Niemowlę

A co do picia?

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: A co do picia?

fot. RF

WODA

To ty jesteś pierwszym nauczycielem smaków dla twojego dziecka! Dlatego już na początku zatroszcz się o to, by malec polubił smak czystej wody, bo to najzdrowszy napój na świecie. Dziecku najlepiej serwuj wodę, która jest przeznaczona specjalnie dla niemowląt – taką o niskiej zawartości minerałów (szczególnie sodu). Przed podaniem gotuj ją przez co najmniej 5 minut, a potem schłódź. Nie dosładzaj jej – twój maluszek nie potrzebuje „pustych kalorii” z cukru. Jeśli przyzwyczaisz malca do picia wody, możesz być pewna, że to zaprocentuje w przyszłosci. Po pierwsze, twój szkrab będzie miał nawyk sięgania po wodę, a przecież dorosły powinien wypijać jej co najmniej 2 litry dziennie! Po drugie, picie wody, a nie soków czy herbatek uchroni zęby maluszka przed próchnicą. Woda doskonale wpływa także na trawienie i jest wprost niezastąpiona podczas upałów, kiedy twój szkrab bardzo się poci. A jeśli dziecko ma już ząbki (które myjesz mu po kolacji!), a budzi się nocą, podawaj mu wtedy po prostu... wodę!

HERBATKI

Niemowlęta powinny pić wyłącznie takie herbatki, które przeznaczone są specjalnie dla nich. Zwykle są to herbatki rozpuszczalne. Na opakowaniu znajdziesz informację, od którego miesiaca życia możesz je podawać szkrabowi. Zacznij od serwowania herbatek ziołowych, potem podaj ziołowo- -owocowe, a na końcu owocowe. Nie rób zbyt mocnych, bo takie mogą zaszkodzić malcowi, a poza tym szkrab niepotrzebnie będzie przyzwyczajał się do słodkiego smaku. Wśród herbatek ziołowych znajdziesz takie, które pomogą w przezwyciężaniu małych dolegliwości (nie tylko maluszka, ale i mamy karmiącej). Są wśród nich, np. herbatka na przeziębienie, uspokajająca czy ułatwiająca trawienie. Pamiętaj jednak o tym, że herbatki są słodzone, dlatego nie podawaj ich zbyt wiele maluszkowi (maksymalnie 150 ml na dobę).

SOKI

Dzieciom, które karmione są mlecznymi mieszankami, można rozpocząć podawanie soków już w piątym miesiącu życia. Maluszki karmione piersią pierwszych soczków spróbują dwa miesiące później, czyli w siódmym miesiącu. „Soczkową przygodę” rozpoczynamy od podania maluszkowi soku jabłkowego. Warto wiedzieć, że zawiera on dużo witamin i składników mineralnych. Jest naturalnie słodki, gdyż ma w sobie owocowe cukry proste. Pamiętajmy, żeby jednak nie dosładzać napojów dla dzieci. Jeżeli maluszek „krzywi się” po wypiciu jakiegoś soczku, lepiej podać mu produkt innej firmy. Warto pamiętać, że tak wśród soczków, jak i wśród owoców, jedne są bardziej słodkie, a inne mniej. Dlatego warto szukać ulubionych smaków szkraba. Gdy malec będzie miał 10 miesięcy można zacząć podawać mu soczki z dodatkiem owoców egzotycznych. Trzeba jednak zachować przy nich ostrożność, bo posiadają silne właściwości alergizujące. Warto także wiedzieć, że soki przecierowe (czyli takie z miąższem) dobrze wpływają na przemianę materii i są kaloryczne, więc jeśli szkrab wypije sporo takiego soczku to długo nie będzie głodny.

CO DLA KOGO?

 • Maluszek karmiony wyłącznie piersią nie potrzebuje dodatkowej porcji płynów. Pokarm mamy to bowiem i jedzenie, i picie – dwa w jednym. Malec karmiony mlekiem modyfikowanym od początku potrzebuje do picia wody.
 • Dzieci, które oprócz mleka mamy zaczynają już jeść pierwsze pokarmy stałe, muszą dostawać dodatkową porcję picia (może to być maminy pokarm). Im więcej maluszek dostaje dorosłego jedzenia tym więcej powinien pić.
 • Nie podawaj szkrabowi czarnej, zielonej i czerwonej herbaty. Zawierają one teinę, która utrudnia wchłanianie żelaza i witaminy C oraz hamuje przyswajanie wapnia. Na własną rękę nie podawaj też żadnych ziół - mogą szkodzić!

Źródło: Rodzice 01/08

Autor: Edyta Łancuncewicz-Mazurkiewicz, konsultacja: Elżbieta Banaś, dietetyk z CZD

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Petra dnia 13 kwietnia 2015, godz. 16:02

  Ja swojemu dziecku od samego początku podawałam przefiltrowaną wodę kranową, chyba większośc matek tak robi, niektóre nawet tylko przegotowana daja, ja wole przefiltrować w moim dzbanku Dafi, przynajmniej mam pewność do jej czystości.


 • dodany przez Baska dnia 29 lutego 2012, godz. 13:13

  Dziecku można spokojnie podawać gotowaną wodę z kranu, przynajmniej u nas w Warszawie. Przechodzi tyle testów i badań, że nie ma mowy o jakiś zanieczyszczeniach - jeśli oczywiście ma się dobre rury w budynku, nie jakieś zardzewiałe.


  (2 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię