Niemowlę

Mierzymy temperaturę

Prześlij dalej Drukuj
Niemowlę: Mierzymy temperaturę

fot. RF

Podwyższona temperatura u małych dzieci nie zawsze świadczy o pogorszeniu ich stanu zdrowia. Dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconej termoregulacji, dlatego nie martw się, kiedy czasem odczyt będzie odbiegał od ogólnie przyjętej normy o kilka kresek. To normalne.

Przygotowanie

Zanim zaczniesz mierzyć temperaturę maluszkowi postaraj się go uspokoić – utul, zaśpiewaj kołysankę, poszeptaj coś cichutko do uszka... Jest to ważne, bo na skutek krzyku i płaczu temperatura ciała smyka nieco wzrasta i wynik pomiaru może być błędny. Warto także pamiętać, że wysokość temperatury zależy od miejsca pomiaru i rodzaju termometru: temperatura ciała mierzona w odbycie (prawidłowa 37,1ºC) jest o ok. 0,5ºC wyższa od tej mierzonej pod pachą (36,6ºC).

Sprawdzanie

Małym dzieciom najlepiej mierzyć temperaturę w pupie – wtedy pomiar jest najdokładniejszy. Maluszka z odkrytymi pośladkami połóż na boku. Jeśli będziesz używać termometru rtęciowego, nie zapomnij go „strzepnąć” tak, aby słupek rtęci nie przekraczał 35,6ºC. Końcówkę termometru (rtęciowego lub elektronicznego) posmaruj wazeliną i delikatnie wsuń do odbytu (ok. 2 cm). Przytrzymaj termometr (i malca też) przez 2 min. i odczytaj pomiar. Po mierzeniu umyj termometr wodą z mydłem, osusz i przetrzyj wacikiem ze spirytusem. Aby sprawdzić temperaturę pod pachą, zdejmij dziecku ubranko z jednego ramienia. Sprawdź czy skóra pod pachą jest sucha, a potem wsuń termometr. Przyciśnij rączkę dziecka, tak aby termometr nie wypadł. Następnie przytul malca do siebie ramieniem i poczekaj ok. 4–5 min na wynik mierzenia. Pamiętaj, że termometr elektroniczny, (nieco wcześniej) sygnałem dźwiękowym, informuje o zakończeniu mierzenia. Oczekiwanie na wynik może się maluszkowi trochę dłużyć. Dlatego, aby czas upłynął milej, możesz opowiedzieć smykowi bajkę lub zaśpiewać kołysankę.

Czy to już gorączka?

 • 36–37ºC - temp. prawidłowa
 • 37,1–38ºC - stan podgorączkowy
 • 38,1–39ºC - gorączka średnia
 • 39,1–40,5ºC - gorączka wysoka
 • powyżej 40,5ºC - gorączka b. wysoka

Gorączka to nie tylko reakcja na zakażenie wirusowe, bakteryjne czy grzybiczne. Może ona pojawić się także m.in. po szczepieniu, silnych emocjach lub w trakcie zażywania niektórych leków.

PAMIĘTAJ!
Przed użyciem termometru elektronicznego, koniecznie przeczytaj instrukcję, w jaki sposób go stosować.

CZYM MIERZYĆ?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów termometrów, ułatwiających sprawdzanie temperatury u małych dzieci:

 • RTĘCIOWY - mierzymy nim temperaturę pod pachą lub w odbycie – koszt ok. 3 zł;
 • ELEKTRONICZNY STANDARDOWY - kształtem przypomina termometr rtęciowy, ale zamiast rtęci temperaturę wskazuje wyświetlacz elektroniczny – koszt od 20 do 40 zł;
 • ELEKTRONICZNY DOUSZNY - specjalna budowa umożliwia mierzenie temperatury w uchu. Jest łatwy w stosowaniu, ale dosyć drogi – kosztuje ok. 100 zł;
 • ELEKTRONICZNY SKRONIOWY - Mierzenie temperatury odbywa się poprzez przyłożenie termometru do skroni dziecka – kosztuje od 40 do 100 zł;
 • ELEKTRONICZNY W SMOCZKU - wygląda jak smoczek, tyle że z wyświetlaczem pokazującym temperaturę – kosztuje od 20 do 60 zł.

Dodaj artykuł do

 • Wykop
 • Gwar

 
Napisz komentarz

Imię / Nick
e-mail

Wygeneruj inny kod


Komentarz (maks. 1000 znaków)

Dodaj zdjęcie (opcjonalnie; dłuższa krawędź zdjęcia - max. 1000 px)


Wpisz prawidłowy adres e-mail. Nie będzie on widoczny na naszej stronie. Aby uniknąć nadużyć, wyślemy do ciebie wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Kliknij w niego, aby opublikować swój komentarz.
REKLAMA

KSIĘGA IMION

Wpisz imię, aby poznać jego znaczenie
i historię