Noworodek

Oddychanie, niekiedy trudne zadanie

Prześlij dalej Drukuj
Noworodek: Oddychanie, niekiedy trudne zadanie

Chociaż płuca płodu wypełnione są płynem owodniowym (a nie powietrzem), to malec wykonuje tzw. ruchy oddechowe klatki piersiowej już ok. 25. tygodnia ciąży. Pierwszy wdech po przyjściu na świat wymaga ogromnego wysiłku i jest sprawdzianem sił witalnych noworodka.

Początkowe oddechy są bardzo łapczywe i niezbyt regularne. Dopiero po kilku minutach rytm wdechów i wydechów wyrównuje się do 40–60 razy na minutę. Czasem jednak u niektórych noworodków mogą pojawić się problemy ze swobodnym oddychaniem.

W zależności od sytuacji, maleństwo może trafić na jakiś czas do inkubatora, gdzie dostanie tlen. Przy poważniejszych zaburzeniach konieczne jest leczenie z użyciem specjalistycznej aparatury.

Sapka

Podczas oddychania noskiem, słychać niekiedy odgłos przypominający leciutkie chrapanie – to tzw. sapka, przypadłość dość często występująca u niemowląt. W nosku mogą zalegać resztki śluzu, ulanego pokarmu, drobinki kurzu czy po prostu katar, utrudniając maleństwu swobodne oddychanie. Warto wówczas zakroplić dziecku do nosa sól fizjologiczną z ampułki lub specjalny preparat na bazie soli morskiej przeznaczony dla niemowląt. Potem już można delikatnie oczyścić nos gruszką (najlepiej z tzw. balonikową końcówką).

Sapka doskwiera również tym niemowlętom, które przebywają często w pomieszczeniach, gdzie jest bardzo gorąco i sucho (nosek zatkany drobinkami wysuszonego śluzu utrudnia malcowi swobodne oddychanie). Aby zmienić „klimat” na bardziej przyjazny dziecku wystarczy obniżyć temperaturę w pokoju , gdzie przebywa maluch do 18-20 °C, jak również poprawić wilgotność powietrza (na przykład kładąc zimą na kaloryferach grube, mokre ręczniki, a latem rozwieszając w oknie grube, mokre prześcieradło.

Uwaga! Długo utrzymująca się sapka, utrudniająca maleństwu prawidłowe ssanie i oddychanie, wymaga zawsze interwencji lekarza!

Przerwy w oddychaniu

Przyglądając się śpiącemu malcowi można czasem zaobserwować, jak nierównomiernie oddycha. W czasie snu mogą zdarzyć się nawet wyraźne przerwy w oddychaniu! Jeśli trwają nie dłużej niż 3-10 sekund i nie zdarzają się częściej niż 3-10 razy na godzinę, to nie są powodem do niepokoju (to normalne zjawisko, ponieważ ośrodek w mózgu odpowiedzialny za oddychanie jest u niemowlęcia jeszcze niewystarczająco dojrzały). Dłuższe i częściej występujące przerwy, tzw. bezdechy, wymagają interwencji lekarza (mogą być objawem poważnych chorób). Są uważane za jedną z przyczyn tzw. śmierci łóżeczkowej niemowląt.

 

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez kiti dnia 26 listopada 2011, godz. 23:39

  Absoluynie nie zgadzam sie z porada o ukladaniu dziecka do snu. Po ulozeniu dziecka na pleckach bardzo latwo o zaksztuszenie i uduszenie. Kladac malucha na boku mozna tego uniknac.
  Na brzuszku do snu dziecka bym nie ulozyla, choc np w Szwecji jest to pozycja zalecana przez lekarzy.


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię