Noworodek

Niezwykły 1. miesiąc z maluszkiem

Prześlij dalej Drukuj
Noworodek: Niezwykły 1. miesiąc z maluszkiem

fot. Shutterstock.com

Naprawdę jaki jesteś nie wie nikt

Wzbudza niekłamane uwielbienie, wszystkich wzrusza, każdy się nim zachwyca, choć - trzeba to przyznać - do najurodziwszych często nie należy. Ma stożkowatą głowę, zapuchnięte powieki i trochę zezuje. Oto noworodek w pełnej krasie.

dr n. med. Tadeusz Dorywalski odpowiada na pytania dotyczące pierwszego miesiąca życia dziecka

1. godzina

Od razu po narodzinach lekarze kładą noworodka na maminym brzuchu. Po przecięciu pępowiny, malec "idzie" na swój pierwszy w życiu egzamin: badanie i ocenę w skali Apgar. Jest ważony i mierzony. Na jego rączce zostaje zapięta obrączka z nazwiskiem i datą narodzin. Potem znowu wraca w objęcia mamy. Czas na pierwsze karmienie!

1. dzień

Maluszek zostaje zaszczepiony przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Ssie pierś i odsypia zmęczenie wywołane trudami porodu. Robi też pierwszą w życiu kupkę, tzw. smółkę.

1. tydzień

 • Drugiego lub trzeciego dnia po porodzie z pięty dziecka zostaje pobrana krew na badania wykrywające wrodzoną niedoczynność tarczycy i fenyloketonurię. Wczesne rozpoznanie tych chorób daje szansę skutecznego leczenia i prawidłowego rozwoju malca.
 • Jeszcze w szpitalu dziecko ma sprawdzany słuch. Jeżeli badanie wypadnie niepomyślnie, trzeba je powtórzyć przed powrotem do domu. Być może maluszek był niespokojny w trakcie badania lub jego przewody słuchowe są jeszcze zatkane mazią płodową.
 • Już w pierwszej dobie życia dziecko zaczyna tracić na wadze. W trzecim dniu to chudnięcie jest najintensyw- niejsze. Może wynosić nawet 10 proc. wagi, z jaką malec powitał świat, czyli np. 3,5-kilogramowy maluszek może w 2.-3. dobie ważyć 3200 g. To naturalne, bo dziecko poci się, robi kupkę, siusia, a niewiele zjada. Po kilkunastu dniach z nawiązką nadrobi te straty!
 • W trzeciej dobie życia skóra maluszka jest lekko zażółcona. To żywa "ilustracja" fizjologicznej żółtaczki noworodków. Dziecko nie jest chore! Po porodzie zmienia się skład jego krwi, a zbędne komórki się rozpadają. Powstaje przy tym barwnik, tzw. bilirubina, nadająca skórze żółtawe zabarwienie.
 • Zwykle pod koniec pierwszego tygodnia odpada dziecku kikut pępowiny. Do tego czasu trzeba go kilka razy dziennie przemywać gazikiem zmoczonym w 70-proc. spirytusie.

 

1. miesiąc

Z urodzonym zimą maluszkiem najlepiej wybrać się na pierwszy spacer dopiero, gdy skończy 2 tygodnie (pierwsza przejażdżka nie powinna trwać dłużej niż kwadrans). Najpierw jednak trzeba noworodka werandować. Gdy dziecko urodzi się latem i jest zupełnie zdrowe, na pierwszy spacer możesz je zabrać już kilka dni po porodzie - trzeba tylko postawić budkę wózka, założyć maluszkowi wiązaną czapeczkę i okryć go np. pieluszką.

Dla dobra dziecka warto wstrzymać się z wizytami gości przez pierwsze dwa tygodnie. Zbyt duża ilość szalejących wokół malucha zarazków zwiększa ryzyko, że malec coś złapie. Wędrówki odwiedzających mogą nie wyjść mu na zdrowie, zwłaszcza że panuje sezon przeziębień i grypy. Zwykły katarek to nic groźnego dla mamy, ale noworodkowi potrafi dać się nieźle we znaki.

W pierwszych dniach po porodzie dziecko je naprawdę niewiele. Na jedno karmienie w drugim dniu życia przypada ok. 10-15 ml (czyli 2-3 łyżeczki od herbaty), a pod koniec pierwszego tygodnia - 60 ml. Ale jego potrzeby stale rosną. Karm malca na żądanie, a nie co 3 godziny z zegarkiem w ręku jak zalecano, gdy nasze mamy miały tyle lat co my. W praktyce to oznacza, że 2-, 3-tygodniowy malec zjada zwykle 6-8 razy w ciągu doby średnio po 90-110 ml. Jeśli karmisz piersią i martwisz się, czy dziecko się najada, zważ je. Regularne przyrosty wagi to dowód, że mleczka mu nie brakuje.

ŚWIAT ZMYSŁÓW

WZROK

Malec ostro widzi wszystko, co jest w odległości 20-30 cm. Dostrzega przedmioty w kontrastowych kolorach: czerwonym i żółtym. Z niebieskim i zielonym jest już jednak trochę gorzej. Noworodek ma zaledwie ok. 5 proc. ostrości twojego wzroku.
TO DOBRE DLA ROZWOJU. Nad łóżeczkiem zawieś duże figury geometryczne w jednolitych intensywnych kolorach. Jak najczęściej uśmiechaj się do dziecka, mów strojąc miny.

SŁUCH

Będąc w twoim brzuchu, malec słuchał bicia twego serca, dlatego teraz to dla niego najmilszy dźwięk - przy nim się uspokaja. Reaguje na ton twego głosu. Zdecydowanie bardziej niemiłe dla jego ucha są ostre, wysokie dźwięki (brzęk tłuczonego talerza) niż niskie (warkot silnika samochodu). Słyszy dużo: od szeptu po odgłos przelatującego samolotu.
TO DOBRE DLA ROZWOJU. Mów często do malca zmieniając intonację i natężenie głosu. Śpiewaj, recytuj wierszyki, opowiadaj o tym, co robisz. Słuchajcie razem spokojnej muzyki.

DOTYK

To najważniejszy ze zmysłów, bo w tym okresie dostarcza dziecku najwięcej wrażeń. Skóra noworodka odbiera rodzaj dotyku, tzn. odróżnia, czy ją poklepujesz, czy masujesz. Malec czuje, że przewijasz go z czułością i uwagą lub w pośpiechu.
TO DOBRE DLA ROZWOJU. Przytulaj gołego malca do swojej nagiej piersi. Jak najwięcej noś na rękach i kołysz, masuj, głaszcz i delikatnie łaskocz.

SMAK

Noworodek to prawdziwy smakosz. Najbardziej lubi to, co słodkie (taki smak mają wody płodowe i mamine mleko). Nic dziwnego: cukier dodaje energii i łagodzi stres. Dzięki kubkom smakowym na języku potrafi odróżnić kwaśne i gorzkie od słodkiego. Dlatego ma niezadowoloną minę, gdy podajesz mu, np. witaminę D w kropelkach, a obojętną, kiedy pije wodę.
TO DOBRE DLA ROZWOJU. Na razie wystarczy mu mleko. Ale jeśli będziesz stopniowo wprowadzała do swojej diety nowe smaki, malec wyczuje ich delikatną nutę w twoim pokarmie.

WĘCH

Już w brzuchu malec czuł to, co w czasie ciąży wdychałaś i jadłaś (znał aromat potraw). Po porodzie bez trudu odnalazł twoją pierś. Badania dowodzą, że noworodek czuje zapach niemal tak jak rodzice, choć jego gust nie jest jeszcze sprecyzowany (nie odbiera woni czosnku jako niemiłego, a zapachu róży jako przyjemnego).
TO DOBRE DLA ROZWOJU. Unikaj ostrych zapachów, np. perfum, bo dziecko może stracić apetyt. Nie myj piersi przed karmieniem - one tak kojąco pachną tobą...

PIĘKNY BRZYDALEK

GŁOWA JAK CZAPKA KRASNOLUDKA

Malec przeciskał się przez wąski kanał rodny i kości czaszki zbliżyły się do siebie. Dlatego główka jest spiczasto wydłużona. W najbliższych tygodniach będzie coraz bardziej owalna. Aby była naprawdę zgrabna, układaj maluszka raz na jednym, raz na drugim boku, a nie ciągle na tym samym.

TWARZ BOKSERA

W twoim brzuchu panowała ciemność. Teraz malca otacza jasność, przed którą chronią go zapuchnięte powieki. Obrzęk ustąpi już po kilku dniach. Martwisz się, że maleństwo ma płaski nosek? Ależ to właśnie dobrze! Dzięki temu bez trudu oddycha podczas karmienia piersią. Popękane naczynka na buzi to efekt wysiłku towarzyszącego porodowi. Niewielkie siniaczki wchłoną się w ciągu kilku dni, natomiast większe po kilku tygodniach.

"SKÓRA PRACZKI"

- pomarszczona, zwłaszcza na dłoniach i stopach (wygląda jakby wciąż była zmoczona). To skutek długiego przebywania w wodach płodowych. Po kilku dniach po fałdkach nie będzie śladu.

"NIEZDYSCYPLINOWANE" OCZY

Zezik jest skutkiem słabych mięśni poruszających gałką oczną. Trudno im utrzymać oczy równolegle i skoordynować ich ruch. Po kilku miesiącach zezowanie minie.

PRYSZCZATA BUZIA

Czerwone krostki przypominające trądzik to skutek działania maminych hormonów. Po miesiącu znikną. Nie wyciskaj ich, a jedynie przemywaj przegotowaną wodą.

Rodzice radzą:

Moja Zuzanka urodziła się w marcu, a więc w okresie grzania kaloryferów. Pewnego dnia, po wizycie u dziadków, dostała okropnych potówek. Poradziliśmy sobie z nimi bardzo szybko, kąpiąc córcię w wodzie z dodatkiem Oilatum (do łagodzenia stanu podrażnionej i suchej skóry), której to emulsji używałam wcześniej sama, kiedy miałam drobną wysypkę na skórze.
Iza Sulikowska z córeczkami

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez mateusz dnia 24 sierpnia 2012, godz. 11:52

  Witam Mam pytanie mamy 2tygodniowa dziewczynke od 2dni nie robi kupki mama karmi ja tylko piersia czasem damy herbatki dla dzieci.robi tylko za pomoca termometru dziececego. To normalne? to pierwsze nasze dziecko i niewiemy czy isc do lekarza


 • dodany przez mzygadlo18 dnia 7 sierpnia 2011, godz. 20:35

  Laktator, Butelka troskliwy tatuś i mama też czasem śpi:)


 • dodany przez dzwilu@misiaczki_bialystok dnia 29 maja 2010, godz. 05:38

  Mój synek Damian,płakał w nocy przez pierwsze dwa miesiące.Póżniej jak ręką odjął!Przesypiał całe nocki.W dzień cicho grała muzyka i to go bardzo uspokajało.


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię