Gdy niemowlę nie lubi kąpieli

Kąpiel noworodka to prawdziwe wyzwanie dla młodych rodziców. Zwłaszcza pierwsze próby są przez nich wykonywane z duszą na ramieniu. Z czasem jednak codzienna kąpiel powszednieje i staje się stałym elementem każdego wieczoru – o ile Wasz maluch lubi wodę i nie ma nic przeciwko wodnym zabiegom. W przeciwnym przypadku każda kąpiel może zamienić się w przykre przeżycie, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.

Noworodek płacze przy kąpieli

Powodów, przez które noworodek płacze przy kąpieli może być wiele. Najbanalniejszym z nich jest zdenerwowanie rodziców, które udziela się malcowi. Drżące ręce taty, mama szukająca w popłochu kosmetyków do kąpieli, gwałtowne ruchy, wzajemne posykiwanie na siebie i pospieszanie – dziecko szybko wyczuje Wasze nastroje i zdenerwowanie się mu błyskawicznie udzieli. Krzyk w niebogłosy będzie pewny jak w banku, a potem już sam widok wanienki będzie wywoływał niechęć dziecka.

via GIPHY

Powodem do niechęci przed kąpielą może być również przeskok temperatur, który deprymuje malca. Zanurzanie w ciepłej wodzie, nawet gdy ma ona odpowiednią temperaturę i nie jest zbyt gorąca, może sprawić, że noworodek się zdenerwuje i zacznie krzyczeć w niebogłosy. Do tego dochodzą zimniejsze podmuchy powietrza, które owiewają mokrą skórę dziecka. Zadbaj, by w łazience było ciepło. Zminimalizujesz dzięki temu różnice temperatur. Przy bardziej wrażliwym malcu możesz spróbować sposobu naszych babek. Noworodka owiń ściśle pieluchą tetrową. Zanurz go w niej w wodzie, jednakże pamiętaj, by cały czas była ciepła i nie wystygła. Odchylaj tylko niewielkie fragmenty pieluszki i kolejno myj poszczególne części ciała dziecka.

To, że noworodek nie lubi kąpieli, może również wynikać z obawy przed akustyką w łazience. W tym pomieszczeniu wszystkie dźwięki są nasilone, a dodatkowo woda w rurach szumi. Spróbuj uspokoić maluszka zagadywaniem go przez cały czas. Odwróci to jego uwagę od otoczenia. Możesz również przynieść do łazienki radio i puszczać niezbyt głośną muzykę. Zagłuszy ona wszystkie inne dźwięki.

Jak przygotować się do kapieli niemowlaka?

Dobrze przygotuj się do kąpieli. Woda niech będzie już napuszczona do wanienki, gdy wniesiesz dziecko do łazienki. Jej szum podczas nalewania może dodatkowo stresować malca. Miej pod ręką wszystkie niezbędne kosmetyki, a także przygotowaną myjkę i ręczniczek. Zbyt długa kąpiel czy nerwowe szukanie szamponu może szybko zirytować malucha. Po kąpieli sprawnie osusz ciałko dziecka, załóż uprzednio przygotowaną pieluszkę i ubierz go w nocne ubranko.

Dlaczego kąpieli boi się starsze dziecko?

Jeśli do tej pory kąpiel przebiegała bezproblemowo, a Twój nieco starszy już maluch reaguje histerycznie na widok łazienki, to postaraj się zidentyfikować problem. Powodów może być kilka:

  1. Dziecko czuje się niepewnie w „dorosłej” wannie. Trudno mu w niej zachować równowagę. Pomocna może być tutaj mata do wanny, dzięki której maluch będzie czuł pewne podłoże pod pupą.
  2. Odpływ wody, który ją głośno zasysa, wywołując przy tym dźwięki, które w uszach malucha brzmią naprawdę strasznie. Podobny strach może wywoływać szum i bulgotanie wody w rurach.
  3. Mycie główki, a konkretniej zalewająca przy tej czynności buzię woda. Czy wiesz, że polewanie wodą twarzy jest jedną z form tortur? Niewinna kąpiel i przypadkowe popłynięcie wody na buzię, może wywoływać w malcu podświadomy, zakodowany w głębi umysłu strach.
  4. Szczypanie oczu. Źle dobrany kosmetyk może zamienić kąpiel w bardzo nieprzyjemne przeżycie, zwłaszcza, gdy dostanie się to oczu malca. Zwracaj baczną uwagę na to, by się tak nie stało.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Gdy niemowlę nie lubi kąpieli

  1. Kąpiel trzeba urozmaicać i sprawić, by dziecko od najmłodszego kojarzył to z zabawą, czymś przyjemnym. Warto zainwestować w kilka fajnych zabawek, które wzbudzą jego ciekawość.

    Tata, Prawo, Rodzice

    Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

    Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

    Czytaj dalej →
    Planowanie ślubu oraz wesela

    Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

    Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

    Czytaj dalej →
    Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

    Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

    Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

    Czytaj dalej →
    Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
    Logo