Żywienie

Prawidłowe odżywianie niemowląt w 1. roku życia

Prześlij dalej Drukuj
Żywienie: Prawidłowe odżywianie niemowląt w 1. roku życia

fot. Shutterstock.com

Z każdym miesiącem rosną potrzeby niemowlęcia na składniki odżywcze. I, niestety, samego mleka już nie wystarczy, by ich zaspokoić. Pojawia się konieczność wprowadzenia do diety malucha pokarmów uzupełniających, które dostarczają witamin i mikroelementów oraz przygotowują organizm dziecka do bardziej urozmaiconego jadłospisu na dalszym etapie rozwoju. Jak zatem prawidłowo wprowadzać nowe pokarmy?

Pierwsze zmiany w diecie

Do czwartego miesiąca życia dieta niemowlaka pozostaje bez zmian – dziecko żywi się mlekiem naturalnym lub modyfikowanym, w zależności od zaleceń lekarza oraz osobistych preferencji i możliwości mamy. Wówczas maluch ma rozwinięte jedynie umiejętności ssania i połykania, więc podawanie innych pokarmów niż płynne, nie wchodzi w grę. Mniej więcej od 4. do 6. miesiąca życia dziecko nabywa umiejętności, które wskazują, że można wprowadzać dietę uzupełniającą: potrafi się utrzymać w pozycji półsiedzącej, kontroluje ruchy głowy i szyi, akceptuje w buzi papkowaty pokarm, z czasem też uczy się otwierać usta przy zbliżaniu łyżeczki. To jest właściwy moment na wpisanie do jadłospisu jednego posiłku dziennie składającego się z gładkich puree. Mogą to być gotowane i zmielone na papkę warzywa (np. marchew lub ziemniaki) albo owoce (banany lub jabłka). Od 5. miesiąca życia (a na pewno nie później niż od 6. m.ż) dziecku należy zacząć podawać w małych ilościach produkty zbożowe w postaci kasz, soki przecierowe bez cukru (do 150 ml na dobę) oraz wodę bez ograniczeń.

Po 6. miesiącu życia

Gdy dziecko osiągnie pół roku, posiada początkową umiejętność rozdrabniania językiem i wypychania pokarmu z ust. Wciąż jednak ma silnie rozwinięty odruch ssania, dlatego wciąż jest żywione mlekiem, jednak butelka lub pierś mamy coraz bardziej są wypierane przez pokarmy uzupełniające. Zalecany schemat żywienia niemowląt w 7. miesiącu życia uwzględnia wprowadzenie do diety mięsa (co najwyżej dwie łyżeczki dziennie drobiu, królika, wołowiny lub jagnięciny) oraz kurzych jaj (zarówno białko, jak i żółtko) w postaci ugotowanej, a następnie zmiksowanej. To jest też właściwy moment na serwowanie dziecku ryb, najlepiej tłustych morskich, jak śledź, makrela czy łosoś.

Prawie roczne dziecko

Około 9. miesiąca życia niemowlę potrafi żuć, gryźć, oczyszczać łyżeczkę wargami, coraz bardziej kontroluje swoje ruchy umożliwiające samodzielne jedzenie. Pediatrzy zalecają w tym okresie podawanie dziecku do 2-3 posiłków uzupełniających dziennie. Żywienie niemowląt od 9. do 12. miesiąca życia uwzględnia podawanie rozgniecionych gotowanych warzyw i owoców oraz posiekanych surowych: marchwi, jabłka, gruszki, pomidora. Dziecko może dostawać już kasze i pieczywo, przetwory mleczne (jogurt, kefir, sery), mięso (do czterech łyżeczek dziennie), wodę i soki. Po ukończeniu 1. roku życia pod warunkiem utrzymywania zbilansowanej diety dziecko może otrzymywać wszystkie pokarmy z rodzinnego stołu.

Dziecko decyduje kiedy i ile je

Najnowszy schemat zdrowego żywienia niemowląt wprowadza też istotne zmiany w kwestii podawania pokarmów. O ile wcześniejsze zalecenia zawierały informacje na temat objętości każdego posiłku, o tyle ostatnio pediatrzy stwierdzili, że to dziecko ma decydować kiedy chce zjeść i ile. W obawie przed przekarmianiem i rosnącym problemem otyłości niemowląt i dzieci zadecydowano, że posiłki należy dostosować do apetytu malucha. Rodzice muszą jedynie regularnie kontrolować wzrost masy ciała niemowlęcia.

Dodaj artykuł do

  • Wykop
  • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię