Niemowlę

Kiedy wreszcie prześpi noc

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: Kiedy wreszcie prześpi noc

fot. Shutterstock

Sen jest potrzebny dziecku nie tylko po to, by odpoczęło. Śpiąc rośnie (podczas fazy snu głębokiego wydziela się hormon wzrostu) i "uczy się" (mózg porządkuje wszystkie informacje, które dotarły do niego w fazie czuwania, zapamiętuje i segreguje przeżycia). Na twoje nieszczęście dziecko potrafi czerpać od snu wszystko co najlepsze, budząc się jednak co kilka godzin. A ty marzysz, by wreszcie spało całą noc aż do rana. Co zrobić, by ta chwila nadeszła jak najszybciej?

JUŻ NIE ŚPIĘ BO...

...dlaczego miałbym spać? Może się pobawimy?

Noworodek nie rozróżnia nocy od dnia. W brzuszku mamy panowała ciemność, więc zasypiał (np. gdy spacerowałaś po parku) i rozrabiał (np. o północy), kiedy tylko miał na to ochotę. Takie same zwyczaje ma tuż po urodzeniu. Dopiero potem stopniowo zauważa, że nocą jest ciemno i cicho, a podczas dnia jest wiele atrakcji, których nie warto przegapić. Już po kilku tygodniach większość niemowląt wpasowuje się w rytm "dzień-noc". Wtedy sen nocny wydłuża się, a ilość drzemek dziennych maleje i ich czas skraca się.

...jestem głodny.

Pojemność żołądka niemowlęcia jest niewielka. Dziecko może zjeść tylko tyle, by zaspokoić głód na 2-3 godziny, niezależnie od tego, czy to jest dzień czy noc. Wszystko się zmienia, gdy malec dorasta. Kiedy ma już około pół roku, jest w stanie przespać całą noc (6-8 godzin) bez wybudzania się na posiłki. Niektóre mamy łączą to też z faktem, że w tym okresie rozszerzają dietę dziecka - podają wieczorem kaszę, która jest na tyle sycąca, że malec dłużej wytrzymuje bez jedzenia. I pewnie mają rację... Jeśli jednak twój 8-miesięczny maluch budzi się w nocy, nie karm go, gdy tylko otworzy oczy. Pozwól mu pogrymasić przez kilkanaście minut (pogłaszcz go, przytul), a jedynie w ostateczności nakarm. Dzięki temu wydłużysz czas niejedzenia. Warto też nauczyć malca zasypiać nie przy piersi.

...zawsze jest cicho, a ten szmer przeszkadza mi spać.

Jeśli przyzwyczaiłaś dziecko do idealnej ciszy, kiedy śpi, nic dziwnego, że budzi się, gdy tylko usłyszy np. szczęk mytych naczyń. Nie oznacza to jednak, że tak będzie już zawsze. Zacznij stopniowo przyzwyczajać je do "hałasu". Najpierw włączaj spokojną muzykę w drugim pokoju, a potem w tym, w którym śpi.

...obudziłem się. I co dalej?

Podczas nocy następują po sobie fazy tzw. snu głębokiego i płytkiego. A potem jest "krótka pobudka". Niektóre dzieci przewracają się na drugi bok i szybko znów zasypiają (rodzice śpią spokojnie, nieświadomi tych pobudek). Inne zaś nie potrafią ponownie zapaść w sen, rozbudzają się i... wybuchają płaczem. Można jednak próbować to zmienić. Kiedy maluch zapłacze w nocy, nie biegnij do niego od razu, nie kołysz w ramionach, tylko odczekaj chwilę. W przeciwnym razie uzależni się od pomocy rodziców i będzie za każdym razem ją egzekwował. Zacznij również stopniowo przyzwyczajać malca do samodzielnego zasypiania we własnym łóżeczku - gdy zapada w sen np. na rękach mamy albo w łóżku rodziców, a budzi się w środku nocy w swoim, jest wystraszone, bo nie wie, dlaczego tak się dzieje.

Większość półrocznych dzieci przesypia noc, po skończeniu półtora roku śpią do rana już niemal wszystkie.

BĘDĘ LEPIEJ SPAŁ JEŚLI TYLKO...

...zrobisz mi masaż.

Najpierw ciepła kąpiel, a potem kilka minut czułego głaskania i delikatnego całowania całego ciała maleństwa rozluźni je i zwiększy apetyt na sen.

...w mojej sypialni będzie świeże powietrze.

Dokładnie wywietrz pokój, zanim ułożysz dziecko do snu. Jeśli nie ma mrozu, zostaw na noc lekko uchylony lufcik.

...nie będzie mi ani za gorąco, ani za zimno

Ubieraj dziecko w przewiewną, bawełnianą piżamkę. Zadbaj o to, by w pokoju była zawsze odpowiednia temperatura, czyli około 20-22 st. C.

...będzie grała spokojna, odprężająca muzyka

Włącz cichutko Mozarta albo tzw. muzykę relaksującą (np. śpiew ptaków, szum morza).

...będę wiedział, że pora snu już właśnie nadeszła

Wprowadź wieczorny rytuał - niech codziennie o tej samej godzinie odbywają się zawsze te same czynności, np. kąpiel, a po niej czytanie książki.

Autor: Marta Nowik

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Ela dnia 22 października 2014, godz. 20:10

  Cześć mój prawie 7 miesięczny syn do niedawna budził się co 2h w nocy... byłam juz wykończona tym i koleżanka pożyczyła mi książkę: Każde dziecko może nauczyć się spać, Kast-Zahn Annete i to był strzał w dziesiątkę. Po kilku dniach stosowania się do zaleceń zaczęło się poprawiać a po ok 6 dniach syn śpi od 19.30 do ok 7 i budzi się tylko raz ok 5.30 na karmienie. Naprawdę polecam każdemu metody z tej książki. Także dzienne drzemki się uregulowały. Jest super :)


 • dodany przez marta dnia 28 lipca 2014, godz. 17:13

  nie masz powodu sie martwić.Moja córeczka od 4 doby swojego życia przesypiała całe noce i tak jest do dnia dzisiejszego a ma 8 lat :-) Nie wybudzałam Jej nigdy do karmienia ponieważ mój lekarz powtarzał , że skoro śpi i sie nie budzi do jedzenia tzn że nie jest głodna.Jak zgłodnieje,to da znać :-) Maleńka kładziona spać o godź.20:00 spała do 7:00 rano.Teraz mamy 3 m-nego synka i marzę o tym,aby spał tak,jak córeczka.Niestety każde dziecko jest inne i nasz maluszek przesypia max 5godz.i budzi się do jedzenia.


 • dodany przez anka dnia 24 maja 2013, godz. 20:45

  Nasza coreczka ma dopiero 4 tygodnia. Klade ja spac okolo 19-20. Potrafi pszespac 8 godzin i obudzic sie dopiero o 4 w nocy. Co mam zrobic, by bydzila sie okolo 23 na jedzenie i spala wtedy 8 godzin do rana. Czy moze poprostu mam sie do niej dostosowac? I czy to wogule jest normalne, ze ona juz teraz spi 8 godzin? Bardzo byla bym wdzieczna za odpowiedz.


  (3 Komentarze)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię