Pielęgnacja

Pielęgnacja skóry noworodka

Prześlij dalej Drukuj
Pielęgnacja: Pielęgnacja skóry noworodka

fot. RF

Pewnie spodziewałaś się, że twój maluch od pierwszych chwil życia będzie miał idealnie gładką, różowiutką skórę… A tymczasem – spore rozczarowanie: od razu po narodzinach skóra dziecka ma sinawy kolor, jest pomarszczona, często pokryta krostkami i łuszczącymi się plamkami. Ale spokojnie, twojemu dziecku nic poważnego nie dolega! Większość tych zmian jest zupełnie naturalna i nie trzeba ich leczyć. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, której podstawą jest właściwe oczyszczanie, a następnie nawilżanie.

Skóra cienka jak pergamin
Maluch rodzi się ze skórą, która jest prawie dwa razy cieńsza niż u dorosłego człowieka. Na dodatek nie ma jeszcze całkiem wykształconych mechanizmów ochronnych – gruczoły potowe oraz łojowe nie są jeszcze do końca uformowane, a więc wciąż nie pełnią właściwych sobie funkcji.
Co to oznacza w praktyce? Skóra nie jest po prostu wystarczająco chroniona przed brudem oraz wysuszeniem, a tym samym przed podrażnieniami. Często bardzo trudno zauważyć objawy suchości skóry. W jednym z badań np. prawie 90 procent matek pytanych o stan skóry własnego dziecka wyraziło przekonanie, że jest ona właściwie nawilżona, podczas gdy u ponad 60 procent z tych dzieci zdiagnozowano w czasie badania klinicznego objawy suchości skóry.
Delikatnej skóry maluszka nie wolno więc pozostawiać samej sobie – może być odwodniona, spragniona i podrażniona, chociaż pierwsze oznaki suchości nie będą jeszcze widoczne. Trzeba jej pomóc się bronić, szczególnie, że kłopoty z wysuszeniem mogą pojawić się bardzo szybko, bo sprzyja im wiele naturalnych czynników zewnętrznych.

Powody przesuszenia
Na wysuszenie skóry malucha największy wpływ ma… powietrze i woda. Jak zatem widzisz, nie trudno o kłopoty. Latem wysuszająco na skórę działa słońce oraz nagrzane powietrze, zimą zaś mróz i szczególny mikroklimat, który tworzymy w domu, gdy uruchamiamy ogrzewanie (wówczas wysuszeniu ulega nie tylko skóra malca, ale także i śluzówka nosa – stąd częstsze niż latem katarki). Skórę wysusza również woda, szczególnie jeśli zawiera dużo chloru – czyli poczciwa kranówka oraz woda z basenu.

Grunt to pielęgnacja
Nawilżanie skóry warto zacząć już w kąpieli i do mycia używać wyłącznie produktów (płynów, żeli, specjalistycznych mydełek), które delikatnie oczyszczają skórę, nie usuwając przy tym delikatnej bariery ochronnej skóry. Jednym słowem – preparaty takie powinny jednocześnie myć i nawilżać (muszą zawierać składniki natłuszczające, ochronne – informację o nich znajdziesz na opakowaniu lub w ulotce). Świetnym pomysłem jest też wlanie dodatkowo do wanienki kilku kropel oliwki niemowlęcej, która doskonale chroni skórę przed utratą wilgoci. Ale uwaga! Musisz wówczas bardzo uważać na smyka (szczególnie starszego), ponieważ wanna będzie śliska i łatwo się w niej przewrócić!

Nawilżanie po kąpieli
Po kontakcie z wodą następuje ciąg dalszy „pojenia” skóry, możesz użyć balsamu dla niemowląt, kremu lub oliwki. Ta ostatnia nałożona na mokrą skórę utrzymuje 10 razy więcej wilgoci niż wiele balsamów i kremów. Jeśli zaś chodzi o kremy i balsamy dla niemowląt najlepsze są te, które zawierają wit. E i oleje roślinne, a nie mają w składzie sztucznych barwników i konserwantów. To gwarantuje, że będą nawilżać, nie wywołując jednocześnie podrażnień oraz uczuleń. Najlepiej nakładać je po kąpieli – wówczas lekko rozgrzana skóra łatwiej chłonie odżywcze składniki. Jeśli zaś w ciągu dnia zauważysz objawy wysuszenia (np. łuszczące się plamki), przetrzyj je solą fizjologiczną (oczyścisz je) i posmaruj kremem nawilżającym.
Jeśli mimo zabiegów pielęgnacyjnych skóra dziecka jest sucha i łuszczy się, skonsultuj się z pediatrą. Być może nie jest to problem z nawilżaniem, ale objaw uczulenia.

Źródło: Rodzice 07/09

Autor:

Agnieszka Czechowska


Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez karolinua dnia 14 października 2014, godz. 09:50

  ja stosuję dermokosmetyki z linii lichtena, kupiłam najpierw dla dziecka ale teraz kupuję też dla siebie. są naprawdę świetne - nawilżają, natłuszczają i dodatkowo znikają przebarwienia, dla mnie to odkrycie roku.


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię