapisz się do naszego Newslettera

  Jako pierwsza dowiesz się o najnowszych konkursach, ciekawych wydarzeniach
  i specjalnych akcjach organizowanych
  na stronie RODZICE.PL

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię