Niemowlę

Zmiany na skórze maluszka

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: Zmiany na skórze maluszka

fot. RF

Pewnego dnia zauważasz na skórze swojego smyka wysypkę. Zastanawiasz się co to jest i co robić? Zanim zaczniesz się martwić, pamiętaj: na początku trzeba ustalić przyczynę. To ważne! Bo część zmian na skórze (szczególnie tych, z którymi malec przyszedł na świat) może czasem wyglądać niepokojąco, ale tak naprawdę wcale nie jest groźna. Niektóre z nich (np. drobne krwiaczki) powstały, gdy dziecko przeciskało się przez kanał rodny, inne (np. łuszcząca się skóra) to pozostałość mazi płodowej. Gdy zmiany na skórze pojawiły się później, trzeba koniecznie ustalić skąd się wzięły.

Zwróć wtedy uwagę na to:

  • czy zmiany występują tylko w określonym miejscu;
  • czy są to krostki, a może raczej wypryski ropne;
  • ile ich jest;
  • jak często się pojawiają (To ważne! Spróbuj zaobserwować, czy pojawiły się, np. wraz ze zmianą pory roku, kosmetyków albo rozszerzeniem diety maluszka);
  • czy zmianom skórnym towarzyszą jakieś inne objawy, np. gorączka.

A może to alergia?

Jeśli zaobserwujesz, że po użyciu jakiegoś kosmetyku u malca wystąpiła wysypka, natychmiast go odstaw. Produktami, które mogą uczulać są: kremy, balsamy, ale także proszki do prania oraz często barwniki zawarte w ubrankach. Dlatego dla maluchów lepiej wybierać specjalne kosmetyki do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień, a ubranka prać w proszkach dla niemowląt. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia uczulenia. Warto też uważnie obserwać maluszka, kiedy w jego życiu pojawiają się "nowości". Wysypka czasem pojawia się po zjedzeniu jakiejś potrawy, zabawie ze zwierzęciem czy zażyciu leków. To może wskazywać na alergię.

Nie zapomnij:

Zawsze, przed pierwszym użyciem kosmetyku, warto wykonać test alergiczny. Trzeba nałożyć niewielką ilość preparatu na rączkę malca (najlepiej na przedramieniu) lub za uszkiem. Następnego dnia wystarczy sprawdzić, czy w okolicach posmarowanego miejsca nie pojawiła się wysypka.

Gdy swędzi i piecze

Zmiany alergiczne skóry są bardzo kłopotliwe. Nie tylko brzydko wyglądają, ale mogą spowodować infekcję. Kiedy maluszek będzie pocierał podrażnione miejsce (bywa, że skóra wtedy bardzo swędzi i piecze) może sprawić, że powstaną drobne ranki, a stąd już tylko krok do zakażenia! Dlatego dbaj o to, aby drapiący się malec miał zawsze obcięte paznokcie.

Kiedy zmiany na skórze maluszka spowodowane są alergią, trzeba ustalić jej przyczynę. I (jeśli to możliwe) sprawić, by dziecko nie miało kontaktu z alergenem ? wtedy kłopoty powinny zniknąć.
Krostki, plamki, zaczerwienienia u niemowlęcia to zwykle nic groźnego. Ale gdy nie znikają po kilku dniach skontaktuj się z pediatrą. Z pozoru niegroźnie wyglądające, mogą być objawem alergii lub innej choroby.

 

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię