Niemowlę

Płacz od A do Z

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: Płacz od A do Z

fot. RF

Kiedy tylko usłyszycie płacz swojego dziecka, czujecie niepokój, prawda? To zupełnie normalne! Pamiętajcie jednak, że dla maleńkiego człowieka płacz jest czymś tak naturalnym jak jedzenie czy spanie. To przecież jego jedyny sposób porozumiewania się z otoczeniem! A tyle ma do powiedzenia! Na początku może być trudno rozpoznać powód łkania smyka. Ale już wkrótce odróżnicie łzy wywołane głodem od tych spowodowanych bólem, znudzeniem, zmęczeniem, pełną pieluszką, chłodem, ząbkowaniem, infekcją, tęsknotą czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Nasz przewodnik wam to ułatwi.

A jak ATAK
Czego? Oczywiście kolki! Przez pierwsze trzy miesiące życia (czasami jeszcze dłużej) dokucza ona malcom bardzo często. Płacz spowodowany kolką rozpoznasz po tym, że zaczyna się gwałtownie, zwykle o stałej porze (najczęściej późnym popołudniem lub wieczorem) i może trwać nawet kilka godzin. Niemowlę krzyczy tak bardzo, że robi się czerwone na buzi, ma mocno napięty brzuszek i podkurcza nóżki. (Jak radzić sobie z tą dolegliwością przeczytasz na str. 24).

B jak BEZDECH
Zdarza się, że dziecko zanosi się płaczem tak bardzo, że traci oddech, sinieje na twarzy i robi się sztywne. Wygląda to bardzo groźnie, ale nie trać głowy! Delikatnie wdmuchnij mu do buzi powietrze obejmując ustami jego usta (albo usta i nosek). Gdy regularny oddech nie powróci – zaraz wezwij pogotowie.

C jak CZAS
Działa na twoją korzyść! Pamiętaj o tym, gdy w środku nocy brakuje ci cierpliwości! Większość noworodków płacze średnio dwie godziny dziennie. Ile dokładnie, to sprawa bardzo indywidualna (niektóre maluchy potrafią łkać nawet przez pół dnia). Pocieszająca jest jednak wieść, że zdecydowana większość dzieci płacze znacznie mniej już od trzeciego miesiąca życia.

D jak DZIĄSEŁKA
Obserwuj je pilnie. Gdy zauważysz, że stają się obrzmiałe i rozpulchnione, to znak, że zaczęło się ząbkowanie. Możesz więc spodziewać się częstego płaczu i marudzenia maluszka. Sięgaj po żel przeciwbólowy do smarowania dziąsełek i żelowy gryzak schłodzony w lodówce.

E jak EMOCJE
Jeśli się denerwujesz, dziecko też się denerwuje. A gdy jesteś spokojna, ono czuje się bezpiecznie. Panuj nad emocjami i nie krzycz na płaczące niemowlę! Możesz być pewna, że nie robi tego po to, by cię zdenerwować.

F jak FRUSTRACJA
Może cię dopaść, gdy robisz co tylko możesz, a smyk nie przestaje płakać. Poproś wtedy kogoś bliskiego, żeby choć przez kwadrans zajął się maluchem. W tym czasie zrób sobie herbatę albo wyjdź na spacer (lub przynajmniej do innego pokoju). A gdy jesteś w domu sama, zostaw „małego beksę w łóżeczku (spokojnie, nic mu się nie stanie!), podejdź do okna na kilka chwil, odetchnij głęboko i postaraj się opanować.

G jak GŁOS
Dziecko potrafi bez trudu rozpoznać twój głos już w życiu płodowym i jest to jego ulubiony dźwięk! Ty też wiesz coś o tym, prawda? Choć każdy noworodek płacze inaczej, to pokrzykiwanie swojego maluszka rozpoznawałaś bez trudu już w szpitalu, i to z odległości kilkudziesięciu metrów! (Naukowcy zapewniają, że świeżo upieczonej mamie zajmuje to z reguły zaledwie 16 sekund!).

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Komentarze do tego artykułu
> Napisz komentarz
 • dodany przez Magda dnia 22 marca 2013, godz. 19:27

  A jak uspokoić i rozpoznać płacz niemowlaczka? zapraszam na dlaczegoplacze.wordpress


  (1 Komentarz)

  Napisz komentarz

  Imię / Nick
  e-mail

  Wygeneruj inny kod


  Komentarz (maks. 1000 znaków)

  Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


  Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
  REKLAMA

  KSIĘGA IMION

  Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
  i historię