Pielęgnacja niemowlaka

Paznokcie pod lupą

Prześlij dalej Drukuj
Pielęgnacja niemowlaka: Paznokcie pod lupą

fot. RF

Podstawa to zadbane pazurki
Zbyt długie paznokcie u maluszka to ryzyko zadrapań, np. buźki i oczek. Ponadto, pod płytką gromadzi się sporo zanieczyszczeń i bakterii, a to stanowi potencjalne zagrożenie dla jego zdrowia – przecież rączka w buzi szkraba to dosyć częste zjawisko! Kiedy paznokieć się złamie lub wyszczerbi, jego ostre zakończenie może bardzo łatwo podrażnić delikatną skórę malca. Jeśli chcesz tego mu zaoszczędzić, warto pilnować, aby płytka paznokcia stale miała odpowiednią długość i aby była czysta. Paznokcie najlepiej obcinać zaraz po kąpieli, kiedy są miękkie i nie łamią się. Jeżeli chciałabyś to zrobić o innej porze, zawsze pamiętaj, żeby dokładnie umyć ręce – swoje i malca. Paznokcie u stóp obcinaj „na prosto” (zapobiegnie to ich wrastaniu), u rąk na półokrągło. Najwygodniej i najbezpieczniej skracać je podczas snu malucha. Dziecko się wtedy nie szamocze ani nie wyrywa, dlatego ryzyko skaleczenia jest małe. Jeżeli mimo wszystko pojawi się nawet drobne zadrapanie, zdezynfekuj rankę.

Warto wiedzieć!
Do obcinania paznokci najlepsze są specjalne nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub cążki dla niemowląt. Nigdy nie stosuj zwykłych obcinaczy przeznaczonych dla dorosłych, bo bardzo łatwo nimi skaleczyć dziecko. Nie usuwaj skórek ani nie piłuj maluszkowi paznokci!

Zanokcica
Jest to choroba powstała na skutek uszkodzenia paznokcia. Wtedy bakterie (najczęściej paciorkowca i gronkowca) mają ułatwiony dostęp w głąb tkanki. Do uszkodzenia może doprowadzić: usuwanie skórek, urazy, długotrwałe ssanie palca lub wrastanie paznokcia. Choroba ta objawia się zaczerwienieniem wokół płytki i bolesnym obrzękiem. Może także pojawić się ropa. Jeśli zaobserwujesz takie zmiany u swojego szkraba, koniecznie pokaż chory paluszek pediatrze.

Paznokieć prawdę ci powie
Malutkie, białe plamki na płytce paznokcia tzw. „zakwitanie” może świadczyć o braku mikroelementów w organizmie maluszka. Gdy zaobserwujesz takie zmiany, pokaż je lekarzowi, zapewne poleci wam zmianę diety. Jeżeli natomiast zaobserwujesz, że płytka ma inne zabarwienie, np. lekko sine, zgłoś ten fakt pediatrze. Być może jest to objaw złego krążenia.

Warto wiedzieć!
Jeżeli maluszek „zadarł” paznokieć, przytnij go tak krótko, jak to tylko możliwe. Zabezpiecz następnie paluszek plastrem, aby malec o nic nie zaczepiał. Paznokieć zregeneruje się, kiedy nowa płytka zacznie rosnąć.

UWAGA!
Malec bardzo łatwo może zarazić się grzybicą stóp lub paznokci, jeżeli korzysta z tych samych przyborów toaletowych, co pozostali domownicy.

Źródło: Rodzice10/07

Autor: Anna Zombirt-Końko

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię