Kolejność wychodzenia zębów u dzieci

Kolejność wychodzenia zębów u dzieci to jedno z tych zagadnień, które żywo interesuje wszystkich rodziców. Pierwsze zęby u niemowląt to ważne wydarzenie. Niekiedy pojawiają się niemal niezauważalnie. Bywa jednak i tak, że już na tydzień przed ząbkowaniem dziecko staje się bardzo drażliwe, a samemu procesowi towarzyszy silny ból dziąseł prowadzący nawet do wysokiej gorączki. Jak więc przygotować się na ząbkowanie?

Kolejność wychodzenia ząbków u dzieci: Najważniejsze fazy

Kolejność wyrzynania się zębów nie zawsze jest taka sama, co do zasady jednak najpierw pojawiają się dolne jedynki lub dwójki. Z pierwszymi zębami mamy na ogół do czynienia w szóstym miesiącu życia dziecka, choć nawet ząbkowanie zaczynające się dwa miesiące wcześniej nie powinno nikogo niepokoić. Kolejność wyrzynania się ząbków jest uzależniona przede wszystkim od predyspozycji genetycznych, najczęściej jednak relatywnie trzeba czekać tak na czwórki, jak i na trójki, a więc kły.

Samo ząbkowanie charakteryzuje się też tym, że można dzielić je na trzy okresy.

  1. Od szóstego do osiemnastego miesiąca pojawiają się jedynki oraz dwójki.
  2. Do końca drugiego roku życia dziecko ma już pierwsze kły i ząbki trzonowe.
  3. Do końca trzeciego roku życia dziecko ma piątki (drugie zęby trzonowe).

Jak pomóc dziecku które ząbkuje?

Pierwszym objawem ząbkowania jest ślinienie się, gdy więc objaw ten przybiera na sile, dobrze jest pomyśleć o śliniaczku zakładanym nie tylko do posiłków, ale i na co dzień. Co ważne, powinien być on wykonany z bawełny. Dziecko na pewno będzie próbowało włożyć go sobie do buzi, dobrze jest więc mieć pewność, że materiał będzie na tyle miękki, że nie doprowadzi do podrażnień.

W tym samym czasie należy liczyć się z ryzykiem pojawienia się zaczerwienienia wokół buzi. Odpowiadają za nie enzymy trawienne obecne w ślinie, warto więc pamiętać o tym, aby przynajmniej kilka razy dziennie przemywać ciepłą wodą zaczerwienione miejsce. Dobrym pomysłem jest smarowanie go tłustym kremem zwłaszcza, że w sprzedaży dostępne są dziś rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o niemowlętach.

Innym objawem zwiastującym ząbkowanie, który może być niebezpieczny dla zdrowia, jest też tendencja do wkładania do buzi każdego napotkanego przez dziecko przedmiotu. Trudno z tym walczyć, znacznie lepszym rozwiązaniem jest więc sprawienie maluchowi kilku miękkich zabawek i troszczenie się o to, aby były one czyste.

Warto też zastanowić się nad tym, jak zapobiegać stracie przez malucha apetytu. Nie jest to zjawisko rzadkie, smoczek często naciska bowiem na obolałe dziąsła. Ponownie warto odstąpić od zmuszania dziecka do jedzenia w tradycyjny sposób. W tym okresie znacznie lepszym rozwiązaniem jest karmienie malucha łyżeczką. Jest to bardziej czasochłonne, nie naraża jednak dziecka na niepotrzebne cierpienie.

Gdy pojawia się gorączka

Gorączka jest chyba najbardziej niepokojącym objawem ząbkowania, nie dziwi więc to, że wielu rodziców nie ukrywa przerażenia z jej powodu. Tak długo, jak nie przekracza ona 38 stopniu, nie ma powodów do niepokoju, choć dobrze jest przez cały czas ją monitorować. Można też próbować ją łagodzić, na przykład poprzez podawanie herbatki z lipy. Sytuacja komplikuje się w tym samym momencie, w którym temperatura rośnie zwłaszcza, jeśli zaczyna jej towarzyszyć biegunka, wysypka, a nawet wymioty. W takim przypadku należy odwiedzić lekarza, kolejne objawy mogą bowiem świadczyć o rozwoju infekcji.

Katar przy ząbkowaniu

U niektórych dzieci przy ząbkowaniu pojawiają się charakterystyczne objawy dla przeziębienia. Jednym z nich jest katar, który jeszcze bardziej uprzykrza dziecku ten okres. W momencie gdy zmęczony bólem maluch zasypia budzi go ściekający do gardła katar. Spróbuj jeszcze w czasie najgorszego płaczu wyciągnąć katarek fridą lub połóż malucha na brzuszku.

Jak dbać o zęby niemowlęcia?

Ząbkowanie to także czas, w którym warto pomyśleć o właściwej higienie jamy ustnej. Nie ma więc znaczenia, jaka jest kolejność ząbkowania – już w chwili pojawienia się pierwszych zębów należy przystąpić do ich mycia – najlepiej dwa razy dziennie. W sprzedaży dostępne są dziś miękkie szczoteczki wykonane z silikonu i stworzone właśnie z myślą o najmłodszych dzieciach. Mają one miękkie włosie i niewielką główkę, są więc wygodne w użyciu.

Tak długo, jak dziecko nie opanuje odruchu wypluwania, dobrze jest też stosować pasty, które nie zawierają fluoru.

Według aktualnych wytycznych na temat indywidualnej profilaktyki fluorkowej, przy zastosowaniu śladowej ilości pasty należy stosować pastę o zawartości fluoru 1000 PPM. Przy takiej ilości pasty, jest to całkowicie bezpieczne, jednocześnie ma pozytywne działanie na szkliwo zębów.
lek. dent. Tomasz Łukasik

Bez względu na to, jaka jest kolejność wychodzenia zębów u dzieci i czas ich pojawiania się należy pamiętać o tym, że dobre nawyki związane z higieną jamy ustnej zdobyte we wczesnym dzieciństwie, będą procentować także w dorosłym życiu.

W oczekiwaniu na pierwszy ząbek

Pierwszy ząbek to najczęściej któraś z dolnych jedynek. Zaczyna wychodzić między 6, a 11 miesiącem. Zdarzają się jednak niemowlaki, które już w trzecim miesiącu mogą pochwalić się pierwszymi ząbkami.
Czasami pierwszy ząbek jest dla całej rodziny niespodzianką. Jego wychodzenie nie wiąże się z żadnymi objawami. Niestety takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Sprawdź: 3 rady na bolesne ząbkowanie >>>>

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo